В Івано-Франківську в приміщенні ПНУ ім. В.Стефаника за ініціативи Міжнародного центру перспективних досліджень розпочалась громадська зустріч “Створення Народної Конституції України” за участі фахівців у сфері права, колишніх депутатів та громадських діячів, пише СтаніславськеТБ.
Як зазначив народний депутат України V, VI та VII скликань Тарас Стецьків, прийнята у 1996 році Конституція вже не може відповідати сучасним запитам суспільства.
Конституція 96 року загалом була непоганою. Хоч вона була прийнята в стані крайньої необхідності. Тоді, в 96 році, Кучма пригрозив, що винесе свій проект, якщо парламент не проголосує. Однак ВР зібралась та прийняла новий основний закон. Ця модель була схвально сприйнята і в Україні і закордоном. Найбільша проблема полягала в тому, що ця Конституція зазнала трьох могутніх ударів за наступні 20 років. Перший у 2004 – коли було домовлено про те, що у Президента заберуть частину повноважень. Вона була переписана з порушенням правил і вона узаконила дуалізм виконавчої влади, – розповів Стецьків.
Це спричинило конфлікт між прем’єром Тимошенко та Президентом Ющенком. Це знищило завоювання Помаранчевої Революції і дало змогу Януковичу без проблем прийти до влади у 2010 році. Тоді був завданий другий удар, коли Янукович “нагнув” Конституційний суд і переписав основний закон під себе. Третій удар відбувся уже в ході Революції Гідності, коли Конституцію повернули до вигляду 2004 року, – додав він.
Стецьків зазначив, що після окупації Криму перший, хто заговорив про конституційні зміни в Україні, був міністр закордонних справ РФ Лавров. Мовляв так можна було залагодити “громадянський конфлікт”. Наша влада піддалась на це, але вирішила перехитрити РФ, і розпочала процес децентралізації. Однак мінські угоди 2014 та 2015 року та тиск Росії з одного боку та Франції з Німеччиною з іншого сильно змінили ситуацію і змусили владу прописати у змінах до основного закону “особливості місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей”.
“Якщо в силах якихось причин парламент не зможе прийняти зміни до Конституції то виникає ідея скликати спеціальний орган, який буде покликаний написати нову Конституції. До цього органу не можна буде обирати діючих представників влади – депутатів, суддів, прокурорів, міністрів тощо“, – сказав Стецьків.
Завданням делегатів Установчих зборів буде написати та винести на референдум новий проект основного закону.