Онлайн TV FM радіо FM пауза

Особливості оподаткування доходів, отриманих від спадщини чи дарунку

Особливості оподаткування  таких доходів визначено статтею 174 Податкового кодексу України (далі – ПКУ). Якщо громадянином України отримано спадщину від члена сім’ї І-го ступеня споріднення, то вартість успадкованої власності оподатковується за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб. Відповідно до підпункту 14.1.263 статті 14 ПКУ членами сім’ї фізичної особи І-го ступеня споріднення вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені. Інші члени сім’ї фізичної особи вважаються такими, які мають ІІ-й ступінь споріднення.

За нульовою ставкою також оподатковується вартість отриманої спадщини особою, яка є інвалідом 1 групи, дитиною-інвалідом, особою, яка має статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування.

Якщо фізична особа отримує  спадщину від члена сім’ї ІІ-го ступеня споріднення, то вона повинна сплатити податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5 % від вартості успадкованого.

Якщо ж майно успадковує фізична  особа, яка має статус дитини-сироти, але якій виповнилось 18 років, від  члена родини ІІ-го ступеня споріднення, то вартість об’єкта спадщини також підлягає оподаткуванню за ставкою 5% (особа, у разі досягнення нею повноліття, втрачає статус дитини, дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування. Неповнолітньою вважається дитина у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років).

Незалежно від ступеня споріднення  спадкоємці-нерезиденти сплачують  податок у розмірі 15% для будь-якого об’єкта спадщини вартістю, що не перевищує у цьому році 11470 грн.(10 кратний розмір мінімальної заробітної плати). Якщо ж вартість спадщини перевищує 11470 грн., то такий дохід оподатковується за ставкою 17 відсотків.

Відповідальними особами за сплату податку на доходи фізичних осіб до бюджету є спадкоємці, які отримали спадщину.

Спадкоємці-нерезиденти зобов’язані  сплатити податок до нотаріального  оформлення об’єктів спадщини.

Особи, які у звітному році отримали спадщину, зобов’язані до 1 травня наступного року подати Декларацію до податкового органу за своїм місцем реєстрації та сплатити податок до 1 серпня того ж року. Форма Декларації затверджена наказом Міністерства фінансів України від 07.11.2011 р. №1395.

Звільнені від обов’язку подання такої Декларації спадкоємці-нерезиденти та спадкоємці-резиденти, які сплатили податок до нотаріального оформлення спадщини, та спадкоємці, в яких такі доходи оподатковуються за нульовою ставкою.

Кошти, майно, вартість виконаних робіт, послуг, подаровані фізичній особі, оподатковуються аналогічно доходам, отриманим від спадщини.

Інформацію про видані свідоцтва  про право на спадщину або посвідчення  договорів дарування нотаріуси  щоквартально подають до територіальних органів Головного управління Міндоходів за своїм місцем розташування

ДПІ у Галицькому районі ГУ Міндоходів
в Івано-Франківській області

А яка ваша реакція?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
rai.ua