Онлайн TV FM радіо FM пауза

ТОП-5 міфів про закупівлю ліків через міжнародні організації

Кажуть, закупівлю ліків віддали невідомо кому, медикаменти менш якісні, закупівельники наживаються на грошах з бюджету. А насправді МОЗ витрачає менше грошей, купуючи більше ліків.

Медицина завжди була корупційною гілкою державної роботи. Тут звикли вірити лікарям на слово, бо у них клятва в голові і наші життя в руках. А деякі лікарі, на жаль, звикли цим користуватися.

Роками співробітництво між медиками, чиновниками і фармгалуззю перетворювалося на кулуарні домовленості, тендери “під своїх”. І, звичайно ж, завищені ціни на ліки. Так, різниця в ціні на одні і ті ж ліки, закуплені міжнародними організаціями та Міністерством охорони здоров’я, становила до 22 разів. Тобто за одні і ті ж гроші можна було вилікувати в 22 рази більше хворих, якби не шалені заробітки, які роками осідали в кишенях фармацевтичної мафії і чиновників міністерства.

На жаль, після Революції Гідності люди, які роками заробляли на хворобах українців, не опинилися навіть на лавах підсудних – не те що за ґратами. За даними Служби безпеки України, до 40% грошей, які витрачалися на закупівлю ліків в Україні, розкрадалися, але жоден чиновник, і навіть колишня керівниця міністерства, відома своєю любов’ю до дорогих сумочок, – Раїса Богатирьова не були притягнуті до відповідальності.

Ситуація почала поліпшуватися, коли 2015-го Верховна Рада ухвалила закон про здійснення державних закупівель лікарських засобів із залученням міжнародних організацій. Тепер ліки для українських пацієнтів закуповують не чиновники міністерства, а дитячий фонд ООН – ЮНІСЕФ, Програма розвитку ООН і британське королівське агентство “Crown Agents”. Така система працює в багатьох країнах світу, а також розвинені країни і часто закуповують вакцини через ЮНІСЕФ – це економічно вигідніше і гарантує якість продукції, перевіряється Всесвітньою організацією охорони здоров’я.

Як це тепер працює

Міністерство охорони здоров’я, відповідно до закону, готує “списки покупок”, тобто необхідних ліків. Підготовлені документи передають міжнародним організаціям і перераховують їм гроші, а ті оголошують тендери. Деякі організації, наприклад, ЮНІСЕФ, вписали замовлення України до своїх вже існуючих контрактів, збільшивши їх за кількістю, і купують всі препарати безпосередньо у виробників, що значно знижує ціни. Після укладення контрактів ліки поставляються на склади державного підприємства, підпорядкованого Міністерству і розвозять по лікарнях.

Тільки за перший рік з 2,2 млрд. грн, переданих для закупівлі ліків міжнародним організаціям, 620 млн. було зекономлено і закуплено додаткове лікування. За даними громадської організації “Центр протидії корупції”, яка останні 5 років займається моніторингом закупівлі ліків за державні кошти, 84% препаратів з дорослої онкології було закуплено дешевше цін, за якими ці ліки купували чиновники Міністерства охорони здоров’я.

Проте, нова реформа, за якою багато людей втратили прибуток, почала “обростати” міфами і легендами, спрямованими на дискредитацію цього кроку.

Міф 1

Кажуть, що закупівлю ліків віддали невідомо кому

Але це не так. Організації, що проводять закупівлі, – це одні з найбільших міжнародних організацій світу, які мають досвід роботи саме в сфері закупівель ліків. Міністерство охорони здоров’я співпрацює тільки з тими організаціями, які прописані в ухваленому законі.

І в якому паралельному всесвіті ЮНІСЕФ, ПРООН та Crown Agents – невідомо хто?

ЮНІСЕФ, наприклад, працює у всіх куточках світу, забезпечуючи препаратами дітей з країн Західної Європи, США, Австралії, Африки та Азії. Внесок гуманітарних місій ЮНІСЕФ, здається, важко переоцінити. Програма розвитку ООН працює в 170 країнах, допомагаючи в їх глобальному і національному розвитку. А Crown Agents, що працюють в більш як 100 країнах світу, мають за плечима 185 років (!) досвіду в міжнародних закупівлях в різних куточках планети. Коли на рок-фестиваль приїжджає Metallica, не говорять, що в списку невідомо хто. Так і тут. Ці компанії визнані і мають світовий авторитет і контроль над своєю роботою.

Міф 2

Кажуть, що ліки з міжнародних закупівель менш якісні

“Дешеві” не означають “менш якісні”. Міжнародні закупівлі дозволили прийти на тендери закордонним компаніям, які пропонують конкурентні ціни. Тому МОЗ має можливість отримувати якісні препарати без переплат. Так, наприклад, препарат для лікування онкології Іматініб закуповувався МОЗ за 97 дол. за 1 таблетку, а міжнародні організації купили препарат іншого європейського виробника, який використовується в ЄС за 4,4 дол. За таблетку. Різниця становила майже 30 разів, хоча і перший і другий виробник – європейський.

Міф 3

Кажуть, що міжнародні організації самі наживаються на грошах з українського бюджету

Міжнародні організації отримують лише кошти на свою роботу. За 5% від усієї вартості закупівлі міжнародний партнер організовує тендер і знаходить для України найкращу пропозиція за ціною. Якщо врахувати, що раніше Україна переплачувала менше 40% в ліках, і заробляли на цьому фармацевтичні мафіозі, то 5%, які отримують міжнародні організації за свою роботу, – дуже вигідні для України. Частина цих грошей, зокрема, йде на допомогу Україні. Так, ЮНІСЕФ на 20 млн. гривень закупив спеціальне обладнання для України для транспортування вакцини, щоб були чітко дотримані всі холодові режими транспортування препаратів.

Міф 4

Тепер все купують тільки у зарубіжних виробників, а українські фармацевти опинилися “за бортом”

Значна кількість препаратів була закуплена в українських фармацевтичних компаній. Мало того, міжнародні закупівлі стали вікном для українських компаній на міжнародний ринок.

Міф 5

Ліки поставляються пізно, не ті і з короткими термінами придатності

Всі ліки, які закуповують міжнародні організації, купуються виключно відповідно до замовлення Міністерства. Крім того, з МОЗ узгоджується кожен постачальник, ціна і форма випуску, скажімо, таблетки або капсули. Був випадок, коли Міністерство і його фахівці випадково замовили препарат не в ін’єкціях, а в саше. Незважаючи на те, що помилка була допущена Міністерством охорони здоров’я, міжнародна організація за свій рахунок закупила необхідний препарат і поставила його до лікарні. Всі препарати, які поставлялися міжнародними організаціями, супроводжувалися гарантійними листами, і в разі невикористання цих препаратів до закінчення терміну придатності, всі вони будуть замінені на нові.

Чому ж насправді такий шалений опір, здавалося б, успішній реформі?

Насправді Міністерство охорони здоров’я ліквідувало корупційну складову цих тендерів.

Делегувавши закупівлі міжнародним організаціям, Міністерство охорони здоров’я відрубало доступ українській фармакологічній мафії до державних грошей. Міжнародні організації, що не мають прямого інтересу в закупівлях, і ПРОЗОРРО отримують гроші за свою роботу – краща альтернатива, ніж компанії, пов’язані з тендерними комісіями.

Зараз МОЗ витрачає менше грошей, купуючи більше ліків.

Зараз міжнародні організації купують для МОЗ ліки за цінами, нижчими, ніж це було 2014 року. На закупівлях 7 видів вакцин і антиретровірусних препаратів ЮНІСЕФ заощадив для України $ 4 мільйони з коштів бюджету 2015 року, виділених на цю програму.

І тепер понад половину ліків міжнародники закуповують у виробників.

65% ліків за міжнародними закупівлями МОЗ України отримує безпосередньо від виробників. А це означає, що українці отримуватимуть якісні препарати за ринковими цінами. Тепер МОЗ отримує ліки дешевше, а на тендерах вже вигравали компанії з 15 країн світу.

Олександра Устинова, член правління Центру протидії корупції, для сайту “Сегодня”


А яка ваша реакція?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
rai.ua