Онлайн TV FM радіо FM пауза

Прикарпатські активісти звинувачують міліцію Яремчанщини в особливій корумпованості

Громадський активіст Віталій Мацьоцький у розмові з кореспондентом Версії розповів про хабарі в міліції, своє ставлення до Правого сектору та роботу Дорожнього контролю.

– Віталію, чи змінилась філософія міліції після Революції Гідності?

По великому рахунку змін немає. Це чітко можна побачити по наших роликах. Трохи є страх перед якоюсь реформою, але фактично великих змін немає. Кожен може переглянути будь-який ролик знятий чи то до Революції Гідності чи після, і побачить, що далі є хабарі, «розводи» водіїв, а працівники міліції поводять себе не культурно та подекуди зверхньо стосовно людей. Нічого не змінюється.

– Тепер до формування влади долучаються громадські структури. Як ви оцінюєте їхню роль, та результати роботи?

У громадських формуваннях є дуже багато координаційних рад, наприклад, при УМВС. У цих нових радах є дуже багато людей, які так би сказати на хвилі Революції переплились з правоохоронними органами. Наче отримують певні дивіденди корупційної машини і мало як можуть впливати на певні протиправні дії. Ми вже маємо багато фактів відзнятих, де ці люди просто покривають дії ДАІ. От зараз будемо публікувати матеріал із Закарпаття, скажу, що там дуже корупційний пост. Тоді до нас приїхав якийсь представник Самооборони, було видно, що там є зв’язка між працівниками ДАІ. І коли він не зміг з нами справитись, то навіть викликав Правий сектор. У мене є колеги у Львові, котрі є представниками координаційної ради і про них я не можу сказати щось погане, але є серед них і колишні працівники міліції, які знову хочуть прийти до влади. Тобто і тут ніяких змін немає.

– Тобто можна сказати, що під прикриттям громадські прийшли пройдисвіти?

Не можна сказати, що всі пройдисвіти, адже у громадських формуваннях є велика частина чесних та порядних людей. Але і й ті, які на мою думку отримують дивіденди.

– Був випадок, коли у травні минулого року вам заборонили знімати на відео так звані вибори голови Косівського районного суду. Чим закінчилась та історія?

Косівський суд – це окрема сторінка. Хто стикався з цим судом, називає його «автономією». Тут немає жодного натяку на якесь правосуддя, не покарані судді, яких не звільнили, помінялась лише голова суду. Відомо, що нібито вона після моїх журналістських розслідувань побачила зловживання попереднього голови суду, якого вона дуже відстоювала. Тепер каже, що шокована з тих фактів зловживання, які ми виявили. Про неї ми відзняли дуже багато фактів, оскільки люди жаліються на її неправомірні дії. Тож тут теж майже нічого не змінилося.

– Часто бувають такі випадки, коли вам забороняють вести відеозйомку?

Таке буває дуже часто. Зокрема, були випадки, коли у мене був конфлікт з Сало – колишнім начальником УМВС, це був такий собі «діамантовий генерал». По його замовленню на мене тоді була сфальсифікована 185 стаття Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто злісна непокора законному розпорядженню або вимозі працівника міліції. Там не тільки забороняли зйомку, а навіть не дозволяли людям бути присутніми. Тож такі випадки далеко не рідкість.

– От цікаво щодо курйозних випадків у вашій роботі. Таких багато буває?

Цього теж не бракує. От 1 січня я переодягнувся в костюм Діда Мороза і стояв на Яремчанському посту ДАІ. оскільки я вважаю, що там один із негативних постів у нашій області. Там дуже багато негативу, саме по Яремче найбільше корупції. Ні для кого не таємниця що в зимовий сезон, і не тільки там беруть хабарі з п’яних водіїв, а вони в свою чергу дальше їдять і вчиняють ДПТ. Також є випадки, коли «розводять» туристів. Тож цей пост не може чомусь прославитися чимось позитивним. Хоча, пам’ятаю як минулого року 22 лютого ввесь склад Яремчанського ДАІ святкували День армії та розпивали на робочому місці спиртні напої. То ніби після того їх всіх звільнили і набрали новий штат, але зауваження на них все одно не припиняються.

– Розкажіть про особливості роботи Дорожнього контролю. Як працює зараз Дорожній контроль?

Нам дуже часто пропонували як працівники міліції так і ДАІ, щоб ми сідали в патрульні автомобілі і робили спільне патрулювання. Але ми в цьому потреби та сенсу не бачимо. Безумовно, при нас ніхто не буде брати хабарі, та порушувати закони. Ми бачили як працювала Самооборона спільно з ДАІ, тоді було багато позитивних випадків, зокрема, по Косову було затримано багато водіїв у нетверезому стані. Але ще багато порушень з боку працівників міліції не припинились. Наша робота полягає в тому, що ми все висвітлюємо та робимо ролик. Якщо бачимо порушення, то звертаємось із заявою, в 95% ми отримуємо тільки відповідь. Якщо вже фіксуємо грубі порушення якогось злісного інспектора, то інколи мабуть для «показухи» його переводять на інше місце роботи, але аж ніяк не звільняють з правоохоронних органів. Хоча пізніше, бувають випадки коли ці люди знову працюють в ДАІ. Тобто ми стараємось показувати і якщо є якісь порушення то пишемо заяви та чекаємо відповіді. Ну і стараємось це висвітлити.

– Чи співпрацюєте ви з Автомайданом?

З Автомайданом ми співпрацювали під час Революції, наш журналіст досить часто з ними їздив. Під час подій на Майдані наша робота полягала в наступному, ми знаємо всіх працівників ДАІ і як правило всі працівники ДАІ знають нас. Коли від представники Автомайдану нам повідомляли про те, що десь міліція не пропускає на Київ автобуси з мітингувальниками, то ми просто виїздили на місце події і вони відразу дозволяли виїзд. Просто знали чим це може для них закінчитись.

– Як можете оцінити роботу Правого сектору в області?

З офіційними представниками Правого сектору в області я мало знайомий. Але знаю багатьох бійців, які є на передовій, в тих самих Пісках чи Дебальцеве. Оскільки я там займаюсь волонтерством, то часто з ними спілкуюсь. Скажу одне, що всі активні учасники Правого сектору, правильні бійці знаходяться там, на передовій. Вони часто цікавляться останніми подіями по нашій роботі. Їх навіть зацікавила інформація по Закарпаттю, коли ми пересіклись з Правим сектором. Вони почали перевірити хто туди приїздив і представлявся їхнім іменем.

– Всі пам’ятають подію недавніх часів з п’яним екс-даїшником, якого спіймали в Косові. Чим закінчився той інцидент?

Кримінальну справу там не порушували, оскільки з потерпілим це питання вирішили і він ніяких претензій до екс-даїшника немає. Там заплатили відкупні і кримінальної справи не буде. Але там по ДТП мали бути оформленні матеріали по 124-ї,126-ї та 130-ї статті КУаАП. Я просто слідкуватиму, щоб цей дійшло до логічного завершення, були винесені штрафні санкції та позбавлення водійських прав.

– Як мешканець Прикарпаття як можете оцінити роботу нового голови облдержадміністрації?

Роботу нового губернатора оцінити не зможу.

– Невже не слідкуєте?

Не дуже я стикався з його роботою. Працюю зараз більше по правоохоронних органах. Можу сказати за начальника УМВС в області. Неодноразово до нього телефонував, бувало що і посеред ночі. Нібито є позитивні зміни, казав, що можемо зустрітись. Спілкувався з новим начальником ДАІ, з Некипілим. Приносили факти стосовно одного з інспекторів, який у 2012 році обізвав львівського журналіста нецензурним словом, і десь півроку тому викрав у одного громадянина телефон та відеореєстратор. Ми привезли відеодокази цього, нам сказали, що розберуться з ним. На даний момент нам відомо, що цей інспектор просто переведений з Коломийського ДАІ на роботу в Івано-Франківське ДАІ. Тобто змін ніяких.

– Нещодавно по телебаченню транслювали фільм «Секрети Бандери». Дивилися його?
Дивився.

– На вашу думку це провокація чи справді історично-документальний фільм?

Можливо є у фільмі і доля правди, а можливо є речі, як мені здається трохи провокаційні. Тут вже треба , щоб розбирались історики, бо історію пишуть люди. Буває, що читаєш один факт написаний по-різному і чомусь щось інколи та й не співпадає. В мене стосовно цього є своя думка. Я спілкувався безпосередньо з людьми, які брали участь у Визвольній боротьбі. У мене є сформована своя думка про даних героїв, тому я менше піддаюсь впливу людей, які формують історію. Адже, коли спілкуюсь з особами, які були в УПА, наприклад, то розумієш, що все було зовсім інакше ніж подають історики.

– Що можете сказати про журналіста Руслана Коцабу? Адже останнім часом його дії часто критикують.

Про Руслана не можу сказати ніякого негативу. Знаю про нього як про хорошу людину. Він єдиний з франківських журналістів приїхав коли була фальсифікація по 185 статті. І тільки після його приїзду простим людям тоді дозволили бути присутніми на судовому засіданні. Я до нього часто звертався за допомогою. Коли мені дзвонили люди і скаржились на неправомірні дії зі сторони працівників міліції, а я через певні причини не міг доїхати до Івано-Франківська він виїжджав на місце події. І його поява досить позитивно відображалась на вирішенні проблем людей, які до мене звертались. Те, що він поїхав на схід і зробив висвітлення з тієї сторони, в цьому я його підтримую. Журналіст завжди має показувати дві сторони медалі.

– Зараз період новорічно-різдвяних свят, водії часто сідають за кермо в нетверезому стані. Багато хто каже, що не завжди на дорозі винні працівники ДАІ. Це так?

Якщо зараз працівники ДАІ перестануть брати хабарі у нетверезих водіїв і перестануть їх відпускати, то ситуація вирішиться однозначно дуже швидко. Тому, що відчуваючи свою безкарність п’яний водій дасть 100 чи 200 доларів міліціонерові їде далі і вбиває людину на дорозі. Я таких працівників ДАІ називаю співучасниками вбивств. Якщо вони перестануть відпускати п’яних, то все зміниться.

А яка ваша реакція?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
rai.ua