У березні переважна більшість пенсіонерів покращила купівельну спроможність. Це насамперед пов’язано з підвищенням на 11% середньої пенсії за перший квартал 2019 року. Зросла купівельна спроможності й тих, хто живе на мінімальну зарплату. Адже з 1 січня виплати підняли на 12% – з 3723 до 4173 грн, розповів Gazeta.ua Олексій Дорошенко, директор Асоціації постачальників торговельних мереж.
“Однак у березні порівняно з груднем минулого року знизилася середня зарплата. Вона почала падати з січня. До рівня попереднього року повернеться у липні, може тільки у жовтні. З одного боку – високий грудневий показник є предметом гордощів уряду. З іншого – бачимо падіння реальної купівельної спроможності працюючих українців”, – пояснює експерт.
Українці поки не відчувають зростання доходів. Щоб ситуація змінилася, купівельна спроможність має підвищуватися кілька років підряд.
“Далі зарплати підвищуватимуть повільніше, ніж дотепер. Адже за меморандумом з МВФ маємо стримувати бюджетні витрати. Треба розуміти, що зарплата має зростати, як ВВП в країні. Все, що більше – це інфляція чи різниця у доходах між найбіднішими і найзаможнішими категоріями населення”, – наголошує Дорошенко.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Скільки м’яса на зарплату можуть купити українці
За словами фінансового експерта Олексія Куща, підвищувати далі зарплати в Україні немає можливості.
“Наші зарплати ще далекі не просто від європейських, а від рівня виплат у регіональних сусідів. Отримуємо менше, ніж білоруси, росіяни чи казахи. Однак цьогоріч побачимо сповільнення зростання економіки з 3 до 2,5%. Крім того, подальше зростання заробітних плат призведе до зниження конкурентноздатності нашого ринку. З іншого боку, якщо зарплати не підвищуватимуть, то українці продовжать шукати роботу за кордоном”, – пояснює він.
Щоб підрахувати реальну купівельну спроможність, треба орієнтуватися на показник наявного доходу. Це кошти, які залишається у населення з вирахуванням інфляції.
“У 2014-2015-их реальний наявний дохід населення у розрахунку на гривню впав на 31-32%. В доларовому еквіваленті він знизився ще більше. У 2016-му побачили зростання на 2%. У 2017-му показник додав 11%. Торік наявний дохід зріс трохи менше, ніж на 10%. Тобто купівельна спроможність українців покращилася”, – пояснює Олексій Кущ.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Долари під матрацом, депозит чи облігації: як українці зберігають гроші
Драйвером економічного зростання він називає роздрібну торгівлю. Вона щороку додає 6-7%.
“Якби купівельна спроможність погіршувалася, торгівля не розвивалася б. Так, останні кілька років ВВП зростає, а промислове виробництво падає. У січні-лютому побачили падіння останнього на 2-3%. Натомість ВВП додав 2,7%. Це також відбувається за рахунок розвитку торгівлі”, – резюмує фінансист.
Найбільшу середню зарплату у березні отримували у Києві – 16 207 грн. Найменшу – у Чернівецькій обл. (7437 грн). Середня зарплата в Україні становила 10 237 грн. У грудні 2018-го – 10 573 грн.