У наступному році національна валюта може девальвувати до 25 грн за 1 дол. США. Врятувати гривню здатні тільки серйозні й успішні економічні реформи, наголошують експерти, пише Сегодня.
Фінансовим експертам і банкірам задали три запитання про ситуацію на валютному ринку:
1. Чому в 2014 році гривня подешевшала в два рази по відношенню до долара? Основні причини та фактори.
2. Ваш прогноз на 2015 рік: який курс нацвалюти варто чекати і чому?
3. Як людям краще убезпечити свої заощадження і які правила валютного поведінки найбільш доцільні?
Нижче повністю наводимо відповіді наших спікерів.
Юрій Полунєєв, член Ради НБУ
1. Початок обвальної девальвації гривні розпочало закріплення в меморандумі з МВФ двох обов’язкових умов: повної лібералізації валютного курсу, яке відбулося на тлі вже очевидних і форс-мажорних факторів ризику (розгортання військових дій на сході, що відбувалися на той момент), і безперешкодного доступу комерційних банків до рефінансування Нацбанку. Це створило величезний навіс ліквідності, неконтрольований регулятором, який підсилив спекулятивний попит на валюту. Надалі, у міру поглиблення всіх ризиків, розгортання повномасштабного економічного спаду і на тлі несистемних і спонтанних дій регулятора, виникла криза довіри населення до стабільності національної валюти і до здатності влади іНБУ контролювати ситуацію. В результаті девальваційного шоку різко прискорилися темпи інфляції, населення втратило значну частину купівельної спроможності своїх доходів, заглибилися макроекономічні диспропорції (наприклад, співвідношення боргу і ВВП і коефіцієнтів його обслуговування).
2. У 2015 році у влади є два можливих інструменти стабілізаційного впливу на курс: або створити вбивчий для внутрішнього попиту голод на національну валюту, або отримати в резерви НБУ достатній обсяг валюти від донорів і міжнародних фінансових організацій для того, щоб задовольнити відкладений на ринку попит на інвалюту. На колишні позначки 12 або навіть 15 курс вже навряд чи повернеться, оскільки очікування бізнесу і домогосподарств, а також іноземних інвесторів вельми песимістичні, що стосується доходів, перспектив економічного зростання країни та швидкого вирішення збройного конфлікту.
3. В умовах безпрецедентного поєднання такої кількості зовнішніх і внутрішніх шоків втрати неминучі у всіх – і в бізнесу, і в населення, особливого з низькими та середніми доходами (крім, можливо, олігархів, які заробляють на війні, і казнокрадів). Універсального рецепту немає. Природна поведінка людей і підприємців в той період, коли, крім кризи, за їх доходами починає активно полювати фіскальний активізм влади, це економити, оптимізувати податки, йти від гривні або у валюту, або в товари тривалого користування, або активи (земля, нерухомість). Щось інше придумати навряд чи можна.
Ерік Найман, керівник інвесткомпанії Capital Times
1. Головна причина – зниження валютних резервів через злодійство попередньої влади і невмілі дії НБУ в 2014 році. Погіршили ситуацію на валютному ринку анексія Криму і конфлікт на Сході. Свою лепту внесла емісія гривні на покриття дефіциту держбюджету, який став наслідком економічної кризи і знову ж війни.
2. Коридор очікувань поки дуже широкий – від 15 до 25 грн/дол. Якщо Україна почне реальні реформи, то країні почнуть масштабно допомагати міжнародні фінансові організації на чолі з МВФ. І тоді гривня почне зміцнюватися в напрямку 15. Причина – торговельний баланс позитивний, ціни на газ помітно впадуть, пік виплати зовнішніх боргів пройдений в 2014 році.
Якщо ж Україна реформи не почне, то не варто чекати і зовнішньої допомоги, а тоді гривня буде девальвувати в напрямку 25.
3. Сьогодні складно радити людям зберігати заощадження в гривнях і українських банках. І найпростіша порада – купити на всі або нерухомість під здачу в оренду, або долари. Можливо, нерухомість є найнадійнішим і потенційно високоприбутковим об’єктом інвестицій (заощаджень). Тільки вже побудована і нерухомість, яка здається в оренду. І тільки в містах з позитивною демографічною ситуацією (на кшталт Києва). Для заможних громадян можна порадити українські єврооблігації, які принесуть їх власникам близько 40% річних в інвалюті.
Ігор Львов, заступник голови банку “Фінанси і кредит”
1. Перша причина – політична, це різка зміна влади і зовнішньополітичного курсу в Україні. Друга – економічна: попередня влада занадто довго намагалася утримати стабільність гривні. Третя – тривалі і дорогі військові дії на Сході країни, які призвели до серйозної втрати економічного потенціалу держави. Решта причини, такі як непослідовні дії Нацбанку щодо стабілізації курсу, паніка населення, яке почало скуповувати валюту або експортери, що перестали її завозити, – вторинні.
2. Я оптиміст, тому сподіваюся, що на Донбасі скоро настане мир, країна почне жити за коштами, до нас підуть закордонні інвестиції, нормалізуються відносини з РФ. А, значить, підуть причини, що обвалили гривню. Але курс далеко не відкотиться, залишившись на рівні 16-17 грн/$.
3. Банківська система країни витримала удар, слабкі банки пішли з ринку, тому з урахуванням стабілізації гривні, найкраще відкрити гривневий депозит, відсотки по ним зараз доходять до 25% річних. Але доцільно все ж розосередити ризики, тому до 20% заощаджень варто тримати у валюті, до 5% – у банківських металах. Решту у гривні.
Андрій Оністрат, голова наглядової ради банку “Національний кредит”
1. Перша причина – очікування ринком погіршень. Друга причина – це реальне погіршення, яке відбулося у вигляді анексії Криму, конфлікту на Сході, революції. Третя причина – це дефіцит бюджету, який виник через другу причину.
2. Якщо йти за реалістичним прогнозом, то, думаю, що буде в діапазоні 20-24 грн/$. Просто виходячи з розумної логіки, що у нас є дефіцит бюджету, який буде частково компенсуватися емісійними процесами, і якось компенсуватиметься фінансовою допомогою з-за кордону.
3. Потрібно диверсифікувати свої активи. Це грошові кошти та інші товарно-матеріальні цінності, прирівняні до них і мають вартісне вираження. Всі активи повинні бути прибуткові. З моєї точки зору, можна порівнювати прибутковість активів і ризиковість, і намагатися знайти потрібну комбінацію. Наприклад, виходячи з термінів частину можна тримати в доларовому депозиті, частину – у гривневому, частину – в нерухомості, яку здаєш, наприклад. Моя порада: уважно слухайте інформацію, не піддавайтеся панічним настроям, будьте об’єктивними, збирайте різні точки зору, перш ніж прийняти рішення.