Відповідно до статті 119 Кодексу законів про працю, за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, зберігаються місце роботи та посада. Також для таких працівників зберігається середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності й у фізичних осіб — підприємців, у яких вони працювали на час призову.
Як зазначають в управлінні доходів і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС в Івано-Франківській області, ця стаття не містять жодних застережень щодо непоширення цих гарантій на працівників, які трудяться у підприємців за трудовими договорами. Відповідно, на всіх мобілізованих працівників фізичних осіб – підприємців також поширюються гарантії, передбачені статтею 119 Кодексу законів про працю.
Податківці наголошують, що фізичні особи – підприємці зобов’язані виплачувати працівникам, що перебувають із ними в трудових відносинах, середній заробіток за період їх перебування на військовій службі за призовом під час мобілізації на особливий період.
Аналогічного висновку дійшли і судді Київського апеляційного адмінсуду, які ухвалою від 11.08.2015 р. у справі № 739/716/15-а постановили: дія Порядку виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ від 04.03.2015 р. № 105, поширюється в т. ч. і на фізосіб – підприємців.
Нагадаємо, статтею 265 Кодексу законів про працю України за порушення прав і гарантій мобілізованих працівників передбачена відповідальність у вигляді штрафу в десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення. При цьому у статті 265 КЗпП не зазначено строкiв давностi для притягнення суб’єктiв господарювання до вiдповiдальностi.
Сплата авансових платежів з податку на доходи фізичних осіб підприємцями
Згідно Закону України від 24 грудня 2015 року № 909 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» підпункт 177.5.1 п.177.5 ст.177 Податкового кодексу України, викладено в такій редакції: авансові платежі з податку на доходи фізичних осіб розраховуються платником податку самостійно згідно з фактичними даними, зазначеними у Книзі обліку доходів і витрат, кожного календарного кварталу та сплачуються до бюджету до 20 числа місяця, наступного за кожним календарним кварталом (до 20 квітня, до 20 липня і до 20 жовтня). Авансовий платіж на четвертий календарний квартал не розраховується та не сплачується.
Якщо результатом розрахунку авансового платежу за відповідний календарний квартал є від’ємне значення, то авансовий платіж за такий період фізичною особою – підприємцем не сплачується (пп.2 п.35 Закону).
Таким чином, для фізичних осіб – підприємців під час заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи у додатку Ф4 «Розрахунок податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих самозайнятою особою» не виникає обов’язку розрахунку квартальних авансових платежів по податку на доходи фізичних осіб, тобто, платниками податків не заповнюється рядок 6 розділу ІІ додатку Ф4.
Отже, до внесення змін у п.12 розділу ІV Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 №859, рекомендуємо платникам податків не здійснювати розрахунок авансових платежів.
Звертаємо увагу, що доходи, отримані самозайнятими особами після 1 січня 2016 року, оподатковуються за ставкою визначеною п. 167.1 ст.167 Кодексу у розмірі 18 відсотків.
Відповідне роз’яснення надано листом ДФС України від 12.01.2015 №594/7/99-99-17-02-02-17 «Про організацію роботи з фізичними особами – підприємцями».
Про зміни в оподаткуванні податком на прибуток підприємств у 2016 році
Законом України від 24 грудня 2015 року № 909 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» внесені зміни в оподаткуванні податком на прибуток підприємств, які набули чинності з 1 січня 2016 року.
Так, стосовно щоквартального декларування податку на прибуток, то відповідно до нової редакції пункту 137.4 статті 137 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) податковими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств, є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік. При цьому податкова декларація розраховується наростаючим підсумком. Водночас, пунктом 137.5 статті 137 Кодексу для окремих категорій платників податку встановлено річний податковий (звітний) період.
Враховуючи внесені зміни до пункту 57.1 статті 57 Кодексу, вилучено положення щодо подання податкової декларації за базовий звітний (податковий) рік до 1 червня року, наступного за звітним (податковим) роком.
Таким чином, за результатами діяльності за 2015 рік податкова декларація повинна бути подана:
протягом 40 календарних днів, що настають за останнім днем звітного податкового кварталу, якщо базовим звітним (податковим) періодом для платника податку є календарний квартал;
протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року, якщо базовим звітним (податковим) періодом є календарний рік.
Стосовно відміни щомісячних авансових внесків з податку на прибуток, то платники податку у січні – травні 2016 року не сплачують щомісячні авансові внески, нараховані у податковій декларації за 2014 рік. Крім того, у податковій декларації з податку на прибуток за 2015 рік розрахунок щомісячних авансових внесків у період з червня 2016 року по травень 2017 року не здійснюється та р. 26 форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897, не заповнюється.
Проте платники, які за новими правилами у 2016 році подають податкові декларації за податкові (звітні) періоди квартал, півріччя, три квартали, рік, у податковій декларації за три квартали 2016 року визначають авансовий внесок з податку на прибуток у розмірі 2/9 податку на прибуток, який підлягає сплаті до 31 грудня 2016 року.
Крім того, у листі надано відповіді та висвітлено актуальну інформацію з таких питань: вимоги для об’єднань та асоціацій об’єднань співвласників багатоквартирних будинків з метою визначення їх неприбутковими організаціями; зменшення податку на прибуток на суму нарахованого податку на нерухоме майно; коригування фінансового результату на доходи від участі в капіталі та дивіденди; нові різниці для коригування фінансового результату до оподаткування на період дії закону щодо фінансової реструктуризації.
Відповідне роз’яснення надано листом ДФС України від 18.01.2016 № 1626/7/99-99-19-02-02-17 «Про зміни в оподаткуванні податком на прибуток підприємств у 2016 році».
ДПІ у Галицькому районі