Щодня люди по всьому світу відчувають стрес через прості дрібниці. Переживши один невдалий досвід, людина може й далі тривожитися. Навіть якщо серйозної небезпеки немає, або вона є уявною. Це може заважати зосереджуватись на найпростіших буденних справах, а згодом вплинути на якість життя.
Відповідь на головне питання: як стримувати стрес і жити без тривоги надав психолог Ігор Огданський, який допомагає своїм клієнтам у складних ситуаціях, що стосуються соціально-психологічних питань.
Кожна людина може реагувати по-різному на одну й ту ж ситуацію. Це проявляється різноманітними способами, такими як: переляк, ступор, або й метушлива поведінка. Стрес може виникати навіть на звичайні буденні речі. Для когось піти в аптеку і купити медикаменти – це вже тривога про те, що подумають про неї інші. Така поведінка зазвичай спостерігається у людей, які пережили складні стресові події, пов’язані з реальною загрозою.
Ті люди, що часто відчувають втому та виснаження гостріше реагують на стрес. Зміна апетиту, порушення сну та погіршення імунітету є ознаками виснаження від хвилювань. Якщо ви помічаєте, що у вашому житті стресу стає занадто багато, то це спочатку веде до втоми, виснаження, а потім можливе і вигорання.
Важливо уникати крайньої стадії, оскільки відновлення займає багато часу. Для кожної людини це індивідуально. Наприклад, при звичайній втомі відновлення може тривати від кількох годин до пару днів. При виснаженні і переживши серйозний стрес необхідно від кількох тижнів до місяців.
Розпізнавання та методи подолання панічної атаки
У людей панічна атака може виникнути навіть без реальної зовнішньої загрози. Коли людина переживає панічну атаку, вона може відчувати страх смерті, задишку на фізичному рівні. Важливо відзначити, що від неї померти людина не може.
Крім того, симптоми для визначення панічної атаки можуть бути схожі на серцевий напад. Однак різницю можна визначити через декілька ключових ознак:
- Бачимо, що панічна атака поступово зникає. Не призводить до погіршення фізичного стану.
- Людина може продовжувати функціонувати навіть під час панічної атаки. Хоча може виглядати налякано.
- Для подолання панічної атаки можна використовувати прості методи, такі як заземлення або дихальні вправи.
«Заземлення» є одним із ефективних методів, щоб побороти атаку. Для цього потрібно зосередити увагу на відчутті землі під своїми ногами. Це дозволить перемкнутися на фізичні відчуття.
Ще одним ефективним методом є дихальні вправи. Наприклад, використання дихання по квадрату, або заспокійливого дихання, яке можна повторювати до 3 хвилин. Важливо експериментувати та знаходити той метод, який найбільше допоможе вам у конкретний момент.
Також можна провести вправу, у якій ви називаєте:
5 – речей, які бачите;
4 – які відчуваєте на дотик;
3 – які чуєте на слух;
2 – які смакуєте;
1 – які відчуваєте запахом.
Це переключить вашу увагу на власні тілесні відчуття і про тривогу ви забудете.
Систематично практикуйте різноманітні вправи, адже це буде робити вас більш стійкими до стресу. Чим більше тренуєтеся, тим легше згодом долати різноманітні труднощі.
Три компоненти відновлення організму
Основні аспекти, які допоможуть відновити організм включають у себе увагу до фізичної активності, забезпечення достатнього сну та збалансованого харчування.
У випадках, коли цього стає недостатньо, важливо звертатися до спеціалістів. Таких як сімейний лікар, лікар-психіатр, психотерапевт чи психолог. Також можна просити допомоги у близьких людей, які володіють навичками першої психологічної допомоги, оскільки їхня підтримка також є важливим ресурсом.
Найоптимальніший метод – самопідтримка
Найоптимальнішими методами є ті, що підходять конкретній людині в конкретній ситуації. Основні ресурси для цього включають нашу віру і цінності, почуття, соціальне оточення, уяву, творчість, розуміння та здатність аналізувати складні ситуації. Важливо враховувати, що оптимальний метод самопідтримки залежить від конкретних обставин та можливостей кожної людини.
Існує посібник «Важливі навички в періоди стресу», виданий ВООЗ (Всесвітньою організацією охорони здоров’я), доступний безкоштовно українською мовою навіть в онлайн форматі (Важливі навички в періоди стресу: посилання на перегляд посібника https://apps.who.int/iris/handle/10665/339150). Читайте і дізнавайтесь багато корисної інформації, адже під час стресових ситуацій, або у важких моментах це вам може стати у нагоді.
Організації та групи людей, що готові допомогти
В Україні існує значна кількість організацій та груп людей, які активно працюють у сфері надання психосоціальної підтримки. Міжнародна організація «Лікарі без кордонів» здійснює психологічну підтримку. «Червоний Хрест» – представник міжнародного товариства в Україні, яке надає психосоціальну допомогу. Локальні організації, такі як «Рокада» у Франківську, або всеукраїнська організація «Право на захист», також активно допомагають людям у стресових ситуаціях.
Для ветеранів та їхніх родин існує «Хаб». Це лише частина переліку доступних організацій, які надають значущу підтримку. Допомагають тим, хто опинився у важких життєвих обставинах. Важливо відзначити, що існують індивідуальні фахівці та групи, що готові допомагати у стресових ситуаціях. Навіть тепер сімейні лікарі зможуть надавати психологічну допомогу, про це детальніше у статті від РАІ.