Онлайн TV FM радіо FM пауза

Чи будуть на Прикарпатті центри психологічної реабілітації для бійців АТО?

На щотижневих засіданнях обласного координаційного центру допомоги пораненим не раз піднімали питання психічного стану тих, хто повернувся з війни. Ситуація тут цілком зрозуміла і прогнозована – людям, які бачили стільки жахливих речей, потрібна психологічна допомога. Свого часу через прорахунки влади ми вже мали те, що зветься «афганським синдромом». Отож на засіданнях прозвучало, що в області хочуть зробити аж два центри психологічної реабілітації. Але все не так просто, пише Репортер.

Мова про заклади Львівської залізниці, які переходять у власність міст – це вузлова лікарня у Коломиї та поліклініка в Івано-Франківську. До слова, з останньою як єдиний майновий комплекс іде ще лікарня на Тарнавського та дитяча поліклініка на Вовчинецькій.

У Коломиї реабілітаційний центр таки буде. Як каже директор департаменту охорони здоров’я ОДА Роман Мельник, щодо цього приміщення були два варіанти. Перший – зробити там міську лікарню. Але з таким завданням цілком справляється центральна районна, тож це було б просто дублювання функцій і розпорошення бюджетних грошей. Другий – центр.

«20 березня на сесію облради ми винесемо питання, аби передати лікарню на баланс області, – каже Мельник. – По-перше, звільнимо Коломийський район від зайвих видатків, по-друге – центр буде таки обласний. Орієнтовно він мав би бути на 100 ліжок, нині там зроблений зовнішній ремонт, заклад утеплений, поміняні вікна, перекритий дах, і якби нам вдалося виділити хоча б 10 млн. грн. з бюджету для внутрішнього ремонту і обладнання та якби ми всі разом взялися, то до осені він би уже запрацював».

Але от профіль у нього буде не психотерапевтичний, там планують два відділення – посттравматичне і постінсультне.

Щодо закладів у Франківську, то всі вони передаються на баланс міста і, відповідно, долю їх вирішуватиме місто. Поліклініка найімовірніше так і залишиться поліклінікою.

«Щодо лікарні, то ми мали розмову з головним лікарем міста Тарасом Масляком, і вони десь також бачать реабілітаційний центр на базі лікарні, – говорить Мельник. – Але вона не працює вже більше шести років, є тріщина у фундаменті, приміщення в аварійному стані, там треба немалі кошти, аби її відновити, а потім вже думати, що далі робити».

Що ж маємо по психіатричній реабілітації? У департаменті не приховують – проблема є і кількість звернень до лікарів значно зросла, хоча статистики не наводять, кажуть, це некоректно. Натомість для ілюстрації Мельник наводить іншу статистику – результати війни США у В’єтнамі. Тоді у боях загинули 58 тисяч американців, ще жахливіша цифра – 62 тисячі, які покінчили життя самогубством протягом 20 років після війни.

«Наслідки тих дій, які відбуваються нині, нам ще дуже серйозно «аукнуться», – каже він.

Але центр психореабілітації – це категорично неправильне рішення цієї проблеми, наполягає головний медик області.

«Професійно абсолютно не грамотно збирати людей з такою проблемою в одному місці, – доводить він. – Навпаки, світ іде до того, аби розпорошувати їх – як у соціумі, так і між лікувальними закладами».

У цьому руслі і думають працювати. От зараз Мінсоцполітики заявляє, що виділить 52 млн. грн. на всю Україну для розвитку психіатричної служби. У Києві ці гроші думають виділяти саме на госпіталі. У нас такого нема.

«Ми вже звернулися, що готові освоїти певну суму і бачимо це у вигляді державно-приватного партнерства, – каже Роман Мельник. – От коли є приватний санаторій чи база відпочинку, де люди готові за якусь певну суму віддати місця, аби там 10 днів перебували бійці, невелика група – 10-15 чоловіків з психологом, десь там відпочили, порибалили. Це буде зовсім інший підхід, і це правильний підхід».

Та поки що основним місцем допомоги тим, кому важко пережити війну, лишається психоневрологічна лікарня № 3 в Чукалівці. Хоча навряд чи бійцям легко туди йти. На майбутнє хочуть відкрити кабінети психологічної допомоги в кожній поліклініці, а ще проводити додаткові навчання для психологів, як їм працювати з військовими…

А яка ваша реакція?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
rai.ua