Чи потрібна нам самоосвіта?

  • 26.02.2019 06:34
Чи потрібна нам самоосвіта?

Щороку дедалі більше українців виїжджає у різні країни світу. І мова не лише про заробітчан і тих, хто навчається у зарубіжних вузах. Причин загалом може бути багато: туризм, відрядження, відвідини родичів тощо.

Мандри світом не є чимось незвичайним. Мільйони людей щодня переїжджають з країни в країну, вважаючи це своїм невідємним правом на пересування. Тож українці – не виняток.

Але на відміну від громадян інших країн, більшість яких з дитинства можуть спілкуватися двома – трьома мовами (і вже точно – англійською), наші співвітчизники часто виявляються безпорадними, потрапивши в іншомовне середовище. Навіть спілкування англійською мовою на побутові теми інколи перетворюється на нездоланний бар’єр. І це при тому, що практично усі вчать іноземну мову з першого класу, здають іспити і ЗНО, а згодом продовжують навчання у вузах, де теж студіють ту ж таки мову.

Викладачі змагаються між собою, які підручники використовувати, які методики запроваджувати, але їхні намагання часто виявляються марними.

За час роботи над он-лайн проектом «Рік англійської мови в Україні» мені доводилося спілкуватися з багатьма випускниками наших шкіл і вузів, у тому числі й з тими, кого навчали за британськими підручниками і які успішно складали іспити і ЗНО. Звичайно, рівень знань різний, але навіть ті, що вважали, що вони до певної міри знають мову, могли говорити лише в межах вивчених стандартних фраз і знічено мовчали, коли чули ті ж таки слова і граматичні звороти в дещо іншій ситуації. До самостійного спілкування вони були не готові. Саме до спілкування, а не до виконання тих чи інших вправ з підручників.

Звісно, кількість тих, що володіють англійською мовою на належному рівні, за остання два десятиліття суттєво зросла. І це позитив. Але у порівнянні з іншими країнами цей показних не можна вважати достатнім.

Кому доводилося спілкуватися з грузинами, азербайджанцяит чи представниками інших народів колишнього Союзу російською мовою (навіть просто на базарах), мали змогу переконатися, що незважаючи на акцент і граматичні помилки, незважаючи на різний рівень володіння тією мовою, вони могли порозумітися з іншими носіями мови.

Аналогічна ситуація з англійською мовою, коли йдеться про громадян більшості країн світу. Рівень володіння мовою різний (і це закономірно), але вони можуть СПІЛКУВАТИСЯ, а це головне. Справа ж бо не в тому, скільки кожен із нас зробить (чи не зробить) помилок у виконанні якоїсь вправи з підручника (нехай навіть найкращого), а у тому, наскільки ми готові вести розмову (бодай лише на побутові теми) із представниками інших спільнот.

Недосконале знання – не проблема. Свій рівень завжди можна вдосконалити, у тому числі й завдяки згаданому вище курсу «Рік англійської мови в Україні», який розроблений не лише для початківців, але й для усіх, хто прагне розвиватися. Його перевага у тому, що ставши одного разу передплатником (як це зробити, написано у розділі «Як замовити уроки»), користувач отримує можливість завжди (протягом усього життя) підвищувати свій рівень знань, у тому числі й завдяки праву надсилати питання і отримувавти відповіді або ж потрібні йому у конкретній ситуації індивідуальні консультації. Цим правом сьогодні користуються не лише люди різного віку, які не знають англійської мови, але хочуть її знати, або ж ті, що знають недостатньо, але й люди різних професій (у тому числі й вчителі), які прагнуть до самовдосконалення.

Але, на жаль, не всі. Дехто чомусь вважає, що йому досить шкільного підручника, аби скласти ЗНО. Звичайно, ЗНО – це добре. Так само як і подальше навчання у вузі. Але жоден іспит нічого не вартує, якщо людина не розвиває постійно свої мовні навички і не прагне до практичного спілкування, у тому числі й з допомогою вищезгаданого курсу, який постійно поповнюється новими темами, а обсяг інформації перевищує будь-який підручник.

Зрештою, який би підручник хто не обирав і якою б методикою не користувався, постійна самоосвіта – запорука того, що англійська мова поступово стане не шкільним чи студентським предметом, а саме засобом спілкування.

В. Михайлович.

111
Код
Щоб залишити коментар, введіть Ваше ім'я, текст повідомлення та цифровий код, зображений на картинці. Будь ласка, не ображайте один одного, будьте ввічливими та грамотно висловлюйте свою думку. Адміністрація сайту залишає за собою право видаляти повідомлення нецензурного характеру та такі, що ображають честь і гідність інших людей.

Стрічка новин