Онлайн TV FM радіо FM пауза

Двері в офіс президента або Роздуми про спадщину

Громадська ініціатива #ФранківськЯкийТребаБерегти вже 5 років рятує архітектурну спадщину Івано-Франківська та веде просвітницьку популяризаційну роботу по бережному ставленню до міста. Спільно з ремісниками-реставраторами та небайдужими меценатами, мешканцями, соціально-відповідальними підприємцями ми реставруємо старовинні дерев’яні та металеві двері нашого міста. За 5 років діяльності ініціативи врятували та повернули на історичне місце (ну бо часто двері, замінюючи на пластикові, все ж не наважувались викинути, і нам вдавалось їх знаходити на горищі, в підвалі, по комірчинах будинку) 35 “старожил-свідків історії міста”. фото частини наших дверей-красунчиків додаю). і ще 17 віконечок з вітражами в дитячу бібліотеку, після чого, вежу в якій вони знаходяться маленькі і дорослі містяни з захватом називають казковою.

До нас часто звертаються з інших міст України, приїжджають в гості, переймають досвід і розпочинають подібні ініціативи в себе вдома. Наприклад, двері почали також реставрувати в Одесі, Ужгороді, Чернігові, Бережанах (Тернопільська обл.). Нещодавно ми відреставрувати двері в черкаську дитячу музичну школу та найближчим часом забираємо на реставрацію 3є дверей з Луцька. Двері реставруються, люди, надихнувшись, починають цікавитись історією своїх міст, помічати старовинну архітектуру, фотографуватись біля дверей, змінюється свідомість і розумінння своєї відповідальності за історичні середовища, в яких ми живемо, працюємо, вчимось, виховуємо дітей.

За час діяльності нашої ініціативи з реставрації дверей до мене часто писали чи телефонувати з Києва і розповідали, що багато старовинних дверей столиці просто зникають, їх викидають на смітник, замінюють на пластикові чи сучасні металеві броньовані. Так частинка за частинкою стирається архітектурне обличчя прекрасного давнього міста (на фото можна побачити плачевне становище київських дверей).

Возможно, это изображение (кирпичная стена, на открытом воздухе и дверь)
Возможно, это изображение (на открытом воздухе и дверь)

Спостерігаю ці дні за ситуацією з дверима в Офіс Президента України. З сумом можу констатувати, що часто двері з розбитим склом, обшарпані і обмальовані графіті можна зустріти в столиці і без мітингів… І біда в тому, що на них не звертають увагу. Тому маю кілька конструктивних пропозицій стосовно дверей Києва, які мають ще більш поважний вік та історичне значення:

  1. Департамент охорони культурної спадщини КМДА варто було б скласти програму реставрації старовинних дверей поки ще дійсно лишилось що рятувати. Віталій Кличко, думаю, мав би бути зацікавлений, щоб архітектурне обличчя давнього міста було збереженим. На пластикові двері туристи не приїдуть дивитись. Як і на пластикові вікна чи балкони обшиті пластиковою вагонкою на пам’ятках архітектури…
  2. Скласти базу даних реставраторів міста Києва. Я так розумію, що Офіс президента вже має кілька в цей список – можуть з департаментом спадщини поділитись інформацією. Якщо ж потрібно буде поділитись досвідом та знаннями – Франківськ відкриє свої секрети і двері, красиві відреставровані двері
  3. Джерелом фінансування для реставрації можуть бути як міський бюджет, так і соціально відповідальні підприємці, які працюють в старовинних будівлях або просто небайдужі меценати. адже це круто і престижно бути долученим до збереження спадщини, продовжити життя частинки історії столиці і з гордістю показувати відреставровані двері своїм дітям та внукам.
Нет описания фото.

Я завжди кажу, що ініціатива #ФранківськЯкийТребаБерегти не просто реставрує чи відновлює двері, ми також реставруємо історичну пам’ять містян і відновлюємо їх відповідальність за місто. Настав час пробудити свідомість киян і через красиві доглянуті двері відкрити для себе своє місто, знову закохались в нього. А коли любиш – тоді й бережеш!

З повагою до історії та спадщини, засновниця громадської ініціативи #ФранківськЯкийТребаБерегти або як вже кажуть в народі “фея франківських дверей”

А яка ваша реакція?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
Думки авторів публікацій, розміщених в рубриці “Погляди”, можуть не співпадати з позицією редакції.