Кір зупинить вакцина - франківська імунолог розповіла як вберегтися

  • 27.10.2017 11:25
Кір зупинить вакцина - франківська імунолог розповіла як вберегтися

Днями стало відомо про ще один спалах кору на Прикарпатті – у селі Зеленому Верховинського району захворіли одразу 10 школярів. Двох з них госпіталізували. Нині область – лідер за кількістю захворілих. Наздоганяють Одеса та Тернопіль. У міністерстві стверджують, що кір в Україні зупинить лише вакцинація.

Обласний дитячий імунолог Галина Бенько розповідає, що нині батьки значно більше підтримують вакцинацію, ніж, наприклад, 10 років тому. Так, згідно з опитуванням дитячого фонду UNISEF, у 2008 році вакцинам довіряли не більше 25 % опитаних, нині – 88 %.

«Ситуація особливо покращилася в останні роки. І причини на те – різні, – говорить Бенько. – Це і велика кількість тренінгів, які проводяться під егідою дитячого фонду ООН UNISEF з медиками, освітянами, журналістами, батьками. Багато уваги цій темі нині приділяють ЗМІ. І те, що вдалося побороти тотальний дефіцит вакцин. Молоді люди також нині багато читають і надають перевагу вакцинації».

Галина Бенько додає, що з вересня минулого року нема дефіциту вакцин. Якщо й буває, то лише по окремих, а більшість вакцин є в наявності.

За останніх два тижні, знов таки – за сприяння дитячого фонду ООН UNISEF, провели наради з директорами шкіл і садочків про те, наскільки небезпечний кір та його ускладнення. Нещепленим дітям до навчальних закладів ходити не забороняють, але рекомендують пройти вакцинацію. Батьки і тепер відмовляються від щеп­лень, але значно менше, ніж раніше.

Станом на 23 жовтня в області зафіксовано вже 861 звернення з підозрою на кір. Україна по захворюваності на кір – одна з перших у світі. Прикарпаття лідирує в Україні.

«Тепер підвищення захворюваності на кір дістанеться і тих областей, де випадки були поодинокими, тож кір охопить майже всю країну, – додає імунолог. – Кір – висококонтагіозна інфекція, яка поширюється дуже швидко. А враховуючи міграцію населення, є серйозне підґрунтя для її росту і у 2018 році. Незабаром впаде перший сніг і в «Буковель» поїдуть гості з цілої України. А ми, як щедрі господарі, поділимося з ними не лише красою Карпат, а й кором».

Тож батькам слід вакцинувати своїх дітей, аби уникнути зараження. Галина Бенько наголошує, в Україні – один із найнижчих показник вакцинації, навіть у Африці людей вакцинують краще.

Відтак з 11 вересня Міністерство охорони здоров’я почало посилену вакцинацію проти кору. Медпрацівники переглядають дані і батькам невакцинованих дітей, або щеплених частково (від кору, краснухи і паротиту), і пропонують пройти вакцинацію. Для посиленої імунізації обрали вікову групу від 12 місяців до 9 років, бо за статистикою ці діти хворіють найбільше. Шестирічна дитина повинна мати два щеплення проти КПК, тоді вона вважається реально захищеною.

Якщо перехворіти на кір, на нього виробляється імунітет. Та вакцина КПК – комплексна, захищає також від паротиту і краснухи, тож її рекомендують навіть тим, хто вже перехворів.

«У період спалаху кору така дитина вже на кір не захворіє, але нині є й поодинокі випадки краснухи і паротиту. Тому дітей потрібно захистити», – говорить Галина Бенько.

Вакцин КПК нині в поліклініках є достатньо з розрахунку на кожну дитину. Це «Пріорикс» бельгійського виробництва.

«Вакцина якісна, безпечна, як і всі інші, і не мало би бути причин не проходити щеплення, – додає Бенько. – Поліклініки забезпечені нею в повній кількості і дефіциту немає».

Протипоказань до щеплення теж нема. Так само мають бути щеплені діти і з хронічними захворюваннями, але під наглядом спеціаліста, в якого дитина спостерігається, а також – сімейного лікаря і дільничного педіатра.

Щеплення можна робити у будь-якому віці: До 18 років – безкоштовно у дитячій поліклініці, а після 18 – у приватному кабінеті. За словами Галини Бенько, така вакцинація обійдеться приблизно у 500 грн: 300 – власне вакцина, а решта – медичні послуги. А от недуга обійдеться дорожче.

Кір – хвороба не лише дітей, а й дорослих. І дорослі переносять його знач­но гірше – у них частіше зустрічаються ускладнення. Так, на Франківщині на кір захворіли чотири вагітні жінки.

«Вони перехворіли, вагітність зберег­ли. Але уявіть собі той психологічний стан, коли вагітна жінка захворіла на кір, – каже Бенько. – Під час вагітності щеплення робити не можна, але є багато молодих жінок, яким варто зробити щеплення, якщо його не робили у дитячому віці».

Заступник головного лікаря міської дитячої лікарні з поліклінічної роботи Світлана Будащенко підтверджує – для повного вакцинального комплексу в поліклініках Івано-Франківська є усі вакцини.

«Немає комплексних вакцин, але є АКДП, яка реально захищає маленьких дітей, в першу чергу, від кашлюка, – каже Будащенко. – Її достатньо і можна проводити вакцинацію дітям першого року життя. Є й вакцини на ревакцинацію в 6 і 14 років. Вакцини вистачить всім».

Аби привести дитину на вакцинацію, потрібно звернутися до свого сімейного лікаря чи педіатра за місцем проживання. І прийти на прийом. Вакцинацію в поліклініці проводять без попереднього запису – лікар приймає всіх дітей в порядку черги.

Код
Щоб залишити коментар, введіть Ваше ім'я, текст повідомлення та цифровий код, зображений на картинці. Будь ласка, не ображайте один одного, будьте ввічливими та грамотно висловлюйте свою думку. Адміністрація сайту залишає за собою право видаляти повідомлення нецензурного характеру та такі, що ображають честь і гідність інших людей.

Стрічка новин