Онлайн TV FM радіо FM пауза

18 серпня в історії

293 до н. е. – засновано найдавніший (із відомих) римський храм на честь богині Венери

1649 – гетьман Богдан Хмельницький підписав із польським королем Яном ІІ КазимиромЗборівський мирний договір, за яким Україна отримувала автономію на території трьох воєводств – Київського, Волинського й Чернігівського, а козацький реєстр встановлювався у кількості 40 тисяч чоловік.
Договір, котрий не влаштовував жодну зі сторін, був порушений з обох боків протягом найближчих місяців

1743 – в Або укладено мирний договір між Росією і Швецією, за яким Росії відійшла частина Фінляндії

1750 – народився Антоніо Сальєрі, австрійський композитор італійського походження

1782 – сторіччя вступу на російський престол Петра I відзначено в Петербурзі відкриттям знаменитого Мідного вершника – пам’ятника цареві роботи скульптора Фальконе

1812 – вітчизняна війна в Росії: російська армія залишила Смоленськ разом із мешканцями міста.
Наполеон в’їхав у Смоленськ на білому коні через Нікольські ворота, але ніхто з росіян не зустрів його, не прийшов на поклін. Відступаючи, смоляни спалили міст через Дніпро. Це вразило Наполеона, адже раніше його всюди зустрічали як тріумфатора

1830 – народився Франц Йосиф I фон Габсбург, імператор Австрійської імперії (у 1848-1916 рр.) та король Угорщини (у 1867-1916 рр.).
Він поділив свою імперію на подвійну монархію, в якій Австрія та Угорщина співіснували як рівноправні партнери.

Франц Йосиф, портрет 1855 р.


У 1879 р. вступив у союз з Пруссією. Саме ультиматум Франца Йосифа Сербії в 1914 р. призвів до початку І Світової війни.
Правління Франца Йосифа вважають часом розквіту Австро-Угорщини

1836 – народився Олександр Кониський, український перекладач, письменник, лексикограф, педагог, громадський діяч ліберального напряму.
Автор слів духовного гімну “Молитва за Україну” (“Боже великий, єдиний, нам Україну храни”).
Сьогодні – 175 років від його народження

Олександр Кониський

1845 – за ініціативою адмірала Федора Літке в Петербурзі засновано Російське географічне товариство

1877 – американський астроном Асаф Холл відкрив супутник Марса – Фобос

1886 – народився Самуїл (Шльома) Шварцбард, єврейський анархіст – уродженець Ізмаїла, відомий тим, що вбив у Парижі в 1926 р. Симона Петлюру (виправданий за підтримки єврейського й комуністичного лобі)

1890 – народився Юрій (Георгій) П’ятаков, український і радянський політичний і державний діяч, більшовик. “Люксембургіянець” – за визначенням Леніна, російський шовініст – за Винниченком.
У 1917 р. – голова більшовицького комітету в Києві й член Української Центральної Ради. У листопаді 1918 – січні 1919 – голова тимчасового робітничо-селянського уряду радянської України. Перший голова Раднаркому УРСР у січні 1919 р.
Надалі очолював Центральне управління вугільної промисловості Донбасу, був заступником голови Вищої ради народного господарства СРСР; розробив проект першої п’ятирічки, очолював Держбанк СРСР та ін.
У 1937 р. репресований і розстріляний

1917 – народився Василь Бородай, український скульптор (Батьківщина-мати, пам’ятник засновникам Києва)

1918 – у Києві відбувся з’їзд усіх губернських старост Української Держави

1918 – організовано Всеросійський союз радянських журналістів

1919 – у Кам’янці-Подільському уряд УНР обговорив питання про єврейські погроми і ухвалив низку заходів задля боротьби з ними: притягнення до відповідальності командирів частин, де допущені погромні дії; боротьба з погромною агітацією, в тому числі і серед повстанців тощо

1920 – частини Червоної армії форсували річку Дністер, перервавши зв’язок Дієвої армії УНР з 6-ю польською армією

1920 – ратифікована 19-та поправка до Конституції США, яка надала право голосувати жінкам

1919 – денікінські війська зайняли Миколаїв

1924 – у Мінську арештували лідера антирадянського підпілля Бориса Савінкова, якого перед тим заманили в СРСР чекісти

1941 – під натиском німців радянські війська залишили районні центри Новопокровка, Томаківка Дніпропетровської області; Словечне Житомирської області; Верхня Хортиця, Веселе Запорізької області; Березнегувате, Снігурівка, Нововоронцовка Миколаївської області

1941 – радянські війська підірвали греблю Дніпрогесу.
Побоюючись швидкого наступу німецької армії, співробітники НКВС заклали 20 тонн толу, вибух якого зруйнував частину греблі завдовжки 165 метрів, викликавши 20-метрову хвилю.
Хвиля змила прибережну міську смугу, плавні Хортиці і дійшла до сусідніх міст – Марганця та Нікополя.
У зв’язку з тим, що радянське командування не попередило городян і військових про небезпеку, загинули, за приблизними даними, більше 100 тисяч осіб.
Так, німецьке командування оцінювало свої втрати в живій силі в 1500 чоловік. З боку радянських військ втрати склали приблизно 20 тисяч червоноармійців і близько 80 тисяч місцевих мешканців та біженців з інших регіонів

1942 – директива гітлерівського командування про посилення боротьби з партизанами на Сході. Гітлер призначив рейхсфюрера СС Гіммлера відповідальним за придушення партизанського руху в рейхскомісаріаті “Україна»

1943 – радянські війська на Харківському напрямку зайняли понад 50 населених пунктів, в тому числі місто Зміїв, районний центр Опішню

1944 – партизанська дивізія ім. Сидора Ковпака, згідно з постановою політбюро ЦК КП(б)У, передана в повному складі НКВС для використання її переважно для боротьби з націоналістичними збройними формуваннями

1944 – у концтаборі Бухенвальд розстріляний Ернст Тельман, німецький комуніст, один із головних політичних опонентів Гітлера

1958 – у США вийшов друком роман Володимира Набокова “Лоліта”

1968 – керівництво країн Варшавського договору схвалило введення військ до бунтівноїЧехословаччини

1976 – радянська космічна станція “Луна-24” здійснила посадку на поверхню Місяця.
Це був останній апарат, запущений СРСР до Місяця

1984 – у Москві відбулася церемонія відкриття ігор “Дружба-84”. Це була альтернатива Олімпіаді в Лос-Анджелесі, яку бойкотували соціалістичні країни.
Змагання  тривали з липня до вересень у СРСР, Болгарії, Угорщині, НДР, КНДР, Монголії, Польщі, Чехословаччині та на Кубі (у різних країнах – із різних видів спорту)

1991 – початок спроби державного перевороту в СРСР: президент Михайло Горбачоввзятий під домашній арешт у резиденції в Форосі (Крим)

А яка ваша реакція?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
rai.ua