Онлайн TV FM радіо FM пауза

Калуські депутати прийняли бюджет з яким місто “процвітатиме”

Якщо минулорічний бюджет Калуша вважали ледь не бюджетом катастрофи, то про цьогорічний говорять як про бюджет процвітання. Або, принаймні, сталого функціонування. Що, на фоні держави, виглядає сюрреалістично. Однак, запевняє міська влада, цьогоріч у місті будуть збережені усі соціальні програми, а у бюджетників зросте зарплата. За рахунок яких коштів “процвітатиме” місто — дізнавалися “Вікна”.

 

Бюджет міста ухвалили після кількох надзвичайно напружених тижнів роботи, і — не без скандалів. Скажімо, під час засідання виконавчого комітету Калуської міськради голова фракції УП у міській раді Ігор Хемич розкритикував проект бюджету і навіть пообіцяв допомогу від фракції, якщо виконавці не впораються із проектуванням “нормального” бюджету. “Бюджетну” сесію кілька разів переносили, востаннє — нібито через неузгодженість позицій міста та району у питанні медицини. Бюджет міста приймали під пильним наглядом народного депутата Ігоря Насалика. Він активно коментував прийняття бюджету у соціальній мережі, обіцяючи його відкоригувати. А на сесії міської ради — диригував процесом. Із кожною сесією міської ради стає дедалі очевидніше: де-юре — Ігор Насалик є народним депутатом, де-факто — залишається міським головою Калуша.

ОСОБЛИВОСТІ БЮДЖЕТУ

Бюджет міста формували, зважаючи на те, що цьогоріч держава не передбачила дотації вирівнювання, а усі бюджетні призначення мають бути рівномірно розділені на цілий рік.

Цього року у Калуші поменшає надходжень від податку із доходів фізичних осіб: адже якщо торік місто отримувало 75% цього податку, то тепер — 60%, а це — мінус 15,5 млн. гривень. І навряд чи цю “дірку” перекриють два нові податки, які отримуватиме місто. Так, згідно зі змінами до Бюджетного і Податкового кодексів, на місцях отримуватимуть податок на нерухомість і кошти від акцизного збору з реалізації пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та нафтопродуктів. Згідно із цифрами Мінфіну, у цьому році Калуш має отримати 3,4 млн. гривень  податку на нерухомість. Тобто, оподаткуванню підлягають всі будинки, площа яких перевищує 120 кв. метрів, і квартири, площа яких перевищує 60 кв. метрів. Але у Калуші налаштовані не так оптимістично. Хоча, цим не журяться. Так, за словами Ігоря Насалика, Калуш не встановлюватиме високих ставок податку, як це практикують в інших містах. Ігор Насалик порахував: калушани платитимуть близько 2 гривень за 1 кв. метр “надлишкової” площі на рік.

Друге — акцизний збір. Від нього Калуш має отримати 7 млн. гривень. Однак, на думку Ігоря Насалика, навіть попри те, що наразі не виписано механізму адміністрування цього податку (наприклад, більшість АЗС не мають калуської прописки. — Авт.), місто зможе перевиконати план майже вдвічі.

Згідно зі змінами, у цьогорічному бюджеті зникають поняття “1-ий і 2-ий кошик”, а єдиний податок, який досі йшов до бюджету розвитку, тепер поповнюватиме загальний фонд міста, з якого фінансують усі міські програми. До доходів спеціального фонду цьогоріч можуть передавати мінімум десятину загального фонду.

Для Калуша передбачені освітня і медична субвенції. Це — також новації: субвенції — цільові, тож, перерозподілити у якийсь спосіб кошти — неможливо. За державні гроші місто не може планувати капітальних видатків, лише — поточні (заробітна плата, енергоносії, харчування тощо. — Авт.). Але коштів все одно не вистачає. Наприклад, освітня субвенція призначена для фінансування виключно загальноосвітніх навчальних закладів, проте, місто додає на школи 3 млн. гривень. А загалом на всю галузь освіти, включаючи дошкільні і шкільні заклади, з міського бюджету буде спрямовано 33 млн. гривень. 


ПРОГРАМНО

Програмно-цільовий метод, який практикували минулих років, збережено у формуванні бюджету і цьогоріч. Жодній галузі, запевнив нардеп Ігор Насалик, фінансування не “врізали”, а деяким — навіть наростили.

Найсуперечливіша ситуація — у медицині. За словами в. о. заступника міського головиВасиля Турчина, галузь охорони здоров’я — єдина, якій не вистачає на зарплату. Без зарплати можуть опинитися впродовж чотирьох місяців медики стаціонару Калуської ЦРЛ, — констатував головний лікар Калуської ЦРЛ Іван Красійчук.

Міська та районна влада так і не знайшли порозуміння щодо відсотку, який має перераховувати районний бюджет міському на фінансування спільної медицини. За кілька годин до сесії Калуської міської ради депутати районної ради прийняли рішення передати трансферт міському бюджету у розмірі 30,7% — або 10,9 млн. гривень.

— Район має віддати 38,7%, — переконує Василь Турчин. — Недодавши на фінансування медицини, райрада тим часом передбачила на 100% фінансування ФАПів і амбулаторій, і “закрила” собі 12 місяців.  
Тож, депутати міської ради трансферт району не прийняли і — звернулися за збільшенням фінансування на спільну медицину.

Цього року продовжить діяти програма безкоштовного медикаментозного забезпечення. Для мешканців міста — без обмежень: на фінансування програми передбачили 12 млн. гривень. Це — приблизно на 2,5 млн. гривень менше, ніж торік, коли до програми безкоштовної медицини були включені мешканці шести сільських рад. Василь Турчин пояснив: торік суттєво зросли ціни на медикаменти, особливо — на імпортні.

Крім коштів на безкоштовну медицину, місто додатково виділить з міського бюджету ще 13 млн. гривень для галузі охорони здоров’я. Зокрема, 1 млн. гривень на пільгові рецепти для дорослих, приблизно стільки ж — на медикаменти для невідкладної медичної допомоги, 200 тис. гривень — на пільгові медикаменти для дітей, 120 тис. гривень — на пільгове зубопротезування. Однак, усі пільги і блага — лише для калушан. Василь Турчин запевнив: якщо районна влада не перегляне фінансування безкоштовної медицини, то мешканці району лікуватимуться виключно “через аптеку”. 

Освіта цього року — знову у пріоритеті. Для освітян передбачили кошти і на ремонти, і — на надбавки до зарплати. Так, згідно із Програмою розвитку освіти, півмільйона гривень цього року витратять на придбання меблів. Левова частка коштів — на меблі для шкіл. 380 тис. гривень “підуть” на поточні ремонти, а на капремонти передбачено 3 млн. гривень. За бюджетні кошти для садків закуплять білизну, рушники, матраци, електроплити, холодильники, посуд. Вперше за багато років у бюджеті передбачено значну суму коштів для придбання “унаочненого” матеріалу для навчальних кабінетів — 600 тис. гривень. Передбачається, що за для шкільних кабінетів придбають таблиці, словники, мультимедійні проектори, матеріали для кабінетів хімії, фізики, біології. Загалом на Програму освіти передбачено майже 4 млн. гривень. І це — мінімум на 1 млн. гривень більше, ніж у минулому році.

Крім того, наступного року освітянам додадуть і на заробітну плату. Депутати міської ради встановили надбавки працівникам освітньої галузі: 10% від посадового окладу — керівникам міських методичних об’єднань; 10% — педагогам Калуської гімназії; від до 10% до 50% — вчителям, які підготували призерів олімпіад. Це — традиційні щорічні надбавки, на які цьогоріч у міському бюджеті передбачили 530 тис. гривень.

— Цього мало — треба включити школи №№2, 6, 7 і 3, — запропонував на сесії Калуської міської ради Ігор Насалик.

Начальник управління освіти Любов Максимович також додала, що на таку надбавку заслуговують і вчителі школи-ліцею №10. Для того, щоб додатково виплатити надбавки педагогам 5-ти шкіл, у міському бюджеті потрібно передбачити майже 1,2 млн. гривень. 
Заробітна плата зросте не тільки у педагогів, але й — у працівників органів місцевого самоврядування. За словами Василя Турчина, у зв’язку із тим, що заробітна плата тут не зростала впродовж кількох років, у місті вирішили передбачити додаткових 10% надбавки за інтенсивність для працівників структур виконавчого комітету Калуської міської ради. Для цього у міському бюджеті потрібно додатково передбачити трохи більше, ніж 1 млн. гривень.

Збережені й соціальні програми: допомоги онкохворим, дітям-інвалідам, дітям, хворим на цукровий діабет, пільги на оплату житлово-комунальних послуг, виплати ветеранам ОУН-УПА. Крім того, до списку осіб, які користуються пільгою у розмірі 50%  на оплату житлово-комунальних послуг (пільга для сімей, члени яких загинули під час АТО та на Майдані. — Авт.) внесли сім’ї загиблих в Афганістані. Плату за комунальні послуги за самих учасників АТО міський бюджет повністю перебрав на себе.

Великі фінансові вливання очікують цього року і міський парк культури і відпочинку. Зокрема, планують придбати і нові атракціони.

— Ми би просили передбачити мільйон, — попросила начальник управління культури Калуської міської ради Іванна Гринів.

Загалом, програма розвитку міського парку “потягне” із міського бюджету 1,2 млн. гривень.


ЗВІДКИ ГРОШІ?

Минулого року Ігор Насалик називав бюджет міста Калуша катастрофічним. А цьогоріч стверджує: попри події в Україні, місто має ресурс, щоб розвиватися. Звідки кошти? Як з’ясували ”Вікна”, у Калуші покладаються частково на реальні, а частково — на поки що примарні надходження.

Так, за словами Василя Турчина, зросли надходження від плати за землю — приблизно на 20%, адже торік у місті провели перерахунок нормативно-грошової оцінки землі. Уже у нинішньому бюджеті передбачено, що від плати за землю надійде близько 50 млн. гривень, однак, у місті сподіваються на перевиконання мінімум на 10 млн. гривень.

Другий ресурс — податок із доходів фізичних осіб. Хоча, згідно із показниками Мінфіну, надходження від цього податку у Калуші зменшуються, проте, міська влада сподівається, що зменшення ставки єдиного соціального внеску легалізує заробітні плати, що призведе до зростання надходжень з податку з доходів фізичних осіб.

Крім того, у бюджеті передбачено зростання надходжень від єдиного податку, адже, ці надходження щороку зростають приблизно на 1-1,5 млн. гривень.

— Ми сподіваємося, що будуть внесені зміни у законодавство, згідно із якими АЗС платитимуть акцизний збір не за місцем реєстрації, а — за місцем фактичного перебування. Погляньте, скільки у нас у місті автозаправок, — каже Василь Турчин.

Зрештою, ще один ресурс — ТОВ “Карпатнафтохім”. У бюджеті надходження від цього підприємства не враховані, тож, вони можуть стати приємним “бонусом” для міста.

Згідно зі змінами у законодавстві, Калуш тепер може “тримати” кошти не тільки на казначейському, але й — на банківському рахунку. Щоправда, має визначитися у пріоритеті. За словами Ігоря Насалика, про розміщення коштів на рахунках у банку можна думати тоді, коли буде остаточна упевненість, що Калуш зможе обійтися без казначейських кредитів. А для цього потрібно кілька місяців моніторити бюджетну ситуацію.


ПРОЕКТИ

Цього року місто повністю відмовляється від співпраці із районом. Мешканців сіл виключили з усіх соціальних програм. А торік, нагадаємо, окрім програми медикаментозного забезпечення, для фінансування сіл Калуського району у міському бюджеті було передбачено майже півмільйона гривень — навіть для допомоги святкування Днів сіл. Вочевидь, пілотний проект про впровадження на Калущині адміністративно-територіальної реформи гальмує. Хоча, Ігор Насалик не полишає цієї ідеї і навіть зареєстрував відповідний законопроект. Разом з тим, народний депутат планує впровадження на території Калущини іншої масштабної програми — відселення людей із зони просідань земної поверхні. Калущина нібито може розраховувати на кілька сотень мільйонів гривень із резервного фонду держбюджету. 

А крім того, Ігор Насалик запевнив, що Калуш може отримати ще й 16 млн. гривень на відновлення водозабору та ще стільки ж — на полігон ТПВ, який сьогодні у катастрофічному стані.

А яка ваша реакція?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
rai.ua