Всім школярам або студентам хоча б раз у житті доводилося писати есе. Виконання даного завдання обов’язково для проходження шкільних і університетських курсів по суспільним, гуманітарним і навіть деяким точних наук, пише Znaj.ua.

Багато з нас, незалежно від віку і досвіду, відчувають сумніви, перед тим, як приступить до написання есе на задану або похідну тему. Однак, боятися написати власний твір не варто. У цій статті ми розповімо прості і вірні правила створення есе, допоможемо уникнути помилок і в повній мірі розкрити свій талант.

Що таке есе: просте пояснення

Есе – це мала форма літературної творчості. Вона зародилася на території Франції і перекладається як начерк, спроба або досвід.

В есе автор, незалежно від свого досвіду, віку, знань і умінь, може поділиться власними спостереженнями про життя, враження про той чи інший момент і поділиться іншими радощами або печалями з читачем.

Для того, щоб на інтуїтивному рівні зрозуміти, що таке есе, спробуйте проаналізувати свої асоціації зі словом вальс – запишіть те, що виникає у вас в фантазії: опишіть враження, почуття, думки, спогади і думки про вальсі у вашій або чужого життя.

Історія есе

У будь-якій шкільній енциклопедії описано, що під поняттям есе мається на увазі прозаїчний жанр малого обсягу і вільний за композицією. Простіше кажучи, це – твір-роздум.

Першими даний жанр облюбували журналісти вісімнадцятого століття. Великі твори в даними жанрі створили французькі класики Дені Дідро і Вольтер, які публікували есе на філософськи теми. Однак, найбільш впливовим твором в цьому жанрі називають Досліди Монтеня.

На території Російської імперії есе використовували, щоб розповідати про злободенні справи сучасності і при цьому, не накликати пильну увагу цензури.

Види есе: які вони бувають

Відповідно до сучасних правилом, вид есе залежить від теми і цілей. Сьогодні виділяються наступні види есе:

  • літературно-критичні;
  • історичні;
  • філософські;
  • духовно-релігійні.

Структура і план есе

Як зрозуміти з першого погляду, що перед нами есе, а не стаття, твір або замальовка? – Досить просто:

  • малий розмір;
  • вільна структура (автор може слідувати власній, а не загальноприйнятій логіці: наприклад, починати з аргументів, а потім – до постановці проблеми);

Однак, в українських школах і ВУЗах прийнято, щоб школярі дотримувалися певної структури і плану створення есе:

  • постановка проблема;
  • аргументи;
  • висновки.

Крім того, будь-яке есе повинно мати проблему. Робота автора повинна сконцентруватися на розкритті проблеми, опису власного досвіду і вражень з цього приводу, пропозицій рішення і певних висновків.

Есе – твір мистецтво і вимагає від автора виразити себе і проявити власне творче начало. Проявіть власний словниковий запас, індивідуальність і оригінальність.

Зробіть текст живим, чіпляючим і не таким, як мільйони інших. Це ваша головна мета при написанні есе, виконавши яку, можна не настільки строго слідувати іншим правилам письменництва.

Використовуйте образність, а також афористичність. Ваш твір має зібрати в собі риси художнього та публіцистичного стилів, головними особливостями якого є велика кількість метафор і образів. Можна використовувати афоризми, неологізми, гру слів і інше.

При створенні есе не варто зловживати діловим, науковим або канцелярським стилями. Пишіть просто, але яскраво, але не вживайте багато нецензурної лайки, сленгу тощо.

Інструкція з написання гарного есе

Написання есе має бути всім школярам, які проходять ЗНО з української мови. Також написання літературного твору приготують для тих, хто здають тести з англійської та інших іноземних мовах.

Перед тим, як написати своє есе, ознайомтеся з іншими прикладами, написаними на ту ж тему або у вільному стилі. Наприклад, з таким:

М. Сервантес “Дон Кіхот”: опис, герої, аналіз роману

Історія створення роману

Іспанська роман «Хитромудрий ідальго Дон Кіхот Ламанчський» Мігеля де Сервантеса Сааведри навмисно задумувався як пародійний лицарський роман. Перша частина була опублікована в 1605 році, до другої частини письменник приступив в 1615 році.

Лицарський роман, представник середньовічної літератури, вичерпав себе до кінця 16 століття, став настільки типовим і вульгарним, що нагадував лубок. З’явилися народні анекдоти, в яких розповідалося, що юнаки, начиталися таких романів, думали себе лицарями і потрапляли в кумедні ситуації, так як дійсність сильно відрізняється від лицарського роману. Автор «Дон Кіхота» поставив за мету нейтралізувати згубний вплив лицарського роману на читача, знищити «лицарські» ідеали, виступити проти численних погано зліплений зразків лицарського роману з чимось більш вагомим і зробленим зі смаком, нехай навіть і в стилі пародії.

Сюжет і герої роману

Головним героєм роману Сервантес робить бідного ідальго (дрібний дворянин, лицар в середньовічній Іспанії) Алонсо Кіхана. Чоловікові вже близько 50, а він проводить весь вільний час за читанням лицарських романів. Лицарський світ з посередніх творів настільки сильно проник в його голову, що довів Алонсо до божевілля. Він вирішив стати мандрівним лицарем, змінив ім’я, вибрав дому серця, селянку з села по сусідству, взяв в компанію зброєносця і відправився на пошуки пригод, благо що вони йому ввижалися повсюди, так само як казкові принцеси, велетні і чудовиська.

Символічно: все, що оточує дона, звучить і виглядає смішно: Дульсінея Тобосская в іспанській грі слів звучить так само граціозно, як «принцеса Дунька Тобольська». Санчо Панса, кругленький мужичок, – вельми розторопний зброєносець, а його черево ( «Панса» і означає «черево»), навряд чи може відвезти осів. Кінь дона, Росинант, перекладається як «вчорашня шкапа». Лицарські лати дону цілком замінюють пом’яті тази.

Пригоди дотримуюся одне за іншим – то Дон Кіхот рятує прекрасних дам, які при найближчому розгляді виявляються або свинями, або повіями, то кидається на вітряні млини, прийнявши їх за велетнів, то ганяється за привидами. Племінники і слуги дона розшукують його всюди і раз у раз повертають додому, як дитину, охляли, зраненого, втомленого. Забивають його бібліотеку, підозрюючи, що дядько збожеволів від нескінченного читання історій про лицарів, але все марно.

У фіналі роману він нібито прозріває, бачить, яким нікчемним і порожнім було його проведення часу, заповідає племінниці ніколи не виходити заміж за лицаря і вмирає.

Дослідники підрахували, що в романі змальовано 669 персонажів – створена галерея образів, складений повний соціальний зріз суспільства з знаті, дворян, багатіїв, селян, пастухів, ченців, жебраків, злодіїв, шахраїв.

Дон Кіхот, в порівнянні з усіма цими особами демонструє вражаючу благородство, людинолюбство, вірність лицарським принципам – і це при тому, що він божевільний. Дон Кіхот стає символом епохи, де все з кращих спонукань і зовні красиво, а всередині порожньо, спрямоване на досягнення добра і не знаходь мети – таке поняття типового донкіхотства.

Типовий і образ Санчо Панси, який після виходу роману стає символом справжнього селянина – хитрого, юморного, дотепного, але в той же час – добряка і простака. Худої фігурі свого дона круглий Панса протистоїть так само, так протистоїть його життєва мудрість абсолютного божевілля свого пана.

Проблематика роману

У 2002 році роман був визнаний кращою книгою всіх часів і народів. І, незважаючи на те, що за життя письменника роман не був зустрінутий криками і читачами блискуче, своєї мети автор домігся. Сатиричну літературу перестали розглядати як «низьку», угледівши і в сатирі високохудожні і глибокий сенс.

Після створення роману прижився такий термін, як «донкіхотство». Це багатогранне поняття, що відображає множинну проблематичність роману.

Донкіхотство – це і відрив від реальності, і витання в хмарах в повній абстракції від реальних справ. Це і спроба воювати з системою поодинці (війна з вітряками), виклик вогню на себе. Це і нездатність до дорослішання, неусвідомленість власної слабкості, жалкостью, що чиниться на оточуючих сміховинного ефекту.

Це і наполегливість у досягненні мети, які видно тільки «лицареві», спроба зробити життя кращим і яскравіше, нехай навіть ціною власного осміяння.

Для створення гарного есе виконуйте такі поради:

  • запишіть все, що виникло в голові, коли ви прочитали чужий текст;
  • виберіть головне і напишіть про це так, як ніби ви – перший, хто писав або писала про проблему;
  • у своєму тексті постарайтеся бути переконливим, логічним, лаконічним, емоційним, проявіть почуття гумору;

План написання есе з суспільних наук

Якщо вам необхідно написати есе не з літератури, а з тієї чи іншої суспільствознавчої дисципліни, то вам варто провести роботу за цим планом:

  • виділіть головну тему тексту;
  • чітко сформулюйте питання;
  • розділіть тему на кілька частин;
  • зробіть загальний план тексту;
  • виберіть кілька аргументів до теми;
  • не забувайте про висновки.

Поширені помилки при написанні есе: як уникнути

При написанні есе багато з нас роблять деякі, найпоширеніші помилки, уникнувши яких можна створити гарне есе: серед інших варто назвати наступні:

  • не порушуйте логіки: не перескакуйте від однієї до іншої думки;
  • вибирайте правильні і однозначні аргументи;
  • узгодьте частини твору між собою;
  • не використовуйте занадто багато слів: опишіть потрібне декількома поняттями;
  • не допускайте орфографічних помилок;
  • перевірте текст на правильність мовних зворотів (фразеологізмів, антонімів і синонімів);
  • слідкуйте стилістичним нормам;
  • не допускайте фактичних помилок.

Рік англійської мови в Україні