Онлайн TV FM радіо FM пауза

Щодо порядку декларування доходів громадян, отриманих в 2014 році галичани дізналися під час сеансу телефонного зв’язку”гаряча лінія”

Нещодавно в ДПІ у Галицькому районі відбулася «гаряча лінія»  з питань деклараційної кампанії. На запитання громадян та платників податків відповідав начальник відділу доходів і зборів з фізичних осіб Галицької ДПІ Микола Петровський.

Пропонуємо вашій увазі відповіді на запитання, поставлені під час проведення телефонної лінії.

Де можна ознайомитися з порядком заповнення податкової декларації?

Форма податкової декларації про майновий стан і доходи затверджена наказом Міністерства доходів і зборів України від 11.12.2013 року №793 «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи». Бланк податкової декларації та порядок її заповнення розміщено на офіційному веб-порталі ДФС України.

Крім того, на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби функціонує спеціальний банер «Декларування доходів громадян 2015», у якому, крім інструктивних та інформаційних матеріалів, розміщені зразок Декларації про майновий стан і доходи та детальна Інструкція щодо заповнення Декларації та додатків до неї.
Отримати більш детальну інформацію з питань декларування доходів можна в Центрах обслуговування платників при податкових інспекціях  за місцем проживання. 

На яких осіб покладається обов’язок щодо заповнення та подання податкової декларації від імені платника податку?

Обов’язок щодо заповнення та подання податкової декларації від імені платника податку покладається на наступних осіб:

– уповноважені представники, які можуть здійснювати представництво його законних інтересів та ведення справ, пов’язаних із сплатою податків, на підставі довіреності;

– опікуна або піклувальника – щодо доходів, отриманих малолітньою/неповнолітньою особою або особою, визнаною судом недієздатною;

– спадкоємців (розпорядників майна, державних виконавців) – щодо доходів, отриманих протягом звітного податкового року платником податку, який помер;

– державного виконавця, уповноваженого здійснювати заходи щодо забезпечення майнових претензій кредиторів платника податку, визначеного в установленому порядку банкрутом.

Донька після закінчення навчання у 2014 році почала працювати. Чи має право на податкову знижку мати, яка фактично здійснювала оплату за навчання?

Відповідно до статей 180 та 199 Сімейного кодексу України батьки повинні утримувати своїх неповнолітніх дітей до 18 років, а якщо повнолітні діти продовжують навчання і у зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов’язані утримувати їх до досягнення 23 років.

Виходячи з норм Податкового кодексу студент, який працює, сам є платником податку на доходи фізичних осіб, база оподаткування його доходів, включаючи заробітну плату, визначається згідно з вимогами ст.164 Податкового кодексу, зокрема у разі використання права на податкову знижку базою є чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом зменшення загального оподатковуваного доходу з урахуванням п.164.6 цієї статті на суму податкової знижки.

Отже, якщо студентка протягом року одночасно навчалася і працювала, отримувала заробітну плату, то право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року має саме вона за умови документального підтвердження понесених витрат на навчання, а не її мати, оскільки вона вже не перебуває на її утриманні. Водночас якщо студентка влаштувалася на роботу лише після закінчення навчання у звітному році і до моменту свого працевлаштування не отримувала заробітну плату, то право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року має мати, яка фактично здійснювала оплату за останній рік навчання.

Скажіть, будь ласка, який порядок дій у разі подання фізичною особою річної податкової декларації про майновий стан і доходи, якщо на момент подання декларації фізична особа знята з реєстрації за однією адресою та не зареєстрована за іншою?

Згідно статті 67 Конституції України кожен громадянин зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Усі громадяни щорічно подають до податкових інспекцій за місцем проживання декларації про свій майновий стан і доходи за минулий рік у порядку, встановленому законом.

Відповідно до пункту 49.1 статті 49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за звітний період в установлені Податковим кодексом України строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.

Пунктом 45.1 статті 45 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків – фізична особа зобов’язана визначити свою податкову адресу.

Податковою адресою платника податків – фізичною особою визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків в контролюючому органі.

Платник податків – фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси.

Відповідно до статті 6 Закону України «Про свободу пересування і вільний вибір місця проживання в Україні» громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов’язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання.

Таким чином, якщо фізична особа знята з реєстрації за однією адресою та не зареєстрована за іншою, то вона повинна подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи до контролюючого органу за попередньою податковою адресою.

Чи необхідно  подати річну декларацію про майновий стан і доходи, якщо протягом 2014 року громадянин отримував  зарплату від двох податкових агентів?

Якщо протягом  2014 року Ви отримували  заробітну плату від двох або більше податкових агентів, яка перевищує 146160 гривень, Вам необхідно подати  декларацію про майновий стан і доходи. Дана норма передбачена підпунктом «є» пункту 176.1 статті 176 Податкового кодексу України.

До Декларації слід подати додаток №7 «Розрахунок податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб згідно з підпунктом «є» пункту 176.1 статті 176 розділу IV Податкового кодексу України», відповідно до якого проводиться перерахунок податку із задекларованої річної загальної суми оподатковуваних доходів.

Перерахунок податку із задекларованої річної загальної суми оподатковуваних доходів здійснюється в окремому додатку до податкової декларації у такому порядку:

задекларована річна загальна сума оподатковуваних доходів зменшується на фактично нараховані (утримані) протягом звітного року податковими агентами суми єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, страхових внесків до Накопичувального фонду, а у випадках, передбачених законом, – обов’язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду та на суму наданої платнику податку податкової соціальної пільги (за її наявності);

із зменшеної загальної суми оподатковуваних доходів сто двадцять розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, оподатковуються за ставкою у розмірі 15 відсотків, решта суми – за ставкою у розмірі 17 відсотків.

Нарахований податок із зменшеної загальної суми оподатковуваних доходів зменшується на суму податку, фактично нарахованого (утриманого) податковими агентами протягом податкового (звітного) року на доходи, зазначені в абзаці першому цього підпункту, які задекларовані платником податку. Позитивна різниця податку підлягає сплаті платником податку до відповідного бюджету в порядку, встановленому Податковим кодексом.

ДПІ у Галицькому районі

А яка ваша реакція?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
rai.ua