Онлайн TV FM радіо FM пауза

Кір зупинить вакцина – франківська імунолог розповіла як вберегтися

Днями стало відомо про ще один спалах кору на Прикарпатті – у селі Зеленому Верховинського району захворіли одразу 10 школярів. Двох з них госпіталізували. Нині область – лідер за кількістю захворілих. Наздоганяють Одеса та Тернопіль. У міністерстві стверджують, що кір в Україні зупинить лише вакцинація.

Обласний дитячий імунолог Галина Бенько розповідає, що нині батьки значно більше підтримують вакцинацію, ніж, наприклад, 10 років тому. Так, згідно з опитуванням дитячого фонду UNISEF, у 2008 році вакцинам довіряли не більше 25 % опитаних, нині – 88 %.

«Ситуація особливо покращилася в останні роки. І причини на те – різні, – говорить Бенько. – Це і велика кількість тренінгів, які проводяться під егідою дитячого фонду ООН UNISEF з медиками, освітянами, журналістами, батьками. Багато уваги цій темі нині приділяють ЗМІ. І те, що вдалося побороти тотальний дефіцит вакцин. Молоді люди також нині багато читають і надають перевагу вакцинації».

Галина Бенько додає, що з вересня минулого року нема дефіциту вакцин. Якщо й буває, то лише по окремих, а більшість вакцин є в наявності.

За останніх два тижні, знов таки – за сприяння дитячого фонду ООН UNISEF, провели наради з директорами шкіл і садочків про те, наскільки небезпечний кір та його ускладнення. Нещепленим дітям до навчальних закладів ходити не забороняють, але рекомендують пройти вакцинацію. Батьки і тепер відмовляються від щеп­лень, але значно менше, ніж раніше.

Станом на 23 жовтня в області зафіксовано вже 861 звернення з підозрою на кір. Україна по захворюваності на кір – одна з перших у світі. Прикарпаття лідирує в Україні.

«Тепер підвищення захворюваності на кір дістанеться і тих областей, де випадки були поодинокими, тож кір охопить майже всю країну, – додає імунолог. – Кір – висококонтагіозна інфекція, яка поширюється дуже швидко. А враховуючи міграцію населення, є серйозне підґрунтя для її росту і у 2018 році. Незабаром впаде перший сніг і в «Буковель» поїдуть гості з цілої України. А ми, як щедрі господарі, поділимося з ними не лише красою Карпат, а й кором».

Тож батькам слід вакцинувати своїх дітей, аби уникнути зараження. Галина Бенько наголошує, в Україні – один із найнижчих показник вакцинації, навіть у Африці людей вакцинують краще.

Відтак з 11 вересня Міністерство охорони здоров’я почало посилену вакцинацію проти кору. Медпрацівники переглядають дані і батькам невакцинованих дітей, або щеплених частково (від кору, краснухи і паротиту), і пропонують пройти вакцинацію. Для посиленої імунізації обрали вікову групу від 12 місяців до 9 років, бо за статистикою ці діти хворіють найбільше. Шестирічна дитина повинна мати два щеплення проти КПК, тоді вона вважається реально захищеною.

Якщо перехворіти на кір, на нього виробляється імунітет. Та вакцина КПК – комплексна, захищає також від паротиту і краснухи, тож її рекомендують навіть тим, хто вже перехворів.

«У період спалаху кору така дитина вже на кір не захворіє, але нині є й поодинокі випадки краснухи і паротиту. Тому дітей потрібно захистити», – говорить Галина Бенько.

Вакцин КПК нині в поліклініках є достатньо з розрахунку на кожну дитину. Це «Пріорикс» бельгійського виробництва.

«Вакцина якісна, безпечна, як і всі інші, і не мало би бути причин не проходити щеплення, – додає Бенько. – Поліклініки забезпечені нею в повній кількості і дефіциту немає».

Протипоказань до щеплення теж нема. Так само мають бути щеплені діти і з хронічними захворюваннями, але під наглядом спеціаліста, в якого дитина спостерігається, а також – сімейного лікаря і дільничного педіатра.

Щеплення можна робити у будь-якому віці: До 18 років – безкоштовно у дитячій поліклініці, а після 18 – у приватному кабінеті. За словами Галини Бенько, така вакцинація обійдеться приблизно у 500 грн: 300 – власне вакцина, а решта – медичні послуги. А от недуга обійдеться дорожче.

Кір – хвороба не лише дітей, а й дорослих. І дорослі переносять його знач­но гірше – у них частіше зустрічаються ускладнення. Так, на Франківщині на кір захворіли чотири вагітні жінки.

«Вони перехворіли, вагітність зберег­ли. Але уявіть собі той психологічний стан, коли вагітна жінка захворіла на кір, – каже Бенько. – Під час вагітності щеплення робити не можна, але є багато молодих жінок, яким варто зробити щеплення, якщо його не робили у дитячому віці».

Заступник головного лікаря міської дитячої лікарні з поліклінічної роботи Світлана Будащенко підтверджує – для повного вакцинального комплексу в поліклініках Івано-Франківська є усі вакцини.

«Немає комплексних вакцин, але є АКДП, яка реально захищає маленьких дітей, в першу чергу, від кашлюка, – каже Будащенко. – Її достатньо і можна проводити вакцинацію дітям першого року життя. Є й вакцини на ревакцинацію в 6 і 14 років. Вакцини вистачить всім».

Аби привести дитину на вакцинацію, потрібно звернутися до свого сімейного лікаря чи педіатра за місцем проживання. І прийти на прийом. Вакцинацію в поліклініці проводять без попереднього запису – лікар приймає всіх дітей в порядку черги.

А яка ваша реакція?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
rai.ua