Відповідно до статті 10 Податкового кодексу України плату за землю, як складову податку на майно, включено до місцевих податків.
Згідно із п. 12.3 ст. 12 ПКУ сільські, селищні і міські ради у межах повноважень та з урахуванням граничних розмірів ставок встановлюють своїми рішеннями місцеві податки і збори, які є обов’язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.
Оскільки плату за землю віднесено до місцевих податків і зборів, місцеві ради на виконання вимог чинного законодавства повинні прийняти рішення про встановлення податку на майно в частині плати за землю і, зокрема визначити ставки земельного податку та перелік пільг зі сплати податку. Загальні засади встановлення податків і зборів визначено ст. 7 ПКУ.
Рішення про встановлення місцевих податків та зборів і, зокрема плати за землю, офіційно оприлюднюється до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування встановлюваних місцевих податків та зборів (п.п. 12.3.4 п. 12.3 ст. 12 ПКУ).
У разі якщо сільська, селищна або міська рада не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків і зборів та акцизного податку в частині реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, що є обов’язковими згідно з нормами ПКУ, такі податки до прийняття рішення справляються виходячи з норм ПКУ із застосуванням їх мінімальних ставок, а плата за землю справляється із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю.
Водночас відповідно до п. 1 ст. 73 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов’язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об’єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Платник податків має можливість сформувати та подати електронну звітність за допомогою програмних продуктів фіскальної служби
З метою створення якісних умов обслуговування платників та забезпечення швидкості процесу адміністрування податків Державною фіскальною службою України розміщено ряд сервісів, завдяки яким можна сформувати, перевірити та надіслати до ДФС податкову звітність, дистанційно перевірити розрахунки з бюджетом, дізнатися про терміни сплати податків, а також іншу корисну інформацію. Про це нагадують в Головному управлінні ДФС в Івано-Франківській області.
Зокрема, реалізуючи вимоги п. 49.17 статті 49 Податкового кодексу України, Державна Фіскальна Служба України в сфері формування та подання податкової звітності та звітності з Єдиного соціального внеску розробила та підтримує в актуальному стані такі програмні продукти:
– «Спеціалізоване клієнтське програмне забезпечення для формування та подання звітності до “Єдиного вікна подання електронної звітності”». Програмне забезпечення використовується для формування і подання звітності до Пенсійного Фонду України, Державної служби статистики України, ДФС України, а також накладання електронного цифрового підпису та шифрування електронних документів. Слід зазначити, що дане програмне забезпечення на сьогодні функціонує в дослідній експлуатації.
– ОПЗ (OPZ) – програмне забезпечення по формуванню платниками податків податкової звітності та реєстру отриманих та виданих податкових накладних до органів ДПС в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв’язку;
– Електронний кабінет платника податків. Це персональне автоматизоване робоче місце платника, працювати в якому він може без використання спеціально встановленого клієнтського застосування. Електронний кабінет є захищеним, персоналізованим та безпечним електронним сервісом, який надає платникам податків змогу підготувати, сформувати та надіслати податкову звітність в електронному вигляді, переглядати дані про стан розрахунків з бюджетом (картки особових рахунків).
На сьогодні в сервісі «Електронний кабінет платника податків» не реалізовано функції подання звітності з Єдиного соціального внеску.
Крім цього, на ринку програмного забезпечення України в сфері подачі звітності в електронному вигляді представлена значна кількість програмних продуктів інших розробників, з допомогою яких платники податків можуть подати звітність в електронному вигляді як на безоплатній основі так і на засадах купівлі ліцензійного програмного забезпечення. ДФС за функціонування даних сервісів не несе відповідальності та не проводить ніякої роботи щодо пропагування даних продуктів серед платників податків.
ДПІ у Галицькому районі