Британець японського походження Кадзуо Ісіґуро став володарем Нобелівської премії з літератури 2017 року.
Ісіґуро народився в японському місті Нагасакі. До Великої Британії його сім’я емігрувала, коли йому було шість років.
Найвідоміші його романи — «Залишок дня» й «Не відпускай мене». За книгами зняті однойменні фільми. За «Залишок дня» Ісіґуро отримав Букерівську премію. А «Не відпускай мене» потрапив до списку сотні найкращих англомовних романів XX і XXI століть за версією журналу «Тайм».
Твори Ісіґуро перекладено понад 30 мовами.
Нобелівський тиждень почався з оголошення лауреатів премії з фізіології або медицини. Премія дісталася американським ученим Джеффрі Холлу, Майклу Росбашу й Майклу Янгу за вивчення молекулярних механізмів, які контролюють «біологічний годинник».
Учені допомогли пояснити процеси, які відбуваються в організмі, коли порушується добовий біоритм. Вони також дійшли висновку, що людський організм діє узгоджено зі зміною дня й ночі завдяки спеціальним генам.
У сфері фізики лауреатами стали теж американські вчені — Райнер Вайсс, Баррі Беріш та Кіп Торн. Їх нагородили за експериментальне відкриття гравітаційних хвиль за допомогою LIGO — лазерно-інтерферометричної гравітаційно-хвильової обсерваторії в США. Сигнал ішов від злиття двох чорних дір.
Нарешті, нобелівську премію з хімії поділить швейцарець Жак Дюбоше, американець Йоахім Франк і британець Річард Гендерсон. Учені заслужили нагороду за розробку кріоелектронної мікроскопії високого рівня грануляції. Вона дає змогу краще розглянути біомолекули.
Нобелівські премії щорічно присуджує Шведська королівська академія наук у Стокгольмі. Нагородження за традицією відбудеться 10 грудня, у день смерті засновника премії, шведського хіміка Альфреда Нобеля.