Як впроваджуватимуть новий правопис (Gazeta.ua)

  • 30.05.2019 13:05
Як впроваджуватимуть новий правопис (Gazeta.ua)

Новий правопис української мови набуде чинності, коли його опублікують, пише Gazeta.ua.

"Кабінет міністрів має постановити, як впроваджуватимуть новий правопис. Кілька років функціонуватимуть 2 правописи. У кулуарах кажуть, що це буде 2-3 роки", - говорить мовознавець Олександр Авраменко.

Наступного року ЗНО учні складатимуть за старим правописом.

"Вони з першого класу вивчали таку українську. Але якщо вже десь чули про новий правопис і починають його використовувати, це не буде помилкою", - додав мовознавець.

Пропонується кілька варіантів написання слів грецького походження, де зазвичай звук [th] передається літерою "ф": "анафема" – "анатема", "ефір "- "етер", "міф", "міфологія" – "міт" і "мітологія", "Афіни" – "Атени".

Звук [j] у сполученні із голосними буде передаватись буквами "є", "ї", "ю", "я": "проєкт", "проєкція", "траєкторія", "фоє" тощо.

Слова з першими іноземними частками слід писати разом - "попмузика", "вебсторінка" "пресконференція", "експрезидент".

Невідмінюваний числівник "пів" слід писати окремо: пів Києва, пів яблука, пів години. Разом із "пів" писатимуться лише ті слова у називному відмінку, що виражають єдине поняття: "півострів", "півзахист" або "півоберт".

Правопис пропонує по-різному передавати буквосполучення "au": "аудієнція" і "авдієнція", "аудиторія" та "авдиторія", "пауза" та "павза", "фауна" та "фавна".

Жіночі форми від іменників пропонується утворювати за допомогою суфіксів -к, -иц(я), -ин(я) та -ес: "авторка", "дизайнерка", "майстриня".

Слова з анти-, віце-, екс-, контр- пишуться разом: антивірус, віцепрем'єр, експрезидент, контрудар. Раніше екс-президент писався через дефіс.

22 травня Кабінет міністрів схвалив український правопис у новій редакції, розроблений Українською національною комісією з питань правопису.

У постанові зазначається, рішення ухвалено з метою забезпечення конституційних положень про державний статус української мови.

Код
Щоб залишити коментар, введіть Ваше ім'я, текст повідомлення та цифровий код, зображений на картинці. Будь ласка, не ображайте один одного, будьте ввічливими та грамотно висловлюйте свою думку. Адміністрація сайту залишає за собою право видаляти повідомлення нецензурного характеру та такі, що ображають честь і гідність інших людей.

Стрічка новин