Онлайн TV FM радіо FM пауза

Історія телеканалу

Телерадіокомпанія «РАІ» – провідний електронний засіб масової інформації, який ще з 1992 року успішно працює в інформаційному просторі Івано-Франківщини. Попередницею ТРК «РАІ» була молодіжна студія «Енергетик», яку на початку 90-х років минулого століття заснував молодий мешканець міста Бурштина Галицького району Андрій Русиняк (засновник і генеральний директор ТзОВ «Телерадіокомпанія РАІ» з 1992 р., професійний журналіст (Львівський національний університет ім. І. Франка), заслужений журналіст України (2018), член Національної спілки журналістів України.). Студія містилась у невеличкій кімнаті одного із корпусів тодішнього енергетичного технікуму, а телевізійний сигнал охоплював лише територію Бурштина.

Незважаючи на складну економічну ситуацію, що склалася на той час в Україні, Андрій Русиняк наважився на сміливий крок – заснувати на базі молодіжної студії «Енергетик» першу в Галицькому районі і одну із перших в області телекомпанію, яка б стала надійним джерелом оперативної і об’єктивної інформації для кількох сотень тисяч мешканців Галицького і сусідніх районів.

Для цього довелося взяти в оренду кілька кімнат в гуртожитку одного із підприємств на вулиці Стуса 1 та купити кілька відеомагнітофонів для монтажу відзнятих єдиною тоді камерою відео матеріалів, а також передавач для розповсюдження телевізійного сигналу. Інформаційно-комерційне підприємство «РАІ» ( так називалася тоді щойно створена організація) змушено було взяти на обслуговування антенне господарство міста, аби заробити кошти, необхідні для погашення банківського кредиту, використаного для придбання необхідного обладнання.

Таким чином зусиллями засновника підприємства та невеличкого колективу ентузіастів міської влади та адміністрації Бурштинської ТЕС і тодішнього заводу великопанельного домобудування, було створено умови для виходу на медіаринок першої в області приватної телеорганізації. 25 грудня 1992 року мешканці Бурштина та навколишніх сіл побачили на екранах своїх телеприймачів заставку нової, тоді ще мало кому відомої, Телекомпанії «РАІ».

На той час обсяг мовлення був незначним і обмежувався коротким інформаційним випуском новин, вітальною програмою «Пісенне джерело» та вечірньою казкою для дітей. Передачі виходили в ефір тричі на тиждень – у вівторок, четвер та неділю. Над їх підготовкою працював невеликий колектив – головний редактор Надія Федоляк, директор і ведуча програми «Пісенне джерело» Інна Федунків, оператор Володимир Довгий, монтажер Сергій Янченко, випусковий оператор Ігор Ткачук.

28 січня 1998 року телекомпанія «РАІ» отримала свідоцтво про реєстрацію як засіб масової інформації. Це сприяло активізації роботи, відкрило нові перспективи. Було налагоджено співпрацю з низкою телеорганізацій та продюсерських центрів України, що дало змогу урізноманітнити телевізійне мовлення.

В ефірі з’явилися підготовлені нашими колегами з інших регіонів України розважальні та науково-пізнавальні програми, а також художні фільми і телесеріали. Завдяки угоді з компанією «Deutsche Welle» глядачам стала доступна інформація про події за межами держави.

У той же час тривала робота з модернізації обладнання з метою розширення радіуса передачі телевізійного сигналу та поліпшення якості зображення.

Вівся активний пошук у напрямку створення власної конкурентоспроможної телепродукції. На початку 1994 року в ефір почала виходити інформаційно-аналітична програма «Тиждень», автором якої був тодішній головний редактор телекомпанії Василь Теслюк. Згодом журналістка телекомпанії Віра Іваницька порадувала глядацьку аудиторію новим проектом «Телевізійні зустрічі».

Особлива увага приділялась молодіжним та дитячим телепрограмам, як розважального, так і науково-пізнавального спрямування. У середині 90-х років в ефірі з’явилося молодіжне ток-шоу «Оси» з ведучою Тетяною Прилич. Андрій Міліченко підготував цикл телепрограм, присвячених історії Бурштина і Галича. У телепроекті «Гол! Гол! Гол!» регулярно висвітлювалися питання розвитку у місті футболу, що було зумовлено наявністю у Бурштині футбольної команди «Енергетик», яка успішно виступала у вищій, а згодом і першій лізі.

Значно зросла інформативна насиченість випусків новин, які висвітлювали актуальні події з життя міста та району.
Привернули увагу глядацької аудиторії і телепрограми «Комунальник» і «Тема дня», які регулярно виходили у прямому ефірі.

Завдяки придбанню нового передавального обладнання вдалось суттєво збільшити радіус поширення технічного телевізійного сигналу. Передачі Телекомпанії «РАІ» на той час могли дивитися мешканці не лише Галицького, а й сусідніх Рогатинського і Калуського районів, а також частково Монастирського та Бережанського районів відповідно Тернопільської та Львівської області. А 29 травня 1997 року Телекомпанія «РАІ» отримала ліцензію Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, здобувши, таким чином, право мовлення на власному каналі (з ТВК).

Того ж року на базі ТК «РАІ» у Бурштині розпочалися роботи із створення мережі кабельного телебачення. Протягом кількох наступних років кабельним телебаченням було охоплено мешканців усіх багатоквартирних будинків та частково приватного сектора. Розпочалися підготовчі роботи зі створення кабельної мережі у районному центрі.

У той ж період було придбано просторе приміщення у центрі міста, в якому після реконструкції у 2002 році розмістилася телекомпанія «РАІ». У новому приміщенні було обладнано студію відповідно до наявних телепрограм, кількість яких на той час значно зросла.

Окрім перелічених вище, глядацькій аудиторії було представлено низку нових різножанрових проектів: «Енергополюс», «Дорога до села», «Питання вічності», «Довкілля», «Здорове покоління», «Точка зору», «Ваша дитина».
Зростання рейтингу телекомпанії «РАІ» в інформаційному просторі Івано-Франківщини спонукало адміністрацію телеорганізації до пошуку нових шляхів передачі телесигналу на більшу відстань.

Розв’язати цю проблему вдалося після спорудження шістдесяти п’яти-метрової вежі, на якій після її здачі в експлуатацію наприкінці 2005 року було встановлено передавальне обладнання. Таким чином глядацька аудиторія телекомпанії «РАІ» поповнилась сотнями тисяч мешканців майже всіх районів Прикарпаття.

Вагомою подією в житті бурштинських медійників стало створення у 2008 році радіо «РАІ-101,6 FM». Відтепер найрізноманітніша інформація про події у громадсько-політичному, соціально-економічному та культурному житті України та області стали доступними не лише для телеглядачів, але й для радіослухачів у найвіддаленіших куточках Прикарпаття.

Набутий за більш як півтора десятиліття досвід роботи у медіа просторі та наявність відповідної матеріально-технічної бази дозволлии Телерадіокомпанії «РАІ» прилучитися до реалізації загальнодержавної програми переходу на цифрове мовлення. ТРК «РАІ» однією з перших в області подала на розгляд Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення концепцію переходу на цифрове мовлення.

У конкурсі брали участь понад тисячу телеорганізацій з усієї України, у тому числі 16 заявок надійшло з Івано-Франківської області. Телерадіокомпанія «РАІ» стала однією із чотирьох електронних засобів масової інформації Прикарпаття, яка у вересні 2011 року отримала ліцензію на право мовлення у цифровому форматі.

А вже з 1 жовтня 2011 року на території Івано-Франківщини розпочалася трансляція цифрового ефірного телебачення. Івано-Франківська обласна Телерадіокомпанія «РАІ» виступила на медіаринку із спільним телевізійним продуктом, об’єднавши у єдиний консорціум Івано-Франківську ТРК «Вежа», Калуське районне телебачення, телевізійні студії Рогатина та Надвірної. Обсяг мовлення ТРК «РАІ» становить 24 години на добу.

Завдяки невтомним творчим пошукам усіх, хто стояв у витоків розвитку місцевого телебачення у Бурштині, Телерадіокомпанія «РАІ» посіла гідне місце в інформаційному просторі Івано-Франківщини, забезпечивши сотні тисяч глядачів якісним телевізійним продуктом.

Розширення мовлення здійснюється завдяки створенню 5 корпунктів в Івано-Франківській області (Калуш, Бурштин, Коломия, Надвірна, Косів).

Компанія володіє студіями звукозапису, 2 телевізійними продакшн-студіями, масштабним телевізійним павільйоном. Під керівництвом Русиняка А.І. працює 7 знімальних груп, журналісти, редактори, режисери, технічні працівники та інженери (біля 40 осіб). З 2016 р. компанія позиціонує себе як РАІ-медіа-холдинг, в активі якого є 6 радіостанцій, цифровий телеканал, біснес-журнал «МЕГА», офіційний сайт – rai.ua. ТзОВ «Телерадіокомпанія РАІ» є учасником і переможцем фестивалів і конкурсів, зокрема міжнародного фестивалю телепрограм «Дитятко» (2017), здійснено озвучування і переклад (з російської) науково-пізнавального серіалу «Професія мандрівник», «Великі досягнення людства» (2018), виготовлення документального фільму «Галич. Минуле і сьогодення» (2018). Русиняк А.І. відзначений грамотами та відзнаками на обласному та державному рівні.

Структура власності:

Поділитись з друзями
rai.ua