Онлайн TV FM радіо FM пауза

Свобода та незалежність: 28 червня – День Конституції України

Новини

День Конституції України – державне свято України. Святкується щорічно 28 червня на честь ухвалення Конституції України того ж дня 1996 року.

У червні 1996 року депутати Верховної Ради ухвалили Конституцію України. Це сталося на п’ятий рік після проголошення незалежності. До 1996 року використовували Конституцію Української Радянської Соціалістичної Республіки. Народні обранці працювали усю ніч з 27 на 28 червня – загалом безперервно 23 години. Під час голосування «ЗА» висловилися 315 парламентарів.

«Перше слово першої статті нашої Конституції – «Україна». І з перших хвилин війни мільйони людей довели, що для них Україна справді на першому місці. Всі, хто думав у першу чергу не про себе. Хто розуміє, що в часи війни на перший план виходить ключовий обов’язок. 17-та стаття Конституції: захист України – це найважливіші функції держави і справа всього українського народу. Відданість цьому щодня доводять мільйони українців. Герої на передовій і ті, хто важко працює для зміцнення держави. Українці, які змінили своє життя, змінили свою професію, але не змінили свій вибір на користь свободи, України, Європи. З Днем Конституції, дорогі громадяни»,- пише на сторінці «Facebook» Володимир Зеленський.

Ухвалення Конституції закріпило правові основи незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність, стало важливим кроком у забезпеченні прав людини та громадянина, сприяло подальшому підвищенню міжнародного авторитету України на світовій арені.

«28 років тому було ухвалено Головний державний закон – Конституцію України, яка пройшла складний шлях становлення, заклавши основи державної незалежності. За три десятиліття у нашій молодій державі відбулися дві революції, але ми зберегли демократію та чітко заявили про європейський вектор розвитку. За 10 років гібридної війни і понад 2 роки повномасштабного вторгнення ми не втратили віру та гідність, і тепер знову виборюємо своє майбутнє й свободу»,- зазначає Світлана Онищук Голова Івано-Франківської ОВА.

Декілька цікавих фактів про закон:

Процес підготовки Конституції України тривав шість років – з 1990 по 1996 рік.

2) всього було запропоновано 15 проектів Конституції України – від Конституційної комісії, політичних партій, науковців.

3) Конституція України могла бути не прийнята 28 червня, так як напередодні історичного засідання парламенту Президент України видав указ про проведення всеукраїнського референдуму 25 вересня 1996 року про прийняття нової Конституції України. Однак, після прийняття Конституції, цей указ був скасований.

5) Міжнародне співтовариство схвалило Конституцію України, назвавши її однією з найдемократичніших у світі.

6) 22 серпня 2011 року у Києві була презентована перша мініатюрна Конституція України. Конституція в мініатюрі розміром 21х32 мм має 160 сторінок, на яких вручну були написані близько 9,5 тис. букв. Кожна з цих літер має розмір не більше 1 мм. Текст книги написаний індійської тушшю. Сама ж мініатюра виконана зі спеціального тонкого паперу. Міні-Конституція знаходиться в чохлі з зображенням герба. На створення мініатюри було витрачено близько 2 місяців. Вона передана в Музей книги і друкарства.

«Наша Конституція справді зорієнтована на людину, гуманістичні цінності та правові відносини між суспільством і державою. Такою вона є, зокрема, тому, що, попри досвід життя в тоталітарній системі та наявність колоніального минулого, українським землям був властивий пошук норм і засад, які б регулювали взаємодію між населенням і владою. Власне, це також робить нас частиною Європи та істотно відрізняє від Росії»,йдеться на сайті Український інституту національної пам’яті.

Головне зображення: https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fvsviti.com.ua%2Fnews%2F159781&psig=AOvVaw2EPnQZ0lMdY-bAx1t5S4hg&ust=1719646748398000&source=images&cd=vfe&opi=89978449&ved=0CBIQjRxqFwoTCLDZob3l_YYDFQAAAAAdAAAAABAE

А яка ваша реакція?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
rai.ua