Вчені змогли перетворити клітини шкіри у функціонуючі клітини печінки. Це відкриває великі можливості з лікування захворювань печінки без необхідності залучення сторонніх донорів.
Успіхи регенеративної медицини у даний час дозволяють вченим трансформувати клітини шкіри на клітини, максимально близькі за характеристиками до клітин серця, підшлункової залози і навіть нейронів. Проте досі створення клітин, які відповідають звичайним зрілим клітинам, є складною проблемою. Вчені з Інституту Гледстоун і Університету Каліфорнії зробили прорив на шляху до вирішення цієї проблеми: вони знайшли спосіб перетворити клітини шкіри у зрілі, повністю функціональні клітини печінки (гепатоцити). Ці клітини здатні розмножуватись у пробірці і приживаються після пересадки піддослідним тваринам.
Досі не вдавалося перепрограмування клітин, придатних згодом для пересадки, але вчені придумали, як вирішити цю проблему. Для цього використовувався новий метод, який перетворює людські клітини шкіри на клітини печінки, практично повністю ідентичні звичайним клітинам печінки. Це дає надію мільйонам людей, з відмовою або ризиком відмови печінки. В даний час єдиним радикальним варіантом лікування печінки є дорога і небезпечна операція з пересадки печінки, яка, до того ж, не повертає повне здоров’я і вимагає прийому препаратів, що знижують ймовірність відторгнення донорського органу. Перепрограмування клітин шкіри, взятих у пацієнта, у клітини печінки з подальшою пересадкою, могло б позбавити від складної операції.
«Раніше вчені намагалися перепрограмувати клітини шкіри назад у плюрипотентні стовбурові клітини, щоб потім виростити з них печінкову тканину, – пояснює один з провідних авторів дослідження доктор Шен Дін (Sheng Ding). – Нажаль, такий підхід не призводить до повної трансформації стовбурових клітин у печінкові. Ми вирішили піти іншим шляхом і «зловили» клітини шкіри, що трансформуються у стовбурові, на «півдорозі». Отримані ентодермальні клітини є відмінною «сировиною» для трансформації у печінкові. Ми виявили набір генів і сполук, які можуть перетворити ці клітини у функціонуючі клітини печінки».
Імунозабарвлення людського альбуміну (червоний) і маркера клітинної проліферації Ki-67 (зелений) показує, що фібробласти гепатоцитів людини копіюють функцію і проліферацію первинних гепатоцитів після трансплантації у печінку мишей
Через кілька тижнів після початку роботи з трансформації клітин шкіри на клітини печінки, вчені помітили, що отримані клітини набули форми гепатоцитів і навіть почали виконувати їх функції. Отримані клітини були імплантовані мишам з порушеннями функцій печінки.
Через 2 місяці після імплантації, вчені виявили зростання рівня людських печінкових білків у мишей, що свідчило про активний ріст пересаджених клітин. Більше того, 9 місяців потому ріст клітин тривав і не було ніяких ознак його уповільнення. Таким чином, вчені впевнені, що їм вдалося виявити фактори, які дозволяють проводити успішну регенерацію пошкодженої чи навіть недієздатної печінки.
Зрозуміло, лабораторні досліди не є повністю готовою і випробуваною методикою лікування, але творці нової технології виробництва гепатоцитів впевнені, що у майбутньому їх методика знайде широке застосування у лікуванні пацієнтів з печінковою недостатністю.