Безвізовий режим з країнами Євросоюзу для українських громадян доступний з травня 2017 року. Угода, підписана у французькому Страсбурзі, відкрило українцям нові можливості, пише Politeka.

Що дає громадянам України безвізовий режим

Безвіз між країнами ЄС і Україною дає громадянам нашої країни право перебування на території Європейського Союзу протягом 90 днів за 180-денний період. Щоб порахувати скільки днів ви перебували за кордоном за безвізовим режимом або по шенгенській візі, можна використовувати візовий калькулятор. Саме дотримання цієї умови відвідування країн Європи в першу чергу перевіряє прикордонник в європейській країні, тому ви повинні чітко знати, скільки ви були за кордоном за останні 180 днів.

Що можна і не можна робити на території ЄС під час відвідин по безвізу? Не можна працювати, навіть короткостроково, а все інше – можна: відвідувати культурні та спортивні події, вчитися, шукати ділових партнерів, лікуватися. Можна також шукати роботу з тим, щоб надалі зайнятися оформленням права на роботу. Право на роботу в ЄС дає спеціальна робоча віза і вид на проживання.

Куди можна поїхати без візи, які країни можна вільно відвідати по біометричного паспорту?

Українці після вступу в силу безвізового режиму з Євросоюзом можуть приїжджати без візи, тільки з біометричними паспортом в близько тридцяти країн Євросоюзу. Ці країни діляться на три групи:

1) Шенгенська зона, в яку входять більшість країн Європи

2) В країни, що входять до Шенгенської зони, але з посиленим контролем на кордоні: Румунія, Кіпр, Болгарія, Хорватія.

3) Країни, що не входять в ЄС, але є членами Шенгенської угоди: Швейцарія, Ліхтенштейн, Ісландія, Норвегія.

Також можна без візи транзитом відвідати Монако і Ватикан.

Безвіз не підтримують Великобританія і Ірландія, які і до Brexit вимагали оформлення візи для в’їзду в свої країни. Великобританія дотримується вельми суворої міграційної політики. Також віза потрібна для поїздок на територі Франції та Нідерландів, які не входять до ЄС.

Необхідні документи для поїздок в країни ЄС

Безвіз з країнами Європи підштовхнув громадян країни до самостійного туризму, все більше українців роблять самостійно організовані поїздки в інші країни, без допомоги туристичних агентств. У зв’язку з цим важливо достеменно знати, який пакет документів потрібно зібрати для поїздки за кордон.

 • Біометричний паспорт – перше, що вам знадобитися, щоб скористатися безвізом. За закордонними паспортами старого зразка також можна виїхати за кордон, але при цьому ви не маєте права скористатися можливостями безвізового перетину кордону, доведеться оформляти візу. Біометричний паспорт повинен бути в форматі ID-карти. Біометричний паспорт, як і документ старого зразка, дійсний 10 років. Основна його відмінність – наявність в біометричний документі чіпа з даними про біометричні параметри власники, включаючи оцифрований фотографію і відбитки пальців. Важливо пам’ятати, що біометричний паспорт повинен залишатися дійсним мінімум 3 місяці після повернення в Україну.
 • Також для в’їзду в Європу по безвізу потрібно підтвердити наявність необхідних для перебування за кордоном грошових коштів. У кожній країні свої вимоги щодо необхідної суми для проживання. Німеччина, наприклад, вимагає мати при собі не менше 45 євро на одну людину в день, Польща вимагає наявність 300 злотих на термін до 3 днів, а далі – не менше 100 злотих на день. Естонія, наприклад, вимагає 86 євро в день, а Угорщина – всього 3 євро. Обов’язково дізнайтеся цей момент перед плануванням поїздки в ту чи іншу країну. Пред’явити можна як готівкові, так і банківські картки. Але потрібно мати на увазі, що в необхідну суму входять витрати і на харчування, і на проживання, тому якщо у вас є вже наперед оплачений готель, це також враховується.
 • Документи, що засвідчують, що вам буде де жити в Європі. Це може бути бронь готелю.
 • Квиток на зворотний виїзд в Україну, якщо ви подорожуєте не особистим автотранспортом.
 • Гостьове запрошення, якщо ви не збираєтеся жити в готелі. Також в запрошенні може бути зазначено, що запрошуюча сторона бере на себе всі витрати по вашому перебуванню в іншій країні.
 • Також в деяких випадках у вас можуть зажадати маршрут вашої подорожі на мапі, особливо якщо ви їдете на особистому автомобілі.

Безвиз для Украины

Для в’їзду в країни Євросоюзу оформлення медичної страховки необов’язково, але в цілях безпеки все ж необхідно про неї подбати, вона може вас не просто виручити, а й врятувати в разі потреби.

З яких причин вас можуть не пустити в Європу по безвізу

Перетин кордону може виявитися забороненим, як з боку України, так і з боку європейської країни. Заборона на в’їзд існує, якщо була депортація, кримінальне переслідування або ви потрапили в список SIC інформаційної системи Шенгенської зони. Заборона на в’їзд до країн Шенгену може бути тимчасовим мул та назавжди. Але також вам можуть відмовити в праві на в’їзд і з інших причин:

 • Немає біометричного паспорта
 • Ви не можете обґрунтувати мету своєї поїздки
 • У вас недостатньо грошей
 • У вас немає підтвердженого місця для проживання
 • Є підозра, що ви не збираєтеся повернутися назад в Україну

З 2018 року почастішали випадки відмови у в’їзді українців до Польщі, кількість таких відмов в 2019 році перевалила за 27 тисяч. І в цілому по Євросоюзу саме на Польщу припадають 50 відсотків відмов. Відгуки тих, хто не зможу в’їхати до Польщі, показують, що часто причини відмов стандартні. В основному відмова обґрунтовують відсутністю у в’їжджають доведеною мети поїздки та нестача коштів для забезпечення перебування в країні. Також з 2018 року в Польщі діють нові правила працевлаштування для трудових мігрантів з України.

З України вам можуть заборонити виїхати з наступних причин:

 • Ви маєте доступ до державної таємниці
 • Відносно вас є судова заборона на виїзд з країни через борги, кримінального переслідування або інших зобов’язань
 • Також певні обмеження у вигляді попередження буває на виїзд в ту чи іншу країну в зв’язку з напруженими подіями в ній. Можна знехтувати таким попередженням, але в такому випадку ви не повинні розраховувати на допомогу держави при попаданні в екстремальні ситуації.

Безвиз для Украины

Правила виїзду в Росію в 2019 році

В’їзд в Росію для українців поки залишається безвізовим, але Україна все ж ввела візи для громадян Росії при в’їзді в Україну.

У 2019 для в’їзду в Росію українські громадяни повинні пред’явити внутрішній український паспорт, також потрібен закордонний паспорт, свідоцтво про народження дитини до 14 років, довіреність від батьків, які не супроводжують дитину, посвідчення особи для повернення в Україну.

Громадяни України мають право перебувати на території Росії без візи протягом 90 днів з 180 днів після першого відвідування. Після прибуття в Росію протягом 7 днів потрібно встати на так званий міграційний облік – повідомити про своє місце проживання. Це можна зробити як в поштовому відділенні, так і в територіальному органі з питань міграції.

Такі ж правила діють при поїздці на тимчасово окуповані території в Крим.

Перспективи безвізу для України

Україна не збирається зупинятися на кількості безвізових країн для відвідування українцями. Уже сьогодні йдуть переговори з іншими країнами, зокрема, з державами Перської затоки. МЗС України планує безвізовий режим з Уругваєм, Перу і Колумбією, Македонією і Парагваєм. У України поки немає безвізового режиму з такими великими країнами, як Мексика і Таїланд.