Для цілей оподаткування податком на додану вартість (далі – ПДВ) відповідно до п. 180.1 ст. 180 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) платником податку, зокрема, є будь – яка особа, що зареєстрована або підлягає реєстрації як платник податку.
У разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розд. V ПКУ, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп’ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1000000 гривень (без урахування ПДВ), така особа зобов’язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених ст. 183 ПКУ, крім особи, яка є платником єдиного податку першої – третьої групи (п. 181.1 ст. 181 ПКУ).
Застосування спрощеної системи оподаткування регламентовано главою 1 розд. XIV ПКУ.
Статтею 297 ПКУ, зокрема передбачено, що платники єдиного податку звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з ПДВ з операцій з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, крім ПДВ, що сплачується фізичними особами та юридичними особами, які обрали ставку єдиного податку, визначену п.п. 1 п. 293.3 ст. 293 ПКУ, а також що сплачується платниками єдиного податку четвертої групи.
Згідно із п. 293.3 ст. 293 ПКУ відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи встановлюється у розмірі:
3 відсотки доходу – у разі сплати ПДВ згідно з ПКУ;
5 відсотків доходу – у разі включення ПДВ до складу єдиного податку.
Ставка єдиного податку, визначена для третьої групи у розмірі 3 відсотки, може бути обрана:
а) суб’єктом господарювання, який зареєстрований платником ПДВ відповідно до розд. V ПКУ, у разі переходу ним на спрощену систему оподаткування;
б) платником єдиного податку третьої групи, який обрав ставку єдиного податку в розмірі 5 відсотків, у разі добровільної зміни ставки єдиного податку;
в) суб’єктом господарювання, який не зареєстрований платником ПДВ, у разі його переходу на спрощену систему оподаткування або зміни групи платників єдиного податку шляхом реєстрації платником ПДВ відповідно до розд. V ПКУ (п. 293.8 ст. 293 ПКУ).
Враховуючи зазначене, платниками ПДВ можуть бути фізичні та юридичні особи платники єдиного податку третьої групи, які обрали ставку єдиного податку у розмірі 3 відсотки доходу, а також сільськогосподарські товаровиробники – платники єдиного податку четвертої групи.
Затверджено Порядок ведення реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ
Кабінет міністрів України постановою від 22 лютого 2016 року № 68 затвердив Порядок ведення реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість. Відповідно до цієї Постанови до реєстрів заяв включаються тільки заяви, подані після 1 лютого 2016 року.
Даний Порядок визначає механізм включення поданих заяв про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ:
– платниками які відповідають критеріям, визначеним п. 200.19 ст. 200 ПКУ, до реєстру за формою згідно з Додатком 1;
– платниками податку, які не відповідають таким критеріям, до реєстру за формою згідно з Додатком 2.
Датою внесення заяви до реєстрів є дата подання декларації за звітний (податковий) період у разі подання заяви у її складі; уточнюючого розрахунку у разі подання заяви у його складі; декларації з порушенням граничних строків подання декларації за звітний (податковий) період у разі подання заяви у її складі.
Реєстри складатимуться з двох частин та формуватимуться за кожною заявою, поданою у складі податкової декларації або уточнюючого розрахунку.
Державна фіскальна служба України щодня опубліковуватиме реєстри на своєму офіційному веб-сайті.
Суб’єкти господарювання, які реалізують пальне, підлягають обов’язковій реєстрації в податковій інспекції як платники акцизного податку
З 1 січня 2016 року Законом України від 24 грудня 2015 року № 909 “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році” до переліку платників акцизного податку включено суб’єктів господарювання, які реалізують пальне. Такі особи підлягають обов’язковій реєстрації в податковій інспекції (юридичні особи – за своїм місцезнаходженням, фізичні особи – за місцем проживання), як платники акцизного податку до початку здійснення реалізації пального, на підставі подання заяви у термін не пізніше ніж за три робочі дні до початку реалізації пального. Про це нагадують в Головному управлінні ДФС в Івано-Франківській області.
Запровадження акцизних накладних при реалізації пального, Єдиного реєстру акцизних накладних та системи електронного адміністрування реалізації пального, набирають чинності з 1 березня 2016 року.
Отже, для роботи в системі електронного адміністрування пального, платники, які реалізують пальне, мають бути зареєстровані в контролюючих органах, як платники акцизного податку не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального.
На офіційному порталі ДФС у розділі «Проекти регуляторних актів» розміщено проекти наказів Міністерства фінансів України, якими затверджено форми заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального, акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної та заявки на поповнення (коригування) залишку пального.
ДПІ у Галицькому районі