Трагедія цілих поколінь і найсуворіший урок для всього людства. 26 квітня минають 37 роковини Чорнобильської катастрофи. Вона змінила долю всього світу, атомної енергетики та особливо мільйонів мешканців Полісся.
В день коли Прип’ять скувала смертельна радіація, 27-річного Петра Матуляка – курсанта початкової підготовки при Вищій школі МВС СРСР підняли по тривозі та відправили в зону техногенного лиха – на патрулювання та охорону стратегічних об’єктів.
Про те, що на ЧАЕС не просто пожежа, а справжня катастрофа, чоловік дізнався невдовзі від працівників станції. Пригадує, тоді їм не надали жодних засобів індивідуального захисту та необхідних медикаментів.
Вранці 27 квітня мешканців Прип’яті повідомили про евакуацію. Петро разом з іншими правоохоронцями обходив помешкання і допомагав людям збирати речі першої потреби. Зізнається, це було щось більше, аніж службовий обов’язок. Всього за кілька годин в 45-тисячному місті залишилися три тисячі людей: працівники станції, правоохоронці та медики.
До ліквідації Чорнобильської аварії був залучений і Володимир Чіслов. Тоді – молодший інспектор пожежної охорони, а нині – голова Асоціації «Чорнобиль» ОВС Прикарпаття, завідувач фондів музею Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області. Вперше на Чорнобильську АЕС чоловік потрапив через сім місяців після аварії.
Через пекло Чорнобиля пройшло майже чотири сотні працівників органів внутрішніх справ. Загалом, у ліквідації наслідків аварії взяли участь близько 240 тисяч людей. За всі роки кількість ліквідаторів сягнула понад 600 тисяч людей, близько 150 тисяч з яких померли.