Летальність кашлюку серед дітей віком до двох місяців є надзвичайно високою, оскільки вони не можуть отримати вакцину до досягнення цього віку. Саме тому важливо забезпечити захист малюків через вакцинацію дорослих, що контактують з немовлятами.
Про це повідомляє Центр громадського здоров’я України
Для немовлят кашлюк є смертельно небезпечним. У новонароджених і дітей до 6 місяців, які ще не пройшли повний курс вакцинації, захворювання може перебігати у важкій формі, із розвитком ускладнень:
- апное — тимчасове припинення дихання, що може призвести до асфіксії (нестачі кисню) та смерті;
- конвульсії — судоми, що виникають через недостатнє постачання мозку киснем;
- енцефалопатія — ураження головного мозку.
«Стратегія кокона» – це система захисту новонародженого дитяти від кашлюку через вакцинацію його найближчого оточення. Вона була розроблена ВООЗ і застосовується, щоб захистити немовлят, які ще занадто маленькі для вакцинації, та знизити ризик зараження.
Як це працює? Від кашлюку вакцинуються батьки, близькі родичі та особи, які регулярно контактують з немовлям. Це дозволяє створити захисний «кокон» навколо дитини, обмежуючи можливість її інфікування від людей поряд.
Жінкам рекомендується робити щеплення проти кашлюку під час кожної вагітності. Тоді отримані матір’ю антитіла передаються дитині через плаценту, забезпечуючи їй захист у перші місяці життя — до того, як вона отримає власну вакцину. Вакцинація вагітних проти кашлюку (а також від дифтерії та правця) входить до рекомендованого календаря щеплень для захисту немовлят від інфекцій.
Захистити новонароджене дитя від кашлюку можна лише через колективний імунітет. Стратегія «кокона» є важливим заходом у профілактиці кашлюку, адже вона мінімізує ризик зараження немовляти навіть в умовах, коли вакцинація безпосередньо дитини є недоступною через її вік.

Головне зображення: https://img.tsn.ua/cached/440/tsn-467385bb6791cfb7cbfd1f8cbeac76e2/thumbs/1116×628/bc/c3/c15aea4368e64d961c85ee9a2ba0c3bc.jpeg