Досить часто люди вважають, що іншого виходу, крім самогубства, не існує. Бо так болить, що нестерпно далі жити. Але насправді вони не хочуть помирати, а просто бажають уникнути страждань. А згодом і зовсім забувають про проблеми, які могли призвести до летальних випадків.
Як це – бути за крок до суїциду, та як допомогти людині, яка розмірковує про самогубство – читайте в матеріалі.
Молодий франківець анонімно поділився своєю історією про те, як він спробував накласти на себе руки. За його словами, навколо було дуже багато проблем: вдома – напружені стосунки, з навчанням добре не виходило, а спілкування з однокласниками зводилось «до нуля».
«Здавалось, що світ тисне на мене та у цій війні я зовсім один. Війна без союзників – найгірше, що може бути. Особливо тоді, коли боротьба більшою мірою відбувається всередині тебе».
Юнак чітко пам’ятає це гостре відчуття самотності: навколо безліч усміхнених людей, які живуть і проходять повз нього, ніби він є привидом.
«Друге найсильніше відчуття, яке закарбувалося у пам’яті, – відчай. Ти немов загнаний в кут звір: не знаєш куди бігти, чого чекати далі. А після з’являється тверда впевненість, що треба ставити крапку. Звичайно, чим ближче до моменту Х, тим менше тієї впевненості, проте це вже питання стержня у кожному з нас, я вважаю. Та коли вже стояв на краєчку даху, все всередині похололо, немов сталось перезавантаження»
Але в останній момент здоровий глузд, бажання жити та усвідомлення ситуації перемогли, і хлопець не стрибнув. А тепер і зовсім вважає, що ті проблеми, які призвели до бажання вкоротити собі віку зараз не здаються такими, які б неможливо було вирішити.
«Колись ті негаразди були для мене вершиною всього, проте зараз розумію, що все можна вирішити. А вирішується будь-що через слова, діалог. На цю мить зовсім по-іншому сприймається і те, що було і те, що буде»
І ось він починає життя з чистого аркушу. Спогади, дрібниці, думка про перспективу втраченого починають викликати усмішку.
«От зараз поставлю я крапку у своїй історії, а що далі? Я вже не зможу побачити жодного світанку, не скуштую маминого пирога, не зможу дізнатися чи здійсниться моя найзаповітніша мрія. Я втрачу можливість. Багато чудових можливостей».
Тому хлопець радить не мовчати про свої проблеми та не впадати у відчай, адже навколо завжди знайдуться люди, які готові вислухати та підтримати.
«Головне не закриватися у собі та не відштовхувати в пориві емоцій тих, кому ми не байдужі. Життя – це американські гірки, проте у цій шаленій подорожі є багато прекрасного і вартого нашої боротьби»
Порадами для людей, які замислюються про суїцид, поділилася і експертка, психологиня Центру соціально-психологічної реабілітації дітей Аліна Касілова.
«Коли виникає думка про суїцид, дуже важливо звернутись за допомогою чи до психолога/психотерапевта/психіатра, чи до близької людини, якій довіряють. Якщо людина неповнолітня, то є дитяча гаряча лінія «Ла Страда», куди можна зателефонувати. Також є «лінія життя» якраз по протидії суїцидальної поведінки – 7333».
Про те, як правильно повідомляти про наміри вкоротити собі вік, немає чіткої схеми. Найважливіше – говорити про свій стан, про такі думки та наміри та звертатись за допомогою.
Матеріал підготували студенти-журналісти Університету Короля Данила