Міжнародний день панічної атаки спрямований на підвищення обізнаності населення щодо такої проблеми психічного здоров’я, як паніка або панічна атака.
Про це пише на своїй сторінці «Facebook» Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб.
Панічна атака – раптовий напад безпричинного, індивідуального або колективного страху чи тривоги. Зазвичай виникає без видимої причини та супроводжується певними фізичними симптомами. Паніку неможливо передбачити, вона може «накрити» будь-де та будь-коли. В умовах війни, коли люди потребують підтримки, живуть в постійному стресі, напрузі та невизначеності, ця тема актуальна, як ніколи.
Напад паніки діагностують, якщо людина одночасно відчуває 4 та більше таких симптомів:
- прискорене серцебиття,
- стискання чи біль у грудях,
- слабкість і запаморочення,
- неможливість глибоко вдихнути
- надмірне потовиділення,
- сухість у роті,
- нудота,
- спазми у шлунку,
- тремтіння,
- надмірна чутливість до яскравого світла,
- нестримний плач,
- оніміння, ступор,
- відчуття втрати контролю над власним тілом,
- раптовий страх смерті.
За твердженням Американської асоціації психологів, панічна атака виникає раптово, без жодного попередження й можливості її зупинити, рівень страху при цьому неспівмірний із ситуацією, у якій перебуває людина у паніці, досягає піка за кілька хвилин і минає, однак може повторюватися і тривати годинами.
Сучасна наука не має єдиного пояснення, чому виникають панічні атаки. Це може бути як генетична схильність, так і надмірний рівень стресу та тривоги у важкій життєвій ситуації, в якій опинилася людина,
Хоча панічні атаки лякають, особливо коли виникають вперше, вони не загрожують життю та здоровʼю. Однак якщо ці стани повторюються, це може бути ознакою психічного розладу, тому необхідно звернутися до спеціаліста за фаховою допомогою.
В психотерапії існує новий метод – терапія прийняття та відповідальності, що розвинувся в 1980-х і зараз має велике наукове підґрунтя та доведену ефективність у роботі з тривожними розладами.
Під час такої терапії клієнти вчаться не уникати, заперечувати чи боротися зі своїми неприємними емоціями, а приймати життєві труднощі та брати відповідальність за необхідні зміни своєї поведінки. Терапія прийняття та відповідальності допомагає людям із панічним розладом прийняти тілесні відчуття, які виникають під час панічних атак, і звільнятися від нав’язливих думок про страх перед майбутніми панічними атаками.