З цього року на бюджети міст обласного підпорядкування передали фінансування профтехзакладів. У Калуші таке училище — одне. На його фінансування вже виділили майже 7 млн гривень. І ще мінімум стільки ж треба до кінця року. В училищі наразі не знають, чи радіти їм від змін у законодавстві. І сподіваються, що набір учнів не зменшиться, а матеріальна база — збережеться, повідомляють Вікна.
Відповідно до внесених змін до Бюджетного Кодексу України та згідно із Законом України “Про Державний бюджет на 2016 рік”, професійно-технічні заклади, розташовані у містах обласного підпорядкування, фінансуватимуться цього року з місцевих бюджетів.
— У міському бюджеті Калуша передбачили 6,9 млн. гривень на ВПУ №7, — повідомила начальник фінансового відділу Леся Поташник. — Дані видатки розраховані поки що на перше півріччя.
Для того, щоб фінансувати професійно-технічне училище, депутати збільшили дохідну частину загального фонду бюджету на 5,9 млн гривень, спрямувавши вільний залишок коштів, який склався на 1 січня 2016 року у розмірі мільйона гривень. Крім того, врахували 850 тис. гривень власних надходжень закладу.
Водночас, 12 січня міський голова Ігор Матвійчук видав розпорядження про створення робочої групи щодо опрацювання матеріалів фінансування ВПУ №7 з бюджету Калуша. Робочу групу очолила в. о. першого заступника міського голови Галина Романко. До 3 лютого робоча група має подати міському голові результати напрацювань.
На Прикарпатті три міста — Івано-Франківськ, Коломия та Калуш — фінансуватимуть профтехучилища зі своїх бюджетів. В Івано-Франківську на фінансування міського бюджету передано 9 професійно-технічних навчальних закладів. Для їхнього утримання, порахували у місті, потрібно у межах 100 млн гривень. Кошти винайдуть за рахунок скорочення фінансування інших важливих галузей, зокрема, ремонту доріг. У цю суму входить й оплата праці педагогів, і стипендії, і харчування малозабезпечених. Ще до нового року міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків закликав мешканців міста підтримати всі акції протесту проти політики Уряду.
— Значний негативний вплив на наповнення міського бюджету матиме запропоноване розщеплення єдиного податку, а саме спрямування 30% зазначеного податку до державного бюджету та 25% — до обласного бюджету. Втрати міського бюджету становитимуть близько 50 млн гривень. Таким чином, запропоновані Урядом зміни в фінансовому забезпеченні територіальних громад на 2016 рік нівелюють минулорічні досягнення бюджетної децентралізації, оскільки розрахункові втрати дохідної частини міського бюджету становитимуть більше 100 млн гривень, — акцентував він.
Уже тоді Руслан Марцінків наголошував, що з 2016 року міста обласного значення будуть фінансувати видатки ПТУ та ВНЗ І-ІІ рівня акредитації державної форми власності. У 2015 році фінансування видатків на ПТУ здійснювалося з обласного бюджету за рахунок субвенції з державного бюджету на підготовку робітничих кадрів з державного бюджету місцевим бюджетам у сумі 86,6 млн гривень. У 2016 році дана субвенція не передбачена, що, відповідно, збільшує видатки місцевих бюджетів за рахунок власних надходжень.
За словами Лесі Поташник, передавши на місцеві бюджети фінансування професійно-технічних училищ, цьогоріч держава не надала жодних додаткових фінансових важелів.
14 ЧИ 25?
Для того, щоб профінансувати ВПУ №7, у міському бюджеті цьогоріч потрібно передбачити мінімум 14 млн гривень.
Це, каже директор ВПУ №7 Володимир Мельник, — те мінімальне фінансування, при якому училище зможе “вижити”. А, якщо враховувати розвиток, то сума зросте до 25 млн гривень.
— Щоб вижити, нам потрібно 14 млн гривень, — каже Володимир Мельник. — Це — якщо не брати до уваги зростання цін на енергоносії та індексацію заробітної плати. А, крім того, потрібні кошти на придбання матеріалів для організації навчально-виховного процесу.
Володимир Мельник деталізує: на заробітну плату викладачів ВПУ №7 потрібно у межах 8 млн гривень на рік, на стипендії для студентів — близько 4 млн гривень. 1,5 млн. гривень “потягнуть” комунальні послуги. І ще 0,5 млн гривень становитимуть інші витрати: миючі засоби, посуд, дрібний інвентар для гуртожитку, придбання дееяких будівельних матеріалів, необхідних для навчання. Це — мінімальні потреби. Проте міській владі дирекція навчального закладу подала повну потребу на 25 млн гривень на рік, куди увійшла і заміна вікон, й — утримання теплового господарства та гуртожитку. Навчальний заклад не тільки чекає на фінансування, але і самотужки заробляє, адже половина від заробітної плати студентів, які проходять практику на виробництвах, зараховується на рахунки училища. За словами Володимира Мельника, ВПУ №7 заробляє у межах 0,5 млн гривень на рік. Хоча цього року планують заробити 850 тис. гривень. За самостійно зароблені кошти в училищі виплачували премії студентам та викладачам за досягнення у різноманітних конкурсах та олімпіадах.
Калуське ВПУ №7 є найбільшим професійно-технічним закладом в області — за кількістю студентів та площею приміщень. Тут навчаються 770 студентів. Підготовка студента професійно-технічного училища обходиться дорожче, ніж вишів, — упевнений Володимир Мельник. Так, за його підрахунками, підготовка одного студента ВПУ №7 торік у середньому коштувала 15 тис. гривень. Директор переконаний, що міська рада не повинна скорочувати набір учнів, адже на послуги ВПУ №7 — суттєвий попит. Так, торік до ВПУ №7 вступило приблизно вдвічі більше студентів, ніж до політехнічного коледжу. При цьому студенти професійно-технічного училища — це у майбутньому працівники робітничих професій, каже Володимир Мельник.
Наразі директор училища ще не знає, як реагувати на зміну форми фінансування. Так, минулого року ВПУ №7 фінансувалося із обласного бюджету. А перед тим упродовж п’яти років — через Міністерство освіти і науки: ВПУ №7 потрапило до переліку п’яти кращих професійно-технічних закладів області, і в “нагороду” отримало фінансування через Міносвіти. Щоправда, це був не кращий варіант для ВПУ, адже “з Києва не видно усіх потреб, а їздити до Києва щоразу — далеко”.
На сьогодні невирішеним залишається ще одне питання: так, приміщення училища перебуває у державній власності, а фінансування передали на місцеві бюджети. До кінця першого кварталу цього року має бути розроблений механізм передачі майна з державної власності у комунальну.