Наближається сезон зимових свят і подарунків, під час якого підвищеним попитом користуються дитячі іграшки. Тому Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області звертає увагу, що в Україні скасовані держстандарти іграшок, але діє технічний регламент безпечності іграшок, затверджений постановою КМУ від 28.02.2018 р. № 151
Згідно даного Технічного регламенту, до іграшок відносяться вироби, що призначені для використання у грі дітьми віком від 0 до 14 років. Регламент поширюється як на іграшки, що виготовлені підприємствами України, так і на іграшки зарубіжного виробництва.
Іграшки, які потрапляють на полиці українських магазинів мають проходити контроль, результатом якого є декларація про відповідність. Декларація складається виробником або його уповноваженим представником, або постачальником, що відповідає за введення продукції в обіг в Україні.
Найперше при виборі іграшки варто звернути увагу на те, для якої вікової категорії призначена іграшка. Якщо ви обираєте іграшку для немовлят то на іграшці чи на її пакуванні обов’язково повинно бути зазначено, що ця іграшка призначена для дітей від 0 до 36 місяців, тому що саме ця вікова група перебуває в особливій зоні ризику.
Не купуйте малечі іграшки, які не призначені їй по віку. Немовлята не можуть захистити себе від предметів, що потрапляють їм до рота чи розміщені навколо голови або шиї. Для того, щоб уникнути ризику удушення, іграшки для дітей цієї вікової групи повинні мати таку форму, щоб неможливо було охопити шию або голову, чіплятись за шию чи потрапляти до горла. Також ці іграшки не повинні надягатися через голову. Для уникнення ризику удушення, порізів та защемлення іграшки повинні бути сконструйовані так, щоб не відділялися дрібні частини, не було гострих кромок та кінців або розриву швів іграшки.
Якщо ви купуєте м’яку іграшку – прослідкуйте чи пластикові частини іграшки (очі, ніс тощо) щільно закріплені, чи міцні шви, щоб у дитини не було доступу до наповнювача.
При виборі іграшки також зверніть увагу на запах іграшки. Якщо іграшка має їдкий запах, вона може містити речовини, що викликають алергічну реакцію та можуть стати причиною безсоння і головного болю у дитини.
Зараз підвищеною популярністю користуються іграшки з військовою тематикою (танки, автомобілі, гармати, пістолети), що можуть стріляти кульками. Якщо ви купуєте такі іграшки, то треба розуміти, що при потраплянні кульок можуть виникнути неприємні больові відчуття і небезпечні ситуації з зором тих, хто грається.
Серед дошкільнят та дітей молодшого шкільного віку особливо популярні різні слайми, пластичні глини. Проковтування або вдихання цих речовин може призвести до хімічного опіку слизових і внутрішніх органів дитини. Особливо треба слідкувати щоб такі іграшки не потрапили до рук немовлят.
Окремо звертаємо увагу, що іграшки вітчизняного виробництва відзначаються високою якістю. Наші виробники також виробляють іграшки з екологічно чистих матеріалів (дерево, тканини), тому можна знайти товар на будь-який смак.
Отже при виборі іграшки покупцеві найперше варто перевірити маркування і зовнішній вигляд іграшки та наявність знака відповідності вимогам Технічного регламенту. Також ви маєте право звернутися до продавця з вимогою щодо отримання декларації про відповідність продукції.
Якщо ви виявили небезпечну іграшку – захищайте свої права та права своїх дітей, звертайтесь до Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області.