В Україні передбачена зміна методик навчання та оцінювання, а саме – реформа старшої школи. У зв’язку з цим планується скорочення великої кількості ліцеїв, що викликало обурення у місцевих посадовців, які провели дискусійну платформу.
Планують закрити третину ліцеїв. У 2027 році в Україні розпочнеться етап реформи нової школи, яка передбачає поділ профільної середньої освіти на академічний та професійний напрями. Але впровадження цієї частини пов’язане із масштабним скороченням кількості навчальних закладів.
Так, в Івано-Франківській області з 308 ліцеїв запропоновано залишити лише 74, а 234 школи припинять своє існування. Саме це стало підставою для проведення дискусійної платформи за участі голів громад, народних депутатів, представників Міністерства освіти і науки України та експертів.

До того ж, з вересня 2025 року Міністерство освіти та науки не фінансуватиме школи, де навчаються менше, ніж 45 учнів. Для Прикарпаття це означає, що понад 50 закладів можуть бути залежними від місцевих бюджетів або ж повністю зачинені. Народна депутатка України Оксана Савчук зазначає, під виглядам оптимізації фактично знищують школи в сільських громадах.
Аналітик у сфері регіонального розвитку Тарас Малишівський поділився результатами дослідження проєктної мережі закладів профільної освіти у 8-ми регіонах України.

Голова Новицької громади Богдан Дадяк, який ще й має 30 років педадогогічного стажу, впевнений, збереження ліцею – це стратегічна інвестиція у розвиток сільської громади.
Таким чином, учасники заходу одностайно наголосили на необхідності переглянути наявну проєктну мережу та уніфікувати підходи до формування мереж закладів профільної освіти в регіонах.