Maanimo зібрав топ-5 найбільш успішних бізнесменів, які, наплювавши на навчання у вищих навчальних закладах як крок до успішної кар’єри, все-таки змогли заробити мільярди, розповідає Соцпортал.
Інгвар Кампрад
Фінансовий стан: $36 млрд
Творець шведської компанії та бренду IKEA заробив свої перші гроші досить просто. Замість того, щоб в дитинстві вчитися, він перепродував олівці своїм однокласникам, а сірники – сусідам. Згодом, зрозумівши, що продажі даються йому набагато простіше, Інгвар розширив асортимент товарів до різдвяних листівок, риби, авторучок і багато чого іншого.
Кампрад з раннього віку страждав дислексією – це хвороба, при якій людина нездатна опанувати уміння читати текст. Логічно думати, що з такою проблемою заняття в школі давалися Інгвару з величезними труднощами. Вступати до вищих навчальних закладів він навіть не намагався, хоча в 1945 році все ж зумів закінчити вищу комерційну школу в Гетеборзі.
Саме в цій школі чудовий світ підручників і зошитів підійшов до кінця. Через 3 роки після закінчення комерційної школи молодий підприємець відкрив невеликий магазин з продажу дешевих меблів. Згодом справи пішли в гору, і в 1950 роках він запустив свій завод по виготовленню популярних в усьому світі меблів, а через 3 роки відкрив перший магазин IKEA.
Пітер Тіль
Фінансовий стан: $2,3 млрд
Дивно, звичайно, але Тіль не зміг кинути ні школу, ні університет заради кар’єри. Але це все одно ніяк не завадило йому всіляко лаяти сучасну систему освіти в університетах. Його головна філософія полягає в тому, що великий успіх можна отримати навіть без диплома про вищу освіту. Для того, щоб наочно продемонструвати роботу своєї доктрини і довести всьому світові правоту, Пітер створює проект «Братство Тіля». Схоже на назву якогось сектантського руху? Помиляєтеся. Адже мотиви «братства» максимально позитивні.
Щорічно цей фонд збирає кілька десятків студентів, які готові повністю відмовитися від навчання і з головою пірнути в світ бізнесу. Кожному з них Тіль виділяє на стартап по 100 тисяч доларів. Потім в наступні пару років фонд всіляко допомагає студентам в питаннях пошуку інвесторів і загальний розвиток їх проектів.
На думку бізнесмена, сьогодні краще вирішувати справжні завдання, ніж витрачати час в гонці за червоним дипломом. Тим більше, що після закінчення університету (особливо в США) студенти ще дуже довго виплачують величезні кредити за навчання. Тіль порівнює сьогоднішній інститут вищої освіти з положенням церкви в Середньовіччі: «Люди набирають великі борги, купуючи свого роду індульгенції, і платять за надію на порятунок, яку уособлює диплом».
Ларрі Еллісон
Фінансовий стан: $66,9 млрд
Ларрі Еллісон – бізнесмен із США, співзасновник і голова ради директорів і директор за технологіями корпорації з виробництва програмного забезпечення «Oracle». До 2014 року обіймав посаду гендиректора (СЕО) «Oracle». Також він є найбільшим акціонером компанії «NetSuite», яку «Оракул» поглинув 3 роки тому за 9,3 млрд доларів, і початковим інвестором Salesforce.com.
Дитинство і юність Ларрі провів у Чикаго, там ходив в школу, а пізніше вступив в Іллінойський університет в Урбані-Шампейн. Через смерть прийомної матері він вирішив, що не потрібно здавати іспити на другому році навчання.
Після літа, проведеного в Каліфорнії зі своїм другом Чаком Вейссом, Ларрі вирішив повернуться в Чикаго, щоб відновитися в університеті. На жаль, другого «пришестя» не сталося, адже провчившись усього семестр, він знову його покинув. Справедливості заради варто сказати, що цей семестр він провів з користю, адже вперше познайомився з обчислювальною технікою.
І вже в 1964 році двадцятирічний Еллісон без вищої освіти переїхав до Північної Каліфорнії, де відкрив свою справу, стало успішним і прибутковим. Мабуть, він є одним з найяскравіших прикладів багатіїв, які змогли домогтися успіху в світі без університетського диплома.
Лі Кашин
Фінансовий стан: $31 млрд
Лі Кашина зараховують до найбагатших бізнесменам Азії. Не отримавши належної освіти, в 12 років він вже почав працювати, тому що смерть батька зробила хлопчика єдиним годувальником у родині.
Спочатку він працював продавцем ремінців до наручних годинників, а пізніше влаштувався на фабрику з виробництва пластмасових кольорів. Лі працював по 16 годин на добу на самому шкідливому виробництві – штампування і фарбування цих самих кольорів. Після роботи намагався відвідувати вечірню школу.
У 22 роки, вже навчений всякого роду працею, він відкриває свою першу компанію, яка займалася виробництвом продуктів із пластику. На сьогоднішній день в компаніях Кашина трудяться понад 270 тисяч осіб. Складається відчуття, що всі ці підприємства займаються всім і відразу: логістика, ритейл, будівництво, телекомунікації, біотехнології та інше. Всіх напрямків не перелічити.
Також Лі багато хто знає як інвестора: свого часу його фонди інвестували в Facebook, Siri, а також в провайдерів біткоін-платежів та інші проекти.
Пол Аллен
Фінансовий стан: $20,3 млрд
Пол Аллен – підприємець з США і співзасновник всім відомої компанії Microsoft, яку він замість зі шкільним приятелем Біллом Гейтсом створив в далекому 1975 році.
Але перед тим, в 1960 році, закінчивши навчання 6 класів в школі, Пол вступив до школи для еліти Сіетла «Лейксайд». Саме там він і познайомився з Гейтсом на уроках програмування.
Пізніше компанія «Computer Center Corporation», що розташовувалася поруч з будинком Пола, почала шукати людей для тестування комп’ютера PDP-10 від «Digital Equipment». Аллен і всі його друзі по школі перебували там весь вільний час.
Згодом компанія «Information Service Inc.» замовила хлопцям розробку програми розрахунку платіжних відомостей на мові COBOL (Кобол). Робота була не за гроші, але натомість вони отримували безкоштовний час на PDP-10. Друзі навіть назвали свою компанію «Lakeside Programming Group», але завершити роботу не змогли.
Надалі Пол Аллен вступив до коледжу, а Білл Гейтс пішов працювати в компанію, що вивчає транспортні потоки.
Для того, щоб розробити апаратне забезпечення, потрібен був ще один фахівець. Ним став Пол Гілберт, і об’єднавши зусилля, молоді люди створили пристрій для зчитування дорожнього трафіку і формування звіту для дорожніх інженерів. Проект отримав назву Traf-O-Data.
Пристрій виявився настільки успішним з продажу в період з 1972 по 1982 роки, що за підсумком на рахунках компанії за 10 років накопичилося 794,31 тисячі доларів. За цей час, в 1974 році, Аллен встиг кинув коледж і рік попрацювати в компанії «Honeywell», перш ніж став співзасновником корпорації зі світовим ім’ям.