На базі Тлумацького району утворять три об’єднані територіальні громади, або, образно кажучи, три міні-райони. У результаті розукрупнення району адміністративні послуги буде наближено до людей, повідомив директор обласного Офісу реформ Руслан Панасюк на інформаційній зустрічі в Обертині, присвяченій практичним аспектам децентралізації та формування спроможних громад.
За його словами, у результаті об’єднання громада отримає низку фінансових бонусів, зокрема 60% податку на доходи фізичних осіб, 25% екологічного податку, 5% акцизного податку з реалізації підакцизних товарів, 100% єдиного податку, 100% податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності, 100% податку на майно (нерухомість, землю, транспорт).
Крім цього, низка місцевих зборів і платежів не будуть іти в центральний бюджет, а залишатимуться на місцях.
Панасюк звернув увагу на те, що нині поняття “децентралізація влади” трактують по-різному.
“У жодному разі децентралізацію не можна ототожнювати з федералізацією, – каже він. – Незважаючи на те, що децентралізацією передбачена передача повноважень і фінансів на місця, все ж держава залишає за собою наглядово-контролюючу функцію”.
Панасюк розповів, що експерти провели аналіз щодо зростання доходів у форматі ОТГ, а це в середньому від 2,5 до 5 разів.
Також він зазначив, що ОТГ може виступати суб’єктом безпосереднього контакту з міжнародними донорами, а це дає можливість отримати чималий ресурс. Крім цього, законодавець фінансово стимулює об’єднані громади, оскільки завдяки написанню проектів можна отримати належну підтримку для доброго врядування.