Онлайн TV FM радіо FM пауза

Верховна Рада ухвалила зміни до Конституції щодо правосуддя

Верховна Рада ухвалила у другому читанні і в цілому президентський проект закону про внесення змін до Конституції України щодо правосуддя. За відповідне рішення проголосували 335 народних депутатів, передає  УНН.

Відповідним законопроектом, серед іншого, передбачається передача повноважень Верховної Ради України щодо процесу обрання суддів на посади безстроково до Вищої ради правосуддя.

З метою забезпечення стандарту незмінюваності суддів як однієї з гарантій незалежності пропонується скасувати інститут “призначення судді на посаду вперше” (п’ятирічний, так званий “випробувальний”, термін для суддів) та передбачити, що судді обійматимуть посади безстроково. Зазначене не стосується суддів Конституційного суду України.

Згідно із законопроектом, призначення на посаду судді здійснюватиметься Президентом України за поданням Вищої ради правосуддя. Повноваження щодо звільнення суддів та їх переведення з одного суду до іншого передаються Вищій раді правосуддя.

У законопроекті запропоновано зміни щодо основ конституційно-правового статусу судді. Так, на посаду судді може бути призначений громадянин України, не молодший тридцяти та не старший шістдесяти п’яти років, який має вищу юридичну освіту і стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше п’ять років, є компетентним, доброчесним та володіє державною мовою. При цьому вимога щодо компетентності охоплюватиме не лише професійний аспект, а також інші аспекти – зокрема особистий, соціальний тощо.

У законопроекті закладено інститут функціонального імунітету судді – замість того, що передбачений чинною Конституцією України у вигляді абсолютного імунітету.

Законопроектом передбачено, що суддю не може бути притягнуто до відповідальності за ухвалене ним судове рішення, за винятком вчинення злочину або дисциплінарного проступку. Щодо дій, не пов’язаних із виконанням суддівських функцій, суддя нестиме юридичну відповідальність у загальному порядку.

У то же час законопроектом передбачається збереження права парламенту висловлювати недовіру Генеральному прокурору України.

Перед цим Верховна Рада ухвалила за основу і в цілому законопроект про судоустрій і статус суддів, в якому, зокрема, передбачено позбавлення Президента України права призначити суддів своїм указом. Закон прийнято з урахуванням правок та пропозицій.

У коментарі журналістам народний депутат, перший заступник голови комітету з питань правової політики та правосуддя Леонід Ємець повідомив, що зранку відбулося засідання профільного комітету, де в закон також вносили побажання громадського сектору щодо фото- і відеофіксації, п’ятирічок для суддів тощо і комітет задовольнив їх пропозиції.

Джерело: УНН
А яка ваша реакція?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
rai.ua