Чому багато працювати шкідливо (Соцпортал)

  • 21.07.2019 12:10
Чому багато працювати шкідливо (Соцпортал)

Сфера нашої діяльності обов"язково впливає на наше здоров"я, пише Соцпортал. Дослідники з Гарварду з'ясували, що бортпровідники, наприклад, знаходяться в групі ризику відразу за кількома видами злоякісних пухлин. Команда шведських вчених встановила, що муляри, електрики та інші люди, змушені працювати в умовах забрудненого повітря і вони в два рази частіше хворіють на ревматоїдний артрит. Професійне вигорання властиво, якщо вірити дослідженню Школи медицини Стенфорда, половині лікарів. Негативно впливає на здоров'я і сидячий спосіб життя, характерний для офісних працівників.

Три години на день, чотири дні в тиждень

Якщо ви вважаєте, що робочий день повинен бути якомога коротшим - ви маєте рацію. Вчені з Університетського коледжу Лондона стверджують, що багато працювати по-справжньому шкідливо - і не тільки тому, що тоді ні на що не залишається часу. Аналіз показників здоров'я 85 494 чоловіків і жінок з Данії, Швеції, Фінляндії та Великобританії виявив, що в довгостроковій перспективі такий підхід може спровокувати інсульт, серцеву недостатність і деменцію. При цьому восьмигодинний робочий день не означає, що людина працює всі вісім годин без перерви - як з'ясувалося, люди не працюють навіть половину цього часу. Одне з досліджень показало, що середній співробітник займається роботою 2 години 53 хвилини в день - а це дозволяє говорити про перспективи тригодинного робочого дня, який не знизить продуктивність, але підвищить мотивацію.

До слова, про мотивацію: поки теоретики міркують, чи не призведе скорочення робочого часу до зниження продуктивності, новозеландська компанія Perpetual Guardian скоротила робочий тиждень до чотирьох днів в рамках експерименту. На два місяці керівництво компанії надало всім своїм співробітникам додатковий і, що важливо, оплачуваний вихідний - а після закінчення контрольного періоду оцінило, як це вплинуло на прибуток. Масштабний аналіз показав, що прибуток компанії нітрохи не зменшилася, а мотивація співробітників навіть зросла. Чотириденний робочий тиждень в підсумку вирішили зробити постійним - хоча поки не ясно, чи збережуться результати, якщо те, що було експериментом, перетвориться в рутину.

Стрес і гендерна нерівність

Доведено, що жінки страждають на роботі більше, ніж чоловіки. Це відбувається тому, що роботодавці, як правило, не дають їм достатньо можливостей для самореалізації. Чоловіки у відповідь на професійну критику зазвичай демонструють погіршення в роботі, а жінки в такій ситуації, навпаки, схильні прикладати подвійні зусилля, щоб показати результат, якого від них чекали.

На наше самопочуття на роботі може впливати і сам вид діяльності. У числі найбільш стресових - тобто такі що максимально впливають на психічне здоров'я - соціальні працівники, медсестри, вчителі та власники бізнесу. З іншого боку, менш схильні до стресу ті, хто зайнятий ручною працею - мова про ремонт машин, встановлення кондиціонерів або гончарних майстерень. Що стосується професій, для яких характерні психопатичні риси особистості (відсутність емпатії, роздуте почуття власної гідності, необхідність маніпулювати оточуючими), то в списку виявляться державні службовці, адвокати, журналісти, фахівці з продажу, поліцейські і священнослужителі.

Мікроби в будівлі: чого боятися в офісі

Здавалося б, робота в офісі - один з найбільш безпечних варіантів. Вона рідко передбачає велику кількість фізичної праці - і хоча інтелектуальна праця може бути не менш легкою, вона не так травматична. З іншого боку, неправильно думати, що офіс може нашкодити тільки психічному, але не фізичному здоров'ю. Мільйони патогенних мікроорганізмів підстерігають нас в офісі - і зовсім не тільки в очевидних місцях на кшталт туалету. За даними дослідження, проведеного в університеті Арізони, в офісах живуть такі бактерії, як кишкова паличка, золотистий стафілокок, а також Helicobacter pylori і Pseudomonas aeruginosa (синьогнійна паличка). Аналіз бактеріального середовища показав, що на моніторах і стільцях «проживає» понад 3 тисячі мікробів на квадратний сантиметр, а на офісних телефонах - понад 4 тисячі на квадратний сантиметр.

Ще сумніше ситуація на офісній кухні, де зберігається коробка з чайними пакетиками. У ній, кажуть вчені, може міститися до 4 тисяч бактерій, в той час як на обідку унітазу, який ми звикли вважати найбруднішим місцем взагалі, в середньому живе близько 300 мікроорганізмів. Як таке можливо? Проблема, пояснюють автори експерименту, в тому, що майже 80% людей не миють руки перед тим, як робити напої для себе і колег.

Не менш часто, ніж про шкоду сидячого способу життя в цілому, лікарі говорять про його шкоду в зв'язці з переїданням і ожирінням. Вчені з'ясували, що майже чверть офісних працівників з'їдають зайві 1300 кілокалорій на тиждень, причому 70% з них надходить у вигляді кави з цукром, підсолоджених напоїв, бутербродів, печива і цукерок, що надаються компаніями в необмеженій кількості - так що бонус у вигляді безкоштовного печива може відгукнутися не кращим чином.

У цьому сенсі цікавий експеримент, проведений Google під керівництвом дослідників з Єльського університету. У ньому було встановлено, що при наявності необмеженої кількості закусок на робочому місці ми завжди беремо більше, ніж потрібно. Крім того, виявилося, що люди з'їдають більше продуктів, розташованих в офісній кухні на рівні очей, і рідше вибирають те, що розташоване нижче - а це можна використовувати, щоб стратегічно розкладати овочі і фрукти і робити менш привабливими солодощі.

На щастя, шанс зробити сидячу роботу менш шкідливою все-таки є. Дослідження виявили, що навіть мінімальна активність - але не рідше, ніж по дві хвилини кожну годину - допомагає знизити ризики, пов'язані з передчасною смертністю і сильним збільшенням ваги.

Світло, інтернет, відрядження

Учені прийшли до висновку, що серфінг в інтернеті під час робочого дня ніяк не впливає на продуктивність співробітників. З іншого боку, якщо мова йде про постійну перевірку телефону, який людина буквально не може випустити з рук, ситуація може бути не такою безпечною. Доведено, що це помітно підвищує рівень стресу, знижуючи загальний рівень щастя і благополуччя. Ну а там недалеко і до «фаббінга» - звички відволікатися на телефон під час особистих розмов - з усіма його руйнівними наслідками.

На що дійсно варто звернути увагу на роботі, так це на достатню кількість освітлення. Вчені з університету Мічігану з'ясували, що слабке освітлення, яке може здатися деяким затишним, знижує активність гіпокампу - області мозку, відповідальної за пам'ять і навчання - на 30%. Негативно на стан організму впливають і часті відрядження: за даними дослідження, проведеного в Колумбійському університеті, вони загрожують збільшенням тривожності і депресивних настроїв, порушенням якості сну і схильністю до безконтрольного споживання алкоголю.

І все-таки робота має очевидний позитивний аспект - зарплату. І її значимість для здоров'я підтверджена наукою. Група вчених з Гарвардської школи бізнесу і Університету Британської Колумбії з'ясувала, що щастя можна купити за гроші, якщо витрачати ці гроші на те, щоб довірити комусь виконання неприємної роботи (скажімо, прибирання в квартирі - службі клінінгу, а похід по магазинах за продуктами - онлайн-гіпермаркету).

Код
Щоб залишити коментар, введіть Ваше ім'я, текст повідомлення та цифровий код, зображений на картинці. Будь ласка, не ображайте один одного, будьте ввічливими та грамотно висловлюйте свою думку. Адміністрація сайту залишає за собою право видаляти повідомлення нецензурного характеру та такі, що ображають честь і гідність інших людей.

Стрічка новин