Впродовж поточного року в Галицькому районі розпочали власну справу 178 суб’єктів господарської діяльності, з них 39 юридичних осіб та 139 фізичних осіб-підприємців. Найбільш популярними видом діяльності серед новачків є роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах. Про це на семінарі – тренінгу, який відбувся в ДПІ у Галицькому районі повідомив перший заступник начальника ДПІ у Галицькому районі Ігор Кудляк.
Як зауважив посадовець, на сьогодні з метою спрощення умов ведення бізнесу, взяття на облік юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців в органах ДФС відбувається в день надходження відомостей з Єдиного державного реєстру. Також зменшено до одного дня обмін інформацією між Єдиним державним реєстром юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців та інформаційними системами ДФС.
Податківці детально розповіли про порядок застосування загальної системи оподаткування для фізичних осіб – підприємців. Зокрема зазначили, що підприємці, які обрали загальну систему оподаткування мають можливість здійснювати будь-який вид діяльності, не обмежений законодавством, податок сплачують за ставкою 15 відсотків, об’єктом оподаткування є чистий прибуток. При цьому, у своїй діяльності таким підприємцям дозволено використовувати необмежену кількість найманих працівників та суму сукупного доходу. Слід зазначити, що використання даної системи оподаткування передбачає обов’язкове ведення податкового обліку в розрізі податків та платежів.
Крім цього, фахівці Галицької ДПІ детально зупинились на порядку ведення Книги обліку доходів і витрат, на формуванні витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів, особливостях заповнення декларації про майновий стан і доходи підприємця – «загальносистемника» та порядку нарахування та сплати єдиного соціального внеску.
Набрала чинності нова форма податкової декларації про майновий стан і доходи
Наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 №859, який зареєстрований у Міністерстві юстиції України 26.10.2015 за №1298/2774, затверджені нова форма податкової декларації про майновий стан і доходи та інструкція щодо її заповнення.
Наказ №859 набрав чинності 17.11.2015, тобто з дня його офіційного опублікування (опублікований в «Офіційнийному віснику України» від 17.11.2015 №89).
Декларація складається з восьми розділів чотирьох додатків до декларації, які містять розрахунки окремих видів доходів (витрат) а саме:
– додаток Ф1 «Розрахунок податку на доходи фізичних осіб при отриманні доходів у формі заробітної плати від двох і більше податкових агентів згідно з підпунктом «є» пункту 176.1 статті 176 розділу IV Податкового кодексу України»;
– додаток Ф2 «Розрахунок податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих від операцій з інвестиційними активами»;
– додаток Ф3 «Розрахунок податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих з джерел за межами України»;
– додаток Ф4 «Розрахунок податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих самозайнятою особою».
Додатки є складовою частиною декларації і без декларації не є дійсними. Додатки заповнюються та подаються виключно за наявності доходів (витрат), розрахунок яких міститься у цих додатках (пункт 2 розділу II Інструкції №859).
Слід зазначити, пунктом 2 наказу №859 визначено, що втратив чинність, наказ Міністерства доходів і зборів України від 11.12.2013 №793 «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 24.12.2013 за №2179/24711.
Чи переноситься термін сплати податків і зборів у зв’язку з перенесенням термінів подання податкових декларацій (вихідний, святковий день)?
Відповідно до п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VІ (далі – ПКУ) податкові декларації, крім випадків, передбачених цим ПКУ, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) – протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (п.п. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 ПКУ);
календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) – протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (п.п. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 ПКУ);
календарному року, крім випадків, передбачених пп. 49.18.4 та 49.18.5 п. 49.18 ст. 49 ПКУ – протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (п.п. 49.18.3 п. 49.18 ст. 49 ПКУ);
календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб – до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розд. IV ПКУ; (п.п. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49 ПКУ);
календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб – підприємців – протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (п.п. 49.18.5 п. 49.18 ст. 49 ПКУ).
Згідно із п. 49.20 ст. 49 ПКУ, якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.
Граничні строки подання податкової декларації можуть бути збільшені за правилами та на підставах, які передбачені ПКУ.
Платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого ПКУ для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених ПКУ (п. 57.1 ст. 57 ПКУ).
Правову позицію з питання застосування п. 57.1 ст. 57 ПКУ висловлено Верховним судом України у постанові від 09.06.2015 по справі №21-18а15, у якій визначено, що у разі якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, граничним строком подання такої декларації є перший після нього робочий день. Тому початок перебігу встановленого п. 57.1 ст. 57 ПКУ десятиденного строку для сплати визначеного у декларації податкового зобов’язання пов’язаний саме із таким робочим днем. Тобто десятиденний строк для сплати податку слід рахувати від фактичної дати останнього дня подання декларації за відповідний період.
З цим та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися уЗагальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДФС України (дане роз’яснення у категорії 135.04).
ДПІ у Галицькому районі