Вони почали своє життя спочатку – у новій громаді та у новому помешканні. Торік у травні пан Ігор разом з 85-річною мамою приїхав на Прикарпаття з Донбасу. Розповідає, місяць мешкали у лікарні в Івано-Франківську. А потім – переїхав у село Боднарів Калуської громади.
Поки приміщення шелтеру у Боднареві ремонтувалось – чоловік не стояв осторонь, а постійно допомагав. Зізнається, тут йому подобається, бо спокійно та досить безпечно.
Ще одна жителька прихистку у Боднареві – Марія Єфемчук. З Херсонщини на Прикарпаття жінка з донькою та онуками переїхали у березні минулого року. Спершу, розповідає, мешкали у місцевих, а 1 серпня – поселились у шелтері. Отримала жінка тут і роботу. У прихистку пані Марія – комендант і за це отримує зарплатню.
Раніше це приміщення належало колгоспному двору. До початку повномасштабного вторгнення, розповідає староста села Боднарів Олег Драгомирецький, тут хотіли облаштувати амбулаторію. Та плани змінились.
Ще один прихисток у Калуші – «Теремок». Нині тут мешкає майже пів сотні вимушених переселенців. Серед них – Марина, шестеро її дітей та бабуся Надія, які переїхали з Бахмута. Спершу мешкали у Болехові, а у травні переїхали у Калуш. Кажуть, тут гарні кімнати, багато місця та є чим зайняти дітлахів.
Новим домом «Теремок» став і для Оксани, її мами та дітей. Вони переїхали півтора роки тому з Донеччини. Перший час жили у дитсадку і вже 4 місяці мешкають у прихистку.
Координаторка проєкту благодійного фонду “Мув Юкрейн” Мар’яна Думанько розповідає, що раніше тут був дитячий садок, пізніше – спальний корпус для слабочуючих дівчат. Три роки приміщення не використовувалось, тож вирішили облаштувати прихисток для переселенців.
Загалом спочатку повномасштабного вторгнення Калуська громада прийняла 14 тисяч переселенців. На сьогодні, наголошує очільник Калуша Андрій Найда, офіційно зареєстровано 6 тисяч осіб.
Прихистки на Калущині відвідали члени міжфракційного об’єднання” ВПО України”. Їх мета, розповідає народний депутат Сергій Козак, створити для переселенців такі умови, щоб вони могли повернутись до нормального життя та інтегруватись у нове для них суспільство.
Загалом, наголошує співголова міжфракційного об’єднання ВПО України Максим Ткаченко, Прикарпаття змогло впоратись з викликами, що стосуються переселенців. Проте, є ряд невирішених питань.
В цілому, в Івано-Франківську область з початку великої війни зареєструвались понад 150 тисяч внутрішньо переміщених осіб. З них – 40 тисяч дітей. Ще 4 тисячі – це люди з інвалідністю і 17 тисяч – пенсіонери.
За послугами до центрів зайнятості звернулись майже 5 тисяч переселенців. Понад 2,5 тисячі набули статусу безробітних. Більше дев’яти сотень осіб були працевлаштовані.