Нобелівську премію з хімії цього року присудили за відкриття реакцій, які дають змогу створювати нові молекули, а також поглиблюють знання людей про клітинну біологію. Лауреатами стали Каролін Бертоцці й Баррі Шарплесс зі США, а також Мортен Мельдаль із Данії.
Вони зробили прорив у технології, яку називають клік-хімія. Сьогодні її використовують у всьому світі для дослідження клітин і відстежування біологічних процесів. Клік-хімія — це система хімічних реакцій, що дає змогу за будь-яких умов ефективно отримувати задані молекули.
Шарплесс і Мельдаль одночасно проводили реакції азид-алкінового циклоприєднання. Саме з них, як уважають, почалася сама клік-хімія.
Пізніше до досліджень приєдналася Бертоцці. Вона провела реакцію азид-алкінового циклоприєднання без каталізатора. З’ясувалося, що вона не заважає біологічним процесам у живих клітинах. Зрештою, її застосували у вивченні полісахаридів на поверхні клітин, які мають велику роль в імунних процесах.
Примітно, що для Баррі Шарплесса це вже друга Нобелівська премія з хімії. У 2001-му його нагородили за стереоселективні реакції окислення. Так він став п’ятою людиною в історії, якій присудили премію двічі.