Західна преса про президентські вибори в Україні: політичне освячення олігарха, виграш в один тур та чому українці обирають шоколадного короля.
Політичне освячення олігарха
Майбутній президент України – розважливий і обережний олігарх, власник шоколадної фабрики, телеканалу й низки компаній. Його статки оцінюються у 1,3 млрд доларів, пише французька Figaro.
Масивна статура, квадратне обличчя, чітка і зрозуміла мова, вільне володіння українською й російською – Петро Порошенко є уособленням впевненості. На відміну від “занадто м’якого” виконувача обов’язків Олександра Турчинова, який примудрився за два місяці втратити Крим і не спромігся відвернути громадянську війну, вважає видання.
Українці ненавидять олігархів, бо вважають, що вони розграбували країну. Але готові пробачити Петру Порошенку його багатство, сколочене “власними руками”, веде далі газета.
“Хлопець, який збудував таку імперію, дійсно має добрячу голову на плечах”, – захоплено каже 70-річний киянин Олександр.
Але не всі поділяють таку думку. “Опоненти порівнюють Порошенка з Берлусконі і вважають його аферистом”, – зазначає газета.
Пан Порошенко обіцяє все всім і кожному: викорінення корупції, повернення Криму, підвищення зарплат, зміцнення армії, скасування віз до Європи, діалог з Росією, пише Figaro.
Досвідчений політик, він зробив політичну кар’єру одночасно із створенням бізнес-імперії.
Петро Порошенко був серед засновників Партії регіонів 2001 року. Через чотири роки розвернувся на 180 градусів і “сів на потяг помаранчевої революції”. Був міністром закордонних справ за президента Ющенка, а у 2012 – міністром економіки у команді президента Януковича. Зрештою покинув “потопаючий корабель” Януковича і підтримав революцію 2014 року, поставивши їй на службу свій телеканал, пише Figaro.
Пан Порошенко пообіцяв продати свою бізнес-імперію після обрання президентом. За винятком телеканалу, який “не продається, так само як і Україна”, цитує газета слова Петра Порошенка.
Виграш в один тур
За даними екзит-полів, проєвропейський бізнесмен Петро Порошенко виграв президентські вибори в Україні в один тур, пише британська Guardian.
Вибори вважаються найважливішими за часів незалежності країни.
Натовпи українців стікалися до виборчих дільниць 25 травня на заході і в центрі країни, зазначає газета.
Guardian цитує слова спостерігача на виборчій дільниці у Києві Олесю Максименко, яка зазначила: “Ці вибори коштували нам життів і крові і, знаючи ціну, найменше, що люди могли зробити – це прийти і проголосувати”.
“Але мільйони громадян на буремному сході країни взагалі не голосували. Одні – через сепаратистські симпатії, інші – через залякування з боку проросійських бойовиків, ще інші – просто через відсутність виборчих дільниць”, пише Guardian.
Вибори на сході показали, як багато уряду в Києві треба зробити, щоб відновити контроль в цьому регіоні, вважає газета.
Переможець обіцяє провести парламентські вибори до кінця року. “Коли має місце парламентська криза, єдине рішення у демократичній країні – це дострокові вибори”, – сказав пан Порошенко.
Він також пообіцяв розпочати діалог з Росією і започаткувати переговори про новий договір на заміну Будапештського меморандуму 1994 року, в якому Росія, США та Великобританія обіцяли захищати територіальну цілісність України в обмін на відмову від ядерної зброї, зазначає Guardian.
Україна обирає шоколадного короля
Український “шоколадний король” і прозахідний мільярдер Петро Порошенко оголосив свою перемогу на президентських виборах і пообіцяв кінець війні, пише британськаIndependent.
Фаворит президентської гонки, Петро Порошенко набрав понад 55% голосів і переміг колишнього прем’єра Юлію Тимошенко з великим відривом. І якщо перемогу підтвердять обіцяні на сьогодні результати повного підрахунку голосів, не буде потреби проводити другий тур виборів 15 червня, зазначає видання.
Пан Порошенко заявив, що більшість українців дала йому мандат на продовження курсу євроінтеграції. Але перше, що він зробить після інавгурації – це поїде на схід країни, щоб покласти край “війні і хаосу”, спричинених озброєними проросійськими сепаратистами.
Учора ввечері президент США Барак Обама заявив, що вибори – це ще один крок до об’єднання України і що США співпрацюватимуть з новим президентом, коли оприлюднять остаточні результати виборів.
Президент Росії Володимир Путін сказав, що поважатиме результати виборів.
Чому за Порошенка
Українці обирали нового президента в умовах геополітичного хаосу – захоплення й анексії Росією Криму та повстання сепаратистів, які заблокували роботу 80% виборчих дільниць на сході, пише американська International New York Times.
Згідно з передвиборчими опитуваннями, ветеран української політики, прозахідний мільярдер Петро Порошенко далеко випереджав свого найсильнішого суперника Юлію Тимошенко.
А тому головна інтрига полягала в тому, чи отримає пан Порошенко просту більшість голосів, щоб уникнути другого туру, який би подовжив політичну нестабільність в Україні, зазначає газета.
Незважаючи на перешкоди голосуванню на сході, міжнародні спостерігачі вважають, що висока явка в інших регіонах дозволить дати високу оцінку виборам і вважати їх справедивими.
Виборці у Києві голосували за нового президента з різних причин, веде далі газета.
“Ми застрягли в усьому. Я не бачу нових лідерів”, – каже інженер на пенсії Тетяна Жукова.
Архітектор Ілля Данько голосував за фаворита гонки в надії, що другого туру не буде і нестабільність закінчиться. “Це як обирати найкраще серед найгіршого”, – каже він.
Марія Цепеннікова, яка прийшла на виборчу дільницю з чоловіком і дворічним сином, каже, що голосувала за пана Порошенка, сподіваючись, що він буде іншим, ніж попередні лідери, зазначає видання.