Онлайн TV FM радіо FM пауза

Особливості виготовлення «Різдвяного павука» – традиційної прикраси на різдвяні й новорічні свята. Відео

Сюжети

Дідухи як символи Різдва в Україні здобувають все більшу популярність. Однак є й інші символи свят Різдвяного циклу, які дійшли до нас з дохристиянських часів. Так, наші пращури прикрашали оселі сплетеними з соломи «павуками». 

«Різдвяний павук» – традиційна прикраса української оселі на різдвяні й новорічні свята, виготовлена з соломи. Таких «павучків» вважають оберегом та символом Всесвіту. Напередодні Різдва їх підвішували до центральної балки хати на довгій волосині з конячого хвоста.

Зібрані з десятків, а то й сотень солом’яних трубочок, майже невагомі «павуки» підвішували в центрі хати, щоб ті відганяли злих духів та забирали негатив із сім’ї.

Прикарпатська мисткиня Леся Кульбанська виготовляє павуків уже декілька років поспіль. І цьогорічний виріб, каже вирішила зробити у патріотичному стилі, додавши кольорів українського стягу. Солома – це надзвичайний матеріал, каже майстриня. Зізнається – любить експериментувати і кожного разу створювати щось нове із цього нього. Тому цьогоріч сплела ще один витвір українського мистецтва – солом’яний різдвяний вінок.

Соломою для виготовлення таких прикрас запасалися ще влітку, коли дозрівало жито чи пшениця. Тоді стебла тверді й неламкі. Їх чистили і складали на зберігання.

І все ж майстринь, які виготовлють нині такі різдвяні обереги з соломи – дуже мало. І найчастіше, каже етнографиня Стефанія Капустинська, їх можна побачити в добі старших людей.  

«Павуків» не викидали з дому після завершення зимових свят, а залишали висіти до наступного Різдва. Спалювали «різдвяних павуків» лише після того, як виготовлять нових. Вірили, що цей солом’яний павук цілий рік вбирав негативну енергетику з оселі, і спаливши його, знищували весь негатив.

А яка ваша реакція?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
rai.ua