Правила розрахунку тарифів ЖКГ змінять (Погляд)

  • 14.04.2019 14:04
Правила розрахунку тарифів ЖКГ змінять (Погляд)

Уряд готує до того, що ціни на опалення і гарячу воду будуть змінювати залежно від вартості газу, пише видання Погляд.

Кабінет Міністрів розпочав готувати українців до вільного ринку газу та послуг ЖКГ. Можливо, навіть не чекаючи нового року, чиновники затвердять методику формування тарифів на послуги ЖКГ залежно від вартості газу. Що це означає та як усе рахуватимуть?

Минулого тижня Кабмін вже погодив нові підходи до розрахунку тарифів на комунальні послуги. Згідно з пропозицією Міністерства регіонального розвитку, тарифи на послуги ЖКГ будуть розраховувати на підставі економічно обґрунтованого рівня, а також можуть переглядати кілька разів на рік.

У документі зазначено, що економічно обґрунтований рівень включає собівартість ресурсу, наприклад, газу або електроенергії, а також витрати комунальних підприємств. Одночасно підкреслюється, що під час розрахунку тарифів не можна враховувати поточні витрати на ремонт мереж або установку лічильників.

Передбачається, що нові підходи до розрахунку тарифів посилять платіжну дисципліну споживачів. Але наразі незрозуміло, чи позначиться ця ініціатива на вартості послуг ЖКГ.

Що буде з тарифами?

Нагадаємо, що згідно з цьогорічними домовленостям уряду і МВФ, на перше травня заплановано чергове підвищення ціни на газ. Як кажуть в уряді, після зростання тарифів від 1 листопада 2018 роки люди платять 60% від ринкової ціни газу, яка узгоджена з МВФ. Від 1 травня передбачають, що почнуть платити 80%. А від 2020 року тарифи на газ для населення повинні вийти на 100% від формули і зрівнятися з тарифами для промисловості.

Правда, формула, за якою визначають ціну газу, враховує його вартість у довгостроковій перспективі. Тому зараз, коли паливо різко подешевшало, населення платить більше, ніж промисловість, для якої ціни змінюють щомісяця. У такій ситуації «Нафтогаз» навіть запропонував перейти на ринкові тарифи для населення, не чекаючи нового року.

Тарифи на послуги ЖКГ пропонують розраховувати на підставі економічно обґрунтованого рівня, а також переглядати кілька разів на рік

Однак експерти, оцінюючи такі ініціативи, кажуть, що для їхньої реалізації потрібно змінювати законодавство. Саме цим і почав займатися Кабмін.

- Для ліцензіатів, компаній в яких встановлено понад 90% лічильників, тарифи затверджує НКРЕ, а для інших - місцеві органи влади, - поясняє експерт у сфері енергетики Андрій Місюкін. - Є певна процедура затвердження тарифів.

Якщо її таки змінять, то можна припустити, що тарифи будуть переглядати раз на півроку або раз на квартал.

Правда, тішитися, що газ навесні подешевіє, не варто. Зараз, після закінчення опалювального сезону, теплогенеруючі підприємства навряд чи будуть закуповувати дешевий газ. Вони відкладуть цей процес до початку опалювального сезону. А до того часу вартість палива може вирости в півтора-два рази. Разом з цінами на газ доведеться міняти тарифи на опалення.

Степан КРАЙНЯК


Що нас чекає найближчим часом

Тим часом, у сфері ЖКГ вже незабаром нас чекає ще низка важливих змін. Деякі з них заплановано на травень, а деякі на літо.

У травні з'явиться пеня

Згідно з українським законодавством, від 1 травня набирає чинності новий закон, який регулює взаємовідносини споживачів і постачальників послуг ЖКГ. Якщо депутати знову не перенесуть його дію, то документ передбачає пеню (штраф) за кожен день прострочення оплати, починаючи з 20 числа наступного місяця.

Окрім того, законом передбачається введення абонплати на комуналку і відключення комунальних послуг за борги.

Норми споживання знизять

У травні в Україні щорічно знижують соціальні норми, на підставі яких розраховують субсидії. Незважаючи на те, що рішення уряду про це ще не оприлюднено, відповідно до Меморандуму з МВФ, у травні 2019 року, після завершення опалювального сезону, соціальні норми мають знизити на 11%.

Норма споживання газу - з 4,5 куб. м до 4,0 куб. м на 1 кв. м опалювальної площі. Що буде з нормами споживання води, тепла та електрики - поки що невідомо, але і їх також може зачепити це новаторство. За фактом це призведе до того, що розміри субсидій знову скоротять.

Електрика подорожчає влітку

Від середини літа 2019 року в Україні має запрацювати ринок електроенергії. За ідеєю, українці зможуть укладати договори з різними компаніями, які будуть конкурувати між собою. Але, швидше за все, на першому етапі це виллється у звичайне підвищення тарифів.

Зараз тариф на електроенергію для населення становить 0,9 гривні за перші 100 кВт/год. і 1,68 гривні за кожний наступний. Далі регулювати вартість електроенергії буде нібито ринок. Також зауважимо, що на сьогодні економічно обґрунтований тариф становить 1,85 грн./кВт/год.

111
Код
Щоб залишити коментар, введіть Ваше ім'я, текст повідомлення та цифровий код, зображений на картинці. Будь ласка, не ображайте один одного, будьте ввічливими та грамотно висловлюйте свою думку. Адміністрація сайту залишає за собою право видаляти повідомлення нецензурного характеру та такі, що ображають честь і гідність інших людей.

Стрічка новин