Онлайн TV FM радіо FM пауза

Смертельний «дружній вогонь»: Чому загинули 5 поліцейських у Княжичах

https://www.youtube.com/watch?v=LxrvfS7bn8E

У селі Княжичі під Києвом в ніч на 4 грудня сталася стрілянина між співробітниками поліції охорони, оперативниками кримінального розшуку та бійцями спецпідрозділу КОРД. Перестрілка відбулася нібито під час спецоперації із затримання особливо небезпечної банди злочинців. Внаслідок «дружнього вогню» загинули 5 осіб: двоє з поліції охорони, двоє оперативників та один спецпризначенець КОРДу. У ЗМІ також повідомляють про шостого загиблого, однак ця інформація не має підтвердження. За версією Нацполіції, злочинці мали безпосередній стосунок до правоохоронних органів.

Прес-служба прокуратури Київської області пізніше повідомила на сайті, що першими відкрили вогонь по колегах бійці КОРДу, а співробітники поліції охорони та оперативники кримінального розшуку почали стріляти у відповідь.

Першим про трагічну стрілянину повідомив радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко. За його словами, карний розшук міста Києва працював над затриманням небезпечної банди грабіжників, яка системно грабувала будинки киян і жителів Київської області.

«У цю ніч співробітники карного розшуку отримали оперативну інформацію про те, що чергове пограбування може статися в селищі Княжичі. Туди виїхала група затримання карного розшуку та спецпідрозділ КОРД. На одній з вулиць селища Княжичі в споруджуваному приватному будинку були розміщені поліцейські розвідники, завданням яких було стежити за обстановкою і подати команду на затримання бандитів», — написав Геращенко.

Радник міністра стверджує, що правоохоронці планували здійснити класичну операцію із затримання банди грабіжників. Однак, в одному з сусідніх будинків «в автоматичному режимі спрацювала охоронна сигналізація». Мова йде про дачний будинок на вулиці Корнійчука, 22. Поряд з ним розміщена недобудова, де власне і велося, за словами Геращенка, приховане стеження.

7ef5fac0764e1b7bd5427f926ba7dbf3 - Смертельний «дружній вогонь»: Чому загинули 5 поліцейських у Княжичах - rai.ua

На місце події прибув наряд держслужби охорони, який помітив і затримав двох поліцейських розвідників.

«У той же час група захоплення, судячи з усього, вирішила, що співробітники розвідки потрапили в біду, захоплені злочинцями, які їх виявили, і виїхали на мікроавтобусі на вулицю, де співробітники поліції охорони затримали поліцейських розвідників», — написав Геращенко.

Далі між співробітниками поліції охорони та групою захоплення сталася перестрілка, що тривала, за словами очевидців, менше хвилини, але забрала п’ять життів.

«Стоїть автомобіль, світло горить і люди бігають. Я чув десь 20 — 30 секунд автоматних черг. Після цього ще чув вибух. Кажуть, що це була світлошумова граната. Уже пізніше бачив цей автомобіль (поліції охорони – ред.). Не можу сказати, що він був повністю зрешечений кулями, але скло було вибите», – розповів Громадському місцевий житель Сергій. Його будинок розташований за 100 метрів від місця стрілянини.

«Можливо, було застосовано світлошумову гранату під авто, щоб знешкодили тих, хто в ньому перебував — а це, можливо, були і злочинці — так думали працівники КОРДу», — зазначив у коментарі Громадському речник управління МВС Київської області Микола Жукович.

Водночас він не відповів, чи знало керівництво поліції охорони про спецоперацію.

«Поліція охорони отримала сигнал про спрацювання сигналізації на вулиці Корнійчука, 22. Після цього виїхала група. Про те, чи знали про спецоперацію, чи не знали – це буде предметом розслідування», — зазначив він.

a43129a2f7b7cda1bb266399be7578fd - Смертельний «дружній вогонь»: Чому загинули 5 поліцейських у Княжичах - rai.ua

Фото з Facebook Антона Геращенка

Четверо з п’яти загиблих у Княжичах були розстріляні прямо в маркованій машині Державної служби охорони, стверджує речник управління МВС Київської області.«У цій машині знаходилися співробітники поліції, вона була розстріляна. Поліції охорони», — повідомив Жукович. Зараз її забрали евакуатором.

Таким чином у машині, судячи з усього, були смертельно поранені двоє співробітників Держохорони і двоє співробітників розвідки. Вогонь, очевидно, вівся з боку спецпідрозділу КОРД.

Самі грабіжники, за інформацією МВС, почули стрілянину і втекли. Їх затримали на шляху до Києва. У поліції стверджують, що троє грабіжників пересувалися на двох великих джипах Toyota Land Cruiser 200. Директор департаменту комунікацій МВС Артем Шевченко пояснив в ефірі Громадського це тим, що злочинці були добре навчені та міняли автомобілі. «Це була дуже добре озброєна та організована банда. Вони виїхали на декількох автомобілях, міняючи їх», — уточнив Шевченко.

Увечері 4 грудня виконуючий обов’язки керівника Нацполіції Вадим Троян під час наради з президентом повідомив, що до складу банди входили кілька осіб, серед яких були вже судимі за розбої та особи, які працювали або мають стосунок до правоохоронних органів. Однак Троян не уточнив, до яких саме. Також керівник Нацполіції доповів про затримання усіх членів злочинної банди. На оперативній відеозйомці видно вищезазначені джипи Toyota Land Cruiser, а також багато зброї.

Однак, у розмові з журналістами Громадського експерти з правоохоронної діяльності назвали офіційну версію МВС абсурдною. Зокрема, за словами директора Харківського інституту соціальних досліджень Дениса Кобзіна, інформація від Антона Геращенка «не витримує критики», а оприлюднили її для того, аби приховати реальні обставини трагічного конфлікту між правоохоронцями.

Відсутність координації?

Однією з найбільш імовірних причин трагедії називають відсутність координації та належної взаємодії між правоохоронними органами під час таких спецоперацій. Колишній начальник кримінальної поліції, а зараз голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль стверджує, що трагедія сталася саме через відсутність узгоджених дій між силовиками.

«Перед проведенням спецоперації мав бути створений штаб, який цілодобово відслідковує хід операції й реагує на виклики, які не були передбачені планом. Цей штаб мав знати, що в будинку по сусідству спрацювала сигналізація, і на місце виїхала поліція охорони. І негайно попередити як керівництво поліції охорони про те, що поблизу готується спецоперація карного розшуку, так і своїх оперативників, що зараз на місці з’явиться поліція охорони. Відповідь на ці питання має дати Генпрокуратура в ході розслідування трагедії, але я на 99,9 відсотків упевнений – не було ні плану спецоперації, ні самого штабу!», — написав Москаль у Facebook.

За його словами, зараз поліція охорони не підпорядковується поліції Київської області, яка мала готувати спецоперацію, а підпорядковується напряму МВС:

«Тому, коли хлопці з охорони виїхали до будинку, де спрацювала сигналізація, вони не знали, що поблизу засіли оперативники, які чекають озброєних бандитів. А оперативники не знали про поліцію охорони», — додав Москаль.

Водночас, за словами екс-командира спецпідрозділу міліції охорони «Титан» Вадима Бартєнєва, поліція охорони не мала знати про проведення спецоперації, адже такі заходи проводяться таємно.

«Коли кримінальна поліція проводить спецоперацію — вони про це не повідомляють, та й не повинні повідомляти, тому що це операція специфічна. Вони дають звіт тільки перед своїм керівництвом. Ми живемо у такі часи, що інформація могла витекти назовні, навіть випадково. Звісно, злочинці про це б знали. Тому такі операції проводяться таємно. Це раніше так було, це й зараз так», — пояснює екс-командир «Титану».

За його словами, співробітники поліції охорони приїжджають зазвичай у формі та на машинах, які мають розпізнавальні знаки. Тому співробітники кримінальної поліції повинні були бачити їх:

«Я не знаю, хто перший відкрив вогонь, але коли співробітників кримінальної поліції затримали, то вони мали представитися і сказати, що тут проводитися спецоперація. Не важко було зв’язатися з керівництвом, яке б підтвердило, що проводиться операція», – зазначає Бартєнєв.

Хто понесе відповідальність?

Зараз керівництво поліції намагається не розголошувати інформацію про причини та наслідки стрілянини, заявляючи, що деталі трагедії будуть оприлюднені після розслідування. Власне розслідуванням перестрілки між правоохоронцями займатиметься прокуратура. Самі ж поліцейські проведуть службову перевірку, результати якої надатуть прокуратурі для правової оцінки. Вже пролунало кілька гучних заяв, зокрема, президент Петро Порошенко та генеральний прокурор Юрій Луценко запевнили, що беруть під особистий контроль розслідування убивства п’яти поліцейських.

Президент висловив сподівання, що і в Національній поліції, і в інших правоохоронних органах будуть зроблені відповідні висновки, які не допустять в умовах підвищеної небезпеки розбійних нападів та наявності великої кількості зброї, прорахунків у плануванні.

Джерело: Громадське

А яка ваша реакція?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
rai.ua