Онлайн TV FM радіо FM пауза

Як зразки криги з Антарктиди допомагають дізнатися про майбутню зміну клімату. Відео

screenshot 10 2 - Як зразки криги з Антарктиди допомагають дізнатися про майбутню зміну клімату. Відео - rai.ua Новини

На виставці Лондонського королівського товариства науковці показали зразки криги з Антарктиди. Їх видобули для досліджень, які допоможуть дізнатися про майбутні кліматичні зміни на нашій планеті.

Науковець Томас Бауска опускає шматочок льоду у воду, і відразу спливають бульбашки повітря. В експерименті, який проходить на виставці Лондонського королівського товариства, нічого незвичайного немає, але лід і повітря унікальні.

«У мене в маленькій чашці зразок стародавнього крижаного керна. Мікрофон посилює звук лопання бульбашок. Це вивільняється повітря, яке було в керні майже 200 років. Тож зараз я вдихаю, напевно, найчистіше повітря, яким будь-коли міг дихати», – розповідає Томас Бауска, працівник Британської антарктичної служби.

Шматочок льоду видобуто в Антарктиді. Британські вчені бурили там у 2018 і 19-му роках. Експедиція тривала три місяці. З льодовиків витягли 80-сантиметрові керни, тобто круглі стовпчики криги. Потім їх відправили на аналіз.

Дослідження показало, що 200 років тому вуглекислого газу та метану в атмосфері було значно менше, ніж тепер.

Лід в Антарктиці складається з безлічі спресованих шарів снігу, які й далі наростають. Дослідники вивчають властивості льоду та кристалічні включення в ньому. Це може бути пил, попіл, радіоактивні речовини та бульбашки повітря.

Завдяки цим даним можна дізнатися, як змінювалася температура Землі, стан її атмосфери та льодовиків. Учені з’ясували, що 8000 років тому активно танув крижаний покрив Антарктики. За 200 років його висота зменшилася на 400 метрів.

«Зараз стан антарктичного крижаного покриву дуже схожий на той, що був перед таненням льоду 8000 років тому. Тому ми спостерігаємо таке ж потепління й таку ж поведінку крижаного покриву», – зазначає Емі Кінг, працівниця Британської антарктичної служби.

Дослідження крижаних кернів здатне показати картину кліматичних змін, що існували впродовж сотень тисяч років. Завдяки включенням, що містяться в льоду, можна дізнатися про опади, обсяг океану, сонячну та вулканічну активність, опустелювання та лісові пожежі. Усе це допомагає зрозуміти, які кліматичні зміни чекають планету.

А яка ваша реакція?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
rai.ua