Після «очищення» Калуського полігону від гексахлорбензолу, що утворився внаслідок хімічного виробництва, перевищення норми смертельно-небезпечної речовини сягає півмільйона разів.
Про це сьогодні, 6 травня, на прес-конференції розповіла еколог Міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина» Алла Войціховська, повідомляє Galnet.
«Заміри проводили на території Калуського полігону. 25 березня відібрали пробу та скерували на дослідження у Науковий центр превентивної токсикології, харчової та хімічної безпеки імені академіка Л.І.Медведя. Результати дослідження шокуючі: у першій пробі грунту на території рекультивованого полігону у Калуші концентрація гексахлорбензолу становить 15540 мг/кг (гранично допустима концентрація 0,03 мг/кг), тобто перевищення норми складає 518 тис разів, у другій пробі ‒ перевищення понад 331 тис. разів, у третій ‒ 164 тис. разів», ‒ розповіла вона.
Експерт зазначила, що з такими показниками ця зона знову повинна бути визнаною екологічно-небезпечною зоною.
Нагадаємо, відходи гексахлорбензолу у Калуші утворилися внаслідок хімічного виробництва.
Таких відходів з вмістом гексахлорбензолу з Калуського полігону вивезено на знешкодження з 2010 по 2013 роки близько 33 тис. тонн. Україна витратила на ці роботи понад 874 млн. грн державних коштів. Також за державні кошти на полігоні проведено рекультивацію, висаджено саджанці дерев.
А.Войцехівська розповіла, що організація «Екологія-Право-Людина» вже підготувала звернення до Кабміну щодо повторного оголошення цієї території надзвичайною зоною екологічного лиха.
«Вимагаємо, аби відповідні структури провели незалежне міжнародне експертне дослідження. Слід покарпти тих, хто винен у розкраданні коштів та створення катастрофічної ситуації. Ми вимаємо розслідування», ‒ розповіла вона.
Нагадаємо, гексахлорбензол у відповідності до Стокгольмської конвенції про стійкі органічні забруднювачі, яка ратифікована Україною у 2007 році, заборонений до використання у всьому світі, входить до дванадцяти найтоксичніших сполук, виявляє стійкість до розкладання, характеризується біоакумуляцією і є об’єктом транскордонного перенесення повітрям, водою й мігруючими видами, а також осаджується на великій відстані від джерела викиду, нагромаджуючись в екосистемах суші та водних екосистемах, а, потрапляючи в організм людей, уражують печінку, центральну нервову і серцево-судинну системи.
Екологи наголошують, що ця речовина становить особливу загрозу для людей, які проживають поблизу.
Додамо, раніше СБУ здійснила перевірку законності використання Міністерством екології та природних ресурсів України близько мільярда гривень з «Державного фонду охорони навколишнього середовища» начебто для вирішення екологічної проблеми в Прикарпатті.
Встановлено, що під виглядом вивезення з полігону в Калуському районі Івано-Франківської області для утилізації за кордоном небезпечних відходів гексахлорбензолу, екс-високопосадовцями було розроблено масштабну схему привласнення бюджетних грошей.