Основними порушеннями виборчого законодавства на Прикарпатті є розміщення агітаційних матеріалів у непризначених для цього місцях. У таксі, маршрутках, на пам’ятках архітектури, на стовпах, в приміщеннях органів влади. Це робили представники всіх партій.
Порушення правил благоустрою
Порушення правил благоустрою населених пунктів є найтиповішим і наймасовішим порушенням під час цьогорічних місцевих виборів. Наймасовіший характер розміщення матеріалів у невідведених для агітації місцях це порушення має в Івано-Франківську. У районних центрах області воно присутнє теж, але у значно менших масштабах, ніж у обласному центрі. З ігноруванням правил благоустрою населених пунктів та порушенням статті 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення зафіксовано розміщення передвиборчої агітації фактично всіх партій учасниць виборчого процесу. На стовпах, деревах, парканах чи фасадах будинків розміщувалась агітація політичних партій: ВО «Батьківщина», Блок Петра Порошенка «Солідарність», Воля, Громадянська позиція, Європейська партія України, Громадський рух «Народний контроль», Наш край, Українська народна партія, Народний Рух України, Об’єднання «Самопоміч», ВО «Свобода», Сила людей, Українська Галицька Партія та Українське об’єднання патріотів – УКРОП.
Поширення друкованих матеріалів агітації без вихідних даних
Також не всі політичні партії дотримувались вимоги частини 2 статті 56 Закону України «Про місцеві вибори» щодо зазначення на друкованих матеріалах агітації відомостей про замовника та установу, що здійснила друк, його тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск та всупереч законодавчій забороні поширювали такі друковані матеріали. Це порушення було непоодиноким явищем, але за масовістю значно поступається порушенню правил благоустрою, яке допускали кандидати під час агітації.
Без вихідних даних зафіксовано агітаційні матеріали у Коломиї, Бурштині, Галичі, Івано-Франківську, Калуші, Надвірній, Снятині та Яремче. Такі матеріли поширювались з агітацією за кандидатів до місцевих рад від партій Громадянська позиція, Українська народна партія, Народний Рух України, ВО «Батьківщина», ВО «Свобода», Блок Петра Порошенка «Солідарність», Воля, Європейська партія України, Радикальна партія Олега Ляшка, Сила людей, Громадський рух «Народний контроль», Українське об’єднання патріотів – УКРОП, Партія простих людей Сергія Капліна, Українська партія. Також зафіксовано агітаційні матеріали без необхідних відомостей за кандидата-самовисуванця на посаду Коломийського міського голови Михайла Негрича.
Застосування чорного піару
Поширення друкованих матеріалів з ознаками чорного піару та брудних технологій передвиборчої боротьби зафіксовано в Івано-Франківську та Долині. У Івано-Франківську двічі фальшиво анонсували приїзд голови Одеської ОДА Міхеїла Саакашвілі листівками без вихідних даних та стилізованих під агітаційні матеріали Блоку Петра Порошенка «Солідарність». У обласному центрі також було зафіксовано поширення друкованих матеріалів газетного формату з ознаками чорного піару проти Ігоря Насалика, кандидата на посаду Івано-Франківського міського голови від БПП «Солідарність»
У Долині 22 жовтня виявлено поширення друкованих матеріалів з ознаками чорного піару проти кандидатів від партії Українське об’єднання патріотів – УКРОП.
Розміщення агітаційних матеріалів у транспорті громадського користування
Спостерігачами ОПОРИ зафіксовано агітацію з порушенням заборони на розміщення носіїв політичної реклами у транспорті громадського користування і у таксі, встановленої пунктом 6 частини 9 статті 60 Закону України «Про місцеві вибори».
На початку жовтня агітаційні матеріали Ольги Костів, кандидата від Блоку Петра Порошенка «Солідарність» у депутати Івано-Франківської міської ради зафіксовано у громадському транспорті Івано-Франківська. 20 жовтня агітаційні матеріали кандидата на посаду Косівського міського голови Дмитра Копчука зафіксовані на автомобілях таксі. Копчук – кандидат від Радикальної партії Олега Ляшка.
22 жовтня агітаційні матеріали кандидатів у депутати від партії Наш край виявлені у автобусах, які курсують по маршруту Болехів – Долина. У тому ж автобусі також був розміщений агітаційний матеріал кандидата на посаду Болехівського міського голови самовисуванця Богдана Мельника.
22 жовтня також зафіксовані агітаційні матеріали Народного Руху України та кандидата від даної партії Дмитра Федюка у автобусі, який курсує по маршруту Коломия – Молодятин.
Розміщення агітаційних матеріалів на пам’ятках архітектури і будівлях органів влади
Пункт 5 частини 9 статті 60 Закону України Закон «Про місцеві вибори» визначає перелік місць де заборонено розміщувати матеріали агітації. До цього переліку входять пам’ятки архітектури, об’єкти культурної спадщини та будинки і приміщення органів влади. Та не зважаючи на заборону, агітаційні матеріали кандидатів розміщуються у заборонених місцях.
У Коломиї на носії зовнішньої реклами розміщені агітаційні матеріали кандидатів на посаду міського голови Михайла Комісарука (Народний Рух України) та Михайла Вовка (самовисуванець). Будівлі, на яких розміщені ці агітаційні матеріали входять до реєстру нерухомих пам’яток України.
Порушення заборони на розміщення матеріалів агітації на будинках і приміщеннях органів влади зафіксовано Галичі, де на дверях будівлі, в якій знаходиться низка державних установ, було виявлено друкований матеріал з символікою партії Українське об’єднання патріотів – УКРОП.
Крім того, пункт 6 частини 9 статті 60 Закону України «Про місцеві вибори» забороняє розміщувати матеріали агітації у приміщеннях та на будівлях автобусних вокзалів. Порушення цієї норми зафіксовано у смт. Верховина, де на вікнах автостанції було розміщено агітаційні матеріали кандидатів у депутати обласної ради від Блоку Петра Порошенка «Солідарність» Мирослава Карабіна та Сергія Басараба.
Пошкодження агітаційних матеріалів та агітація що перешкоджає безпеці дорожнього руху
За весь період моніторингу зафіксовано один випадок пошкодження агітаційних матеріалів та два випадки здійснення агітації на проїжджій частині. Обидва випадки зафіксовані у Коломиї. 11 жовтня зафіксований факт пошкодження фарбою агітаційних матеріалів кандидата на посаду міського голови Коломиї самовисуванця Любомира Глушкова. 19 жовтня виявлено два випадки розміщення агітаційних матеріалів Радикальної партії Олега Ляшка у місцях, де вони перешкоджають безпеці дорожнього руху.
Зловживання адміністративним ресурсом у агітаційних цілях
12 жовтня під час робочого візиту голови Тлумацької РДА Володимира Габурака у село Петрилів Тлумацького району на зустрічі з місцевою громадою чиновник допустив висловлювання, які містять ознаки агітації.
21 жовтня у Коломиї відбувся концерт духового оркестру, в рамках мистецької акції місцевої РДА «Подарунок рідному місту». Перед завершенням заходу голова Коломийської районної ради Богдан Болюк у своїй промові використав висловлювання, які містять ознаки прихованої агітації.
Формат роботи спостерігачів ОПОРИ за місцевими виборами у Івано-Франківській області у день голосування
У день голосування представники Громадянської мережі ОПОРА спостерігатимуть за проведенням голосування і підрахунком голосів на виборчих дільницях, які обрані шляхом статистичної вибірки для дослідження загальнонаціональної тенденції порушень та інцидентів. Крім того, у форматі мобільних груп працюватимуть довгострокові спостерігачів ОПОРИ, які спостерігатимуть за перебігом виборів як на виборчих дільницях так і поза їхніми межами за порушеннями, спостерігатимуть за роботою територіальних виборчих комісій, реагуватимуть на повідомлення про порушення які надходитимуть в тому числі через спеціальну функцію мапи порушень.
У Івано-Франківській області працюватиме 6 мобільних груп. Про всі виявлені порушення в ході моніторингу виборів в день голосування моніторингу, під час підрахунку голосів на виборчих дільницях та під час встановлення результатів виборів територіальними виборчими комісіями, спостерігачі оперативно повідомлятимуть правоохоронні органи, оскільки ОПОРА зацікавлена не лише у фіксації порушень виборчого законодавства, але й у притягненні порушників до відповідальності.