Онлайн TV FM радіо FM пауза

Активісти створили ініціативу, щоб врятувати від руйнації храм у Городенці

Новини

У мiстi Городенка активiсти своїми силами рятують вiд руйнацiї храм Непорочного Зачаття Пресвятої Богородицi, якому понад 250 рокiв. Для цього створили «Проєкт 1743».

Про це кореспондентові Укрінформу розповів один із ініціаторів «Проєкту 1743» Назар Куцик.

«Цей храм – пам’ятка національного значення, і поки вона не обвалилась, її треба рятувати. Будівля храму замокає близько 15 років… Ми прийшли, побачили, що костел занепадає, і вирішили його рятувати», – розповів Куцик.

Він наголосив, що активісти не займаються реставрацією, а роблять консервацію і дослідження, водночас постійно радячись із архітекторами і реставраторами, щоб не зашкодити будівлі.

За його словами, щодня у храмі працюють не менше десятка людей на громадських засадах. Усі вони – парафіяни храму. Торік активістам виділили кошти з міського бюджету. Цього року кошти громади поки є лише на папері, але вже вдалося перекрити 580 кв. м даху, відремонтувати водовідведення та врятувати елементи храму від гниття та ржавіння.

«Цей костел – одна з перших робіт Пінзеля. Коли ми пересівали сміття, то знайшли фрагменти ангелів, які були окрасою храму, і їх походження треба досліджувати. Ще до появи костелу на цьому місці стояла дерев’яна церква, яку будував Потоцький. Ми допускаємо, що свічники, які ми знайшли нещодавно, стояли ще в тому храмі», – зазначив Куцик.

Він додав, що до храму нещодавно навідались реставратори, щоб дослідити фрески на стінах. Фахова експертиза має дати відповідь, коли і ким вони були зроблені та як їх можна відновити.

Проте для відновлення пам’ятки необхідні кошти. Тож активісти будуть раді будь-якій пожертві.

Церква Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці та Монастирська Резиденція колишній костел Непорочного Зачаття Пречистої Діви Марії — пам’ятка архітектури національного значення XVIII століття у стилі пізнього бароко в місті Городенка Івано-Франківської області.

Костел споруджено у 1743-1769 роках на замовлення Миколи Василя Потоцького за проєктом архітектора Бернарда Меретина у співпраці з «галицьким Мікеланджело» — скульптором Йоганом Георгом Пінзелем. Костел прикрашало п’ять вівтарів і близько 30 скульптур роботи митця. Споруда вважається першою спільною роботою двох митців і однією з найцінніших пізньобарокових пам’яток на території колишньої Речі Посполитої. До комплексу входять також корпус монастирських келій та колона зі статуєю Пречистої Діви Марії.

Як повідомляло РАІ, майстер-самоук Олексій Бондаренко із Рунгурів на Коломищині вручну виготовляє скульптури. Його роботи є не тільки в Україні, але й закордоном.

А яка ваша реакція?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
rai.ua